|   |   | 

Hayaldi Gerçek Oldu "Twitter Kapatıldı"

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden olan Türkiye’de de milyonlarca kişinin kullandığı twitter’a erişim, dün gece yarısından itibaren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından bir dizi mahkeme kararı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dün yaptığı başvuru doğrultusunda bütünüyle engellendi.

Hayaldi Gerçek Oldu "Twitter Kapatıldı"

Başbakan Erdoğan’ın “Twitter mwitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız” açıklamasından saatler sonra Başbakanlık’tan “mahkeme kararları uygulanmıyor, twitter kapatılabilir” açıklaması geldi.
TİB de gece yarısı Twitter’ı erişime kapattı. Binlerce kişi, farklı sosyal paylaşım sitelerinden karara tepki gösterirken hukukçular da toplu davalar açma çağrısında bulundu. TİB’in ilgili sayfasında twitter için “TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ifadesi yer aldı.
Başbakan Erdoğan’ın dün yaptığı, “Çok ilginç. Bu twitterlar falan var ya. Şimdi mahkeme kararı çıktı, Twitter mwitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız.” açıklamasından saatler sonra, Başbakanlık Basın Müşavirliği’nden de mahkeme kararlarını uygulamadığı için Twitter’ın kapatılabileceği açıklaması geldi. Bu açıklamayı ise Türkiye’nin dört bir yanından internet kullanıcılarının farklı sosyal paylaşım sitelerindeki “Twitter’a erişemiyoruz” mesajları izledi. Twitter’ın ana sayfasında siteye erişimin engellendiğine yönelik herhangi bir ifade ve mahkeme kararı yer almazken erişimi engelleme yetkisine sahip olan BTK’nın sayfasında Twitter için, “TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ifadesi yer aldı.
Twitter’ın ana sayfasında herhangi bir ifadenin yer almamasına karşın farklı sosyal paylaşım sitelerinde twitter’ın kapatılmasına yönelik bir dizi mahkeme kararının bulunduğunu gösteren paylaşımlar yapıldı. Bu paylaşımlara göre TİB dün itibariyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin ve İstanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nin şubat başından bu yana farklı tarihlerde verdikleri kararlar doğrultusunda koruma tedbiri uyguladı. Bu kararların gerçek olduğu kısa bir süre sonra anlaşıldı. TİB’in yasaklı sitelerle ilgili sorgu sayfasında bu kararlar nedeniyle twitter’ın kapatıldığı bilgisine yer verildi.  
Farklı DNS ayarlarına sahip olan az sayıda kullanıcı ise bir dönem yasaklı olan Youtube’un farklı yöntemlerle kullanılabildiği şekilde twitter’ı kullanabildi.

Hukuki girişim yolda
Dünyadaki en büyük sosyal paylaşım sitelerinden olan, çok az sayıda ülkede yasaklanan twitter’a yönelik erişimin engellenmesi binlerce kişinin büyük tepkisine yol açtı. Gece boyunca internet kullanıcıları arasında farklı yöntemlerle twitter’a nasıl girilebileceğine yönelik paylaşımlar yapıldı. Çok sayıda hukukçu da bugünden itibaren AİHM ve Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere çeşitli mahkemelere iletişim özgürlüğünün engellendiği gerekçesiyle toplu başvurular yapılabileceğine yönelik paylaşımlarda bulundu.

 

ABD: Endişeliyiz
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’deki Twitter yasağına ilişkin soruya karşılık “Daha önce de söylediğimiz gibi, Sosyal Medya sitelerinin kapatılması önerileri hakkında oldukça endişeliyiz” dedi. Türkiye’de twitter’ın yasaklanmasına ilk tepki Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejilerinden sorumlu üyesi Neelie Kroes’ten geldi. Kroes “Türkiye’deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir”  dedi.
milliyet.com.tr

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer