|   |   | 

İnanlar İnşaat 100 Konuttan 35′Ini Yabancıya Satıyor

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, yabancı ilgisinin arttığını söyledi ve ekledi: Japonya, Çin, Hindistan ve Pakistan’dan yatırımcılar gelmeye başladı. Her 100 konuttan 35’ini yabancıya satıyoruz. Hedefimiz %50” dedi...

İnanlar İnşaat 100 Konuttan 35′Ini Yabancıya Satıyor

Yılda 2 bin konut üretip satan İnanlar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, yabancıların Türkiye konut pazarından vazgeçmediğini belirterek, “Ortadoğulu ve Arap yatırımcılardan sonra Türkiye şimdi de Uzakdoğulu yatırımcıların radarına girdi. Bir süredir Japonya’dan, Çin’den, Hindistan’dan yatırımcılarla karşılaşmaya başladık” diyor. İnanlar olarak her 100 konuttan 35’ini yabancıya sattıklarını söyleyen İnan, “Hedefimiz bunu yüzde 50’ye çıkarmak” diye devam ediyor.

YABANCI 3 MİLYARLIK MAL ALDI

 İnşaat sektörü, son 1 yılda Türkiye’de yaşananlardan nasıl etkilendi?

Geçen yıl mayıs ayında biz tüm zamanların “İnanlar rekoru”nu kırdık. Sonra Gezi olayları çıktı, ortalık karıştı. Ardından 17 Aralık… Bu yıl ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 fazla satış yaptık. Nisanda da yine kendi rekorumuzu kırdık. Yurtdışından o kadar çok talep var ki… Son 3 yılda Türkiye inşaat sektöründe yabancıya ortalama 3 milyar dolarlık mal satıldı. Tabii bu gibi olaylar olmasaydı 3 yerine 13 olacaktı.

TÜRKLER FAİZDEN ETKİLENİYOR

Yurtiçi asıl olarak faiz artışından etkileniyor. Bu olaylar olsa ama faiz yükselmese yine bizim insanımız alıma devam eder. Faiz 0.50’nin altına düşmesi lazım ki mortgage tam çalışsın.

Sizin şirketinizde yabancıya konut satış hangi seviyede?

Yabancı payı bizde yüzde 35 seviyesinde. Şu an her 100 daireden 35’ini yabancıya yapıyoruz. Pakistan, Hintli, Japon ve Çinliler de gelmeye başladı. İnanlar olarak hedefimiz yüzde 50.

İSTANBUL 30 MİLYON KİŞİ OLUR

‘Konutta balon’ konusu tekrar dillendiriliyor. Sizin böyle bir kaygınız var mı?

Balon, ihtiyaç fazlası demek. İstanbul’da 15 milyon kişi yaşıyor. Bu, 5 milyon konut demek. Bunun yüzde 70’i eski deprem yönetmeliğine göre yapılmış. Yani 3.5 milyon konut deprem olduğunda ya yıkılacak ya çatlayacak. Şu an İstanbul’da 3.5 milyon konuta ihtiyaç var. Türkiye zenginleşmeye devam ederse, faiz de düşerse balon yok.

Sizce Türkiye hâlâ parlayan yıldız mı?

O parlaklığı biraz gitti. İstanbul markasını parlatmamız gerekiyor. 5 yıl sonra İstanbul’un ne olacağını insanlara anlatmamız gerekiyor. Mesela havalimanı çevreye zarar verecek diyorlar. Çevreye sıfır zararı olan bir havalimanı yatırımı mümkün mü? Amerika’da neredeyse köyde bile havalimanı var. Ben hep diyorum ki İstanbul’u 30 milyona göre planlamak lazım. İstanbul nüfusu 30 milyon olacak bunun 5 milyonu da yabancı olacak.

BU YIL, ALTI YENİ PROJE BAŞLIYOR

İnanlar olarak bu yılki hedefleriniz nasıl?

İnşaatta ciro bir yıl fazla olur, bir yıl az olur. Geçen yıl 180 milyon lira ciro yapmıştık. Bu yılki ciromuz ise 500 milyon lira olacak. Yılda 2 bin ünite yapıyoruz, bunların hepsini de satıyoruz.

Planladığınız yeni projeler var mı?

Bu yıl altı yeni projeye başlayacağız. Halkalı, Esenyurt, Basın Ekspres, Kartal, Sanayi Mahallesi’nde. Toplamının satış yekünü 950 milyon TL olacak. Önümüzdeki iki yılda bu projeleri bitireceğiz.

İYİ KAPTANLAR FIRTINADA TEKNEYİ HIZLI KULLANIR

Türkiye’de işlerin biraz sıkıntılı olması bizim için avantajdır. Fırtınada iyi kaptan teknesini hızlı kullanır. Bazıları tekneyi batırır. İşler iyiyken herkes sektöre giriyor, fiyatlar düşüyor. Arsa sahibi burnundan kıl aldırmıyor. Yanında çalışan personel iş buluyor başkasına gidiyor. Taşeron ben bu fiyata yaparım diye rest çekiyor. Yani her dönemin ayrı zorluğu var. Bunlar her sektörde olur, abartmamak lazım. Genel olarak Türkiye’nin konuta ihtiyacı var. Eğer verim elde edemiyorsak kabahat bizdedir.

Yenişehir’de arazi aldınız mı?

Aldım, primlendi sattım. Çünkü imar çıkınca fiyat biraz geri gidebilir. Herkes birden satmaya başlayınca fiyatlar geri gider. İnşaat yapsan da arz çok olur, fiyat yakalayamazsın. Bana göre bir 10 senesi var daha o bölgenin…

100 MİLYARLIK CİRO YAPACAĞIZ

Serdar İnan “Dünyada 1 trilyon dolarlık gayrimenkul pazarı var” dedi ve ekledi: “Türkiye’nin bundan aldığı pazar 3 milyar dolar. Türkiye’nin hiçbir özelliği olmasa dahi alması gereken pay 30 milyar dolar. İstanbul’un güzelliği, tarihi, iklimi stratejik konumu iyi pazarlanırsa yılda 100 milyar dolarlık konut satabiliriz. Türkiye 10 bin dolar seviyesine kadar geldi ama bir bu kadar daha gidecek yolu yok. Bu hamle ancak gayrimenkulle olur. Oysa 100 milyar doları 20 yıl boyunca kazanabiliriz. İspanya’nın turizm gelirinin çoğunu yabancı ev sahipleri oluşturuyor…”Akşam

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer