|   |   | 

İMSAD: “İnşaat sektöründe büyüme sürdürülebilir olmalı…”

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) düzenlediği yılın ikinci Ekonomi Toplantısı'nda ‘2013 Yılı 1. Çeyrek Değerlendirmesi ve Kentsel Dönüşüm’ başlığı konuşuldu.

İMSAD: “İnşaat sektöründe büyüme sürdürülebilir olmalı…”

Toplantıda, mevcut durum tespiti ve gelecek döneme yönelik beklentiler, hedefler tartışıldı. Ayrıca kentsel dönüşüm sürecinin inşaat sektörü açısından önemi de masaya yatırıldı. Açılışı Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı A. Dündar Yetişener yapılantoplantınınoturum başkanlığı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fethi Hinginar tarafından yapıldı. Toplantıya, Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm HizmetleriGenel Müdür Yardımcısı Suna Kotan konuşmacı olarak katıldılar. 

Konuşmasının başlangıcında Taksim Gezi Parkı olaylarına da değinen BaşkanYetişener, “İşadamları olarak her zaman istikrardan yanayız. Şiddetin her türlüsüne de karşıyız” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Öte yandan ülkemizde çok sesli, katılımcı, çoğulcu demokrasinin de gelişmesi gerektiği inancındayız.” Kaliteli inşaat malzemesi üretenler olarak konuya farklı bir açıdan bakmak istediklerini belirten Yetişener, “Çevrecilerin ağaca, doğaya sahip çıkması, gençlerde kamuoyunda farkındalık olması umut vericidir. Bu farkındalığın kamuoyunda inşaatlarda kaliteli malzeme kullanımı alanında da artması, genişlemesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizdeki yapıların sağlam kalıcı ve estetik olması için, özellikle kentsel dönüşümün başladığı budönemde kaliteli inşaat malzemesi kullanımında da her kesimde farkındalık yaratmalıyız.”

“Yüzde 5,9’luk büyüme pozitif ama sürdürülebilir olması önemli”

TÜİK tarafından açıklanan birinci çeyrek verileri ekonomi çevreleri tarafından beklenenin üstünde olarak yorumlanırken, “Bu verilerde sektörümüzün gidişi bir önceki döneme göre istihdamdaki negatif gelişmeye karşın son üç çeyrek döneme oranla gelişme yönündedir” denildi.

Sürdürülebilir büyümede kamu yanında özel sektör harcamalarının da beklenen payı alması gerektiğini ifade eden Türkiye İMSAD Başkanı Yetişener, “İç pazarda en büyük sorunlarımız arasında kentsel dönüşümün yarattığı belirsizlik ve standarda uygun olmayan merdiven altı malzemeler geliyor. Son İMSAD araştırma raporumuzda ortaya çıkan ve ekonomi toplantımızda da değindiğimiz  kentsel dönüşümün yarattığı belirsizlik, yenilikçi ürünlerin pazarda rekabet edebilmesi ve kalite, denetim konularında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla verimli temaslarda bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Bu temasların sonucu olarak Sn. Kotan bugün bizimle birlikte. Kendileriyle verimli bir çalışma dönemi başlattığımıza inanıyorum”dedi. 

Sektörümüz yenilikçi ürünlerin öneminin farkında olarak ARGE’ye daha çok önem vermeli...

Toplantının oturum başkanlığını yürüten Fethi Hinginar ise şu açıklamaları yaptı: “ “İnşaat malzemesi sektörü ülkemiz için stratejik bir sektördür. Türk inşaat malzemeleri sektörü dünya çapında rekabet edebildiğimiz nadir sektörlerden biridir. Bu güçlü oyuncu rolünü sürekli kılmak için sektörümüzde yenilikçi ürünlerin öneminin farkında olarak ARGE’ye daha çok önem vermesi gereği İMSAD olarak sürekli gündemimizde yer alan bir konudur. Kentsel dönüşümle ilgili derneğimizin hazırladığı son raporunda çalışmaların güvenli binalar yanında enerjiyi verimli kullanan, akıllı binalara ve sonunda bu binalardan oluşan yeşil yerleşkelere geçiş için önemli bir itici güç olacağı da ortaya çıktı. İMSAD’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Construction Products Europe/ İnşaat Malzemesi Avrupa Platformu’nun geçen hafta Brüksel’de yapılan toplantılarına katıldık. Gördük ki artık sürdürülebilirlik konusu ve çevre dostu inşaat malzemeleri Avrupa sanayisinin de gündem başlıkları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gerek ihracat pazarlarımız arasında yer alan Avrupa pazarındaki bu düzenlemeleri ve gerekse bu düzenlemelerin iç pazara mevzuat olarak yansımalarını yakından takip ediyoruz.”

Toplantının özel konuğu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Suna Kotan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşümle ilgili son çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

“1.Çeyrekteki Büyümede Kamu Harcamaları Belirleyici Unsur Oldu”

Toplantının ekonomist katılımcıları Dr. Can Fuat Gürlesel ve Prof. Dr. Kerem Alkin yılın birinci çeyrek büyümesinin beklenenin üstünde olarak yorumlandığını belirtti. Toplantıda söz alan Prof. Dr. Kerem Alkin genel değerlendirmesinde yılın ilk çeyreği için şunları söyledi: “Yılın 1. Çeyrek döneminde kamu harcamalarının 2 ve 3 haneli artışlara ulaşması oldukça çarpıcı. Diğer taraftan özel sektör harcamaları içinse sıkıntılı tablo artarak devam ediyor.”Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Havuz Bakımının İnceliklerini Biliyor musunuz?
  Havuz Bakımının İnceliklerini Biliyor musunuz?

  Bahçeli ya da müstakil bir evin en büyük cazibe kaynaklarından birisi yüzme havuzlarıdır. Sıcaklığın iyice bunaltıcı olduğu yaz aylarında çok da uzağa gitmeden yüzme keyfi yaşayabileceğiniz havuzların ömrünü uzatacak bakım inceliklerini biliyor musunuz?

 • Şangay'daki Büyülü Finans Merkezi
  Şangay'daki Büyülü Finans Merkezi

  Şangay'da inşa edilen yeni finans merkezi, sürekli değişen dış cephesiyle görenleri büyülüyor. İngiliz mimarlık ofisi tarafından tasarlanan yapı, kentin eski kent bölgesinde yer alıyor.

 • Manzara 7/24’te Bayram’a özel şeker tadında fırsat!
  Manzara 7/24’te Bayram’a özel şeker tadında fırsat!

  Tüm daireleri denize açılan Manzara 7/24’te, Ramazan Bayramı’na özel şeker tadında fırsat günleri başlıyor. Haziran ayı sonuna kadar geçerli olacak kampanya ile, Pendik’te yükselen projeden ev sahibi olmak isteyenlere, peşin alımlarda farklı daire tiplerine göre 55 bin ile 140 bin lira arasında değişen indirimler uygulanıyor.

 • İlk el konut satışlarında yüksek artış
  İlk el konut satışlarında yüksek artış

  Türkiye genelinde konut satışlarının hızlandığını belirten Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy, yaz aylarında görece durağan geçecek olan satışların yaz sonu itibariyle yine hızlı bir yükselişe geçeceğini kaydetti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer