|   |   | 

Hiçbir Dosya Tamamen Silinemez

Bilgisayarlarda, disklerde, hafıza kartlarında bulunan hiçbir bilgi üzerine farklı bir bilgi yazılmadan tamamen silinemez. Bunu insanların anlayabileceği ve zevkle okuyabileceği bir şekilde yazdım.

Hiçbir Dosya Tamamen Silinemez

Filmlerde sürekli yakalanan bilgisayarların silinen dosyalarına erişildiği gösteriyordu. Bu başta yalan gibi gelse de daha sonra bunun doğru olduğunu görünce çak şaşırdım. Hiçbir dosya tamamen silinemez kurtarılabilir. Undelete 360, Recover My Files gibi programlarla bu işlemi normal bir vatandaşın bile yapabileceğini öğrendim. Bu hem güzel bir şey hem de herkes için bir tehlike unsuruydu. Bilgisayarımızı satmaya karar verdiğimiz için içindeki dosyaları silecektik fakat acaba bu dosyalar tamamen silindi mi? Bu dosyaların ne kadarlık bir kısmı kurtarılabilir? Bu tür kuşkular için bilgisayarda önemli dosyaları file killer isimli programlarla silmeye başladım. Şimdi size bu dosyaların neden tam olarak silinmediğine sade ve kısa bir şekilde değinmek istiyorum.

Bilgisayarda, flaş bellekte, hafıza kartında ve diğer tüm depolama birimlerinde sildiğimiz hiçbir dosya aslında tamamen silinmiyor. Bunun sebebi bilgiler 0 ve 1 şeklinde kodlamalarla hard disklere sağlı sollu manyetik olarak kaydediliyor ve bu bilgiler uçucu olmayacak şekilde hard disklere kaydedildiği için elektrik bağlantısı kesilse bile ramlerde olduğu gibi bilgi kaybolmuyor. Daha sonra bu bilgiler kaldırılmak istendiğinde bilgilerin sadece hard diskin neresine kaydedildiği bilgisi silinir ve dosyanın kayıt bilgisinin görünürlüğü kaldırılır. Bu sebeple dosya silinmiş gibi görünse bile tamamen kaldırılamamıştır. Bunun sebebi tamamen kaldırılmasının uzun sürmesidir. Bu tamamen kaldırılmayan dosyalar hard diskte bulundukları bölgeye farklı bir bilgi eklendiği zaman okunamayacak durumu gelirler ve işte o zaman tamamen kaldırılmış görünürler çünkü istense bile artık o dosyalar kurtarılamaz çünkü üzerlerine farklı bir bilgi girilmiştir. Şuan teknoloji üstüne bilgi girilen bir dosyanın nasıl kurtarılacağını keşfedememiştir. Eğer böyle bir şey keşfedilirse bir belleğe sonsuz miktarda bilgi ekleyebiliriz. Fakat bu seferde yine olduğu gibi hiçbir dosya tamamen silinemez. 

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer