|   |   | 

İMSAD: “İnşaat sektöründe büyüme sürdürülebilir olmalı…”

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) düzenlediği yılın ikinci Ekonomi Toplantısı'nda ‘2013 Yılı 1. Çeyrek Değerlendirmesi ve Kentsel Dönüşüm’ başlığı konuşuldu.

İMSAD: “İnşaat sektöründe büyüme sürdürülebilir olmalı…”

Toplantıda, mevcut durum tespiti ve gelecek döneme yönelik beklentiler, hedefler tartışıldı. Ayrıca kentsel dönüşüm sürecinin inşaat sektörü açısından önemi de masaya yatırıldı. Açılışı Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı A. Dündar Yetişener yapılantoplantınınoturum başkanlığı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fethi Hinginar tarafından yapıldı. Toplantıya, Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm HizmetleriGenel Müdür Yardımcısı Suna Kotan konuşmacı olarak katıldılar. 

Konuşmasının başlangıcında Taksim Gezi Parkı olaylarına da değinen BaşkanYetişener, “İşadamları olarak her zaman istikrardan yanayız. Şiddetin her türlüsüne de karşıyız” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Öte yandan ülkemizde çok sesli, katılımcı, çoğulcu demokrasinin de gelişmesi gerektiği inancındayız.” Kaliteli inşaat malzemesi üretenler olarak konuya farklı bir açıdan bakmak istediklerini belirten Yetişener, “Çevrecilerin ağaca, doğaya sahip çıkması, gençlerde kamuoyunda farkındalık olması umut vericidir. Bu farkındalığın kamuoyunda inşaatlarda kaliteli malzeme kullanımı alanında da artması, genişlemesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizdeki yapıların sağlam kalıcı ve estetik olması için, özellikle kentsel dönüşümün başladığı budönemde kaliteli inşaat malzemesi kullanımında da her kesimde farkındalık yaratmalıyız.”

“Yüzde 5,9’luk büyüme pozitif ama sürdürülebilir olması önemli”

TÜİK tarafından açıklanan birinci çeyrek verileri ekonomi çevreleri tarafından beklenenin üstünde olarak yorumlanırken, “Bu verilerde sektörümüzün gidişi bir önceki döneme göre istihdamdaki negatif gelişmeye karşın son üç çeyrek döneme oranla gelişme yönündedir” denildi.

Sürdürülebilir büyümede kamu yanında özel sektör harcamalarının da beklenen payı alması gerektiğini ifade eden Türkiye İMSAD Başkanı Yetişener, “İç pazarda en büyük sorunlarımız arasında kentsel dönüşümün yarattığı belirsizlik ve standarda uygun olmayan merdiven altı malzemeler geliyor. Son İMSAD araştırma raporumuzda ortaya çıkan ve ekonomi toplantımızda da değindiğimiz  kentsel dönüşümün yarattığı belirsizlik, yenilikçi ürünlerin pazarda rekabet edebilmesi ve kalite, denetim konularında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla verimli temaslarda bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Bu temasların sonucu olarak Sn. Kotan bugün bizimle birlikte. Kendileriyle verimli bir çalışma dönemi başlattığımıza inanıyorum”dedi. 

Sektörümüz yenilikçi ürünlerin öneminin farkında olarak ARGE’ye daha çok önem vermeli...

Toplantının oturum başkanlığını yürüten Fethi Hinginar ise şu açıklamaları yaptı: “ “İnşaat malzemesi sektörü ülkemiz için stratejik bir sektördür. Türk inşaat malzemeleri sektörü dünya çapında rekabet edebildiğimiz nadir sektörlerden biridir. Bu güçlü oyuncu rolünü sürekli kılmak için sektörümüzde yenilikçi ürünlerin öneminin farkında olarak ARGE’ye daha çok önem vermesi gereği İMSAD olarak sürekli gündemimizde yer alan bir konudur. Kentsel dönüşümle ilgili derneğimizin hazırladığı son raporunda çalışmaların güvenli binalar yanında enerjiyi verimli kullanan, akıllı binalara ve sonunda bu binalardan oluşan yeşil yerleşkelere geçiş için önemli bir itici güç olacağı da ortaya çıktı. İMSAD’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Construction Products Europe/ İnşaat Malzemesi Avrupa Platformu’nun geçen hafta Brüksel’de yapılan toplantılarına katıldık. Gördük ki artık sürdürülebilirlik konusu ve çevre dostu inşaat malzemeleri Avrupa sanayisinin de gündem başlıkları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gerek ihracat pazarlarımız arasında yer alan Avrupa pazarındaki bu düzenlemeleri ve gerekse bu düzenlemelerin iç pazara mevzuat olarak yansımalarını yakından takip ediyoruz.”

Toplantının özel konuğu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Suna Kotan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşümle ilgili son çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

“1.Çeyrekteki Büyümede Kamu Harcamaları Belirleyici Unsur Oldu”

Toplantının ekonomist katılımcıları Dr. Can Fuat Gürlesel ve Prof. Dr. Kerem Alkin yılın birinci çeyrek büyümesinin beklenenin üstünde olarak yorumlandığını belirtti. Toplantıda söz alan Prof. Dr. Kerem Alkin genel değerlendirmesinde yılın ilk çeyreği için şunları söyledi: “Yılın 1. Çeyrek döneminde kamu harcamalarının 2 ve 3 haneli artışlara ulaşması oldukça çarpıcı. Diğer taraftan özel sektör harcamaları içinse sıkıntılı tablo artarak devam ediyor.”Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer