|   |   |  Hane halkının küçülmesi ve artan göçler konut satışlarını yükseltiyor

Hane halkının küçülmesi ve artan göçler konut satışlarını yükseltiyor

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli; evlenme, boşanma ve artan göçlerin konut satışlarına etkisi ile konutlardaki arz talep dengesini değerlendirdi.

Hane halkının küçülmesi ve artan göçler konut satışlarını yükseltiyor

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli yaptığı açıklamada nüfus artışının, nüfusun yaş dağılımının, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu vb. faktörlerin konut talebinin önemli belirleyicileri arasında olduğunu belirtirken,  “Hane halkı büyüklüğü, nüfusun yıllık büyüme oranı, ortalama yaşam süresi, aile gelirindeki yıllık yüzde artış oranı, işsizlik oranı, medeni durum ve ailede yaşayan birey sayısı gibi değişkenler konut talebinin belirlenmesinde önemli bir etken. Hane halkı büyüklüğünün yıllar itibariyle yaşam yapısındaki değişim, boşanma oranındaki artış gibi nedenlerle azaldığını görüyoruz. Bu da beraberinde daha fazla konuta ihtiyacı doğuruyor” dedi.

ARTAN GÖÇ, KONUT SATIŞLARINI DA ARTIRDI

Ülke içinde kentten kente göçün de konut talebini artırdığına dikkat çeken Şehirli sözlerini şöyle sürdürdü: “Konut satışlarındaki artışa; konut kredi rakamlarının düşmesi, son iki yıldır piyasadaki durgunluk nedeniyle ve konut kredi rakamlarında yükseklik nedeniyle konut fiyatlarının nerdeyse yeniden yapım maliyetlerine kadar düşmesi, yabancıların vatandaşlık edinimi için alımları vb. etkenler sebep oldu. Artışın devam edeceğini düşünüyoruz. 2019 yılı Aralık sonu itibariyle yabancıya satılan kümüle konut adedinin toplam satışlar içindeki oranı % 3,4 iken geçen yıl aynı döneminde bu oran % 2,9’du. Bu artışta döviz karşısında TL’nin değer kaybetmesi de büyük etken. Bunların yanı sıra ülke içinde kentten kente de göç, konut talebinin artışında önemli bir unsur. Artışın devam edeceğini düşünüyoruz.”

Şehirli il bazlı konut satışlarında en fazla konut satışı yapılan illeri ise, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Konya ve Gaziantep olarak sıraladı.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • ARMADA ve PANORA AVM’den kiracılarına destek paketi geldi
    ARMADA ve PANORA AVM’den kiracılarına destek paketi geldi

    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve BESA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yatırım ortakları arasında oldukları Ankara’daki Armada ve Panora AVM’lerinde bulunan dükkanlardan kira ve aidat almamaya karar verdi.

  • Koronavirüs sonrası açık hava Avm’leri hız kazanacak
    Koronavirüs sonrası açık hava Avm’leri hız kazanacak

    2023 yılına kadar mevcutta olan 453 AVM sayısına en fazla 10 AVM daha ekleneceğini belirten Lens Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Geliştirme Danışmanı Can Aydınoğlu, koronavirüs sonrasında açık AVM’lerin daha fazla ziyaretçi ağırlayacağını belirtiyor.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.