|   |   | 

İnşaat firmalarından konut kredisinde limit taktiği!

Bazı inşaat firmaların daire satışı sırasında müşterinin kullanmak istediği konut kredisine sınırlama koyduğu, müşteriye belli bir miktardan fazla kredi kullandırtmadığı ileri sürüldü. Bunun sebebi olarak ise firmanın tapu masrafı ve vergiden kaçınmak istemesi olarak tahmin ediliyor.

İnşaat firmalarından konut kredisinde limit taktiği!

Yıllardır rekor üstüne rekor kıran ve Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen inşaat ve gayrimenkul sektörü için, bu hareketlilik iddiasıyla çelişen ilginç bir iddia ortaya atıldı. İstanbul’un bazı bölgelerinde kimi inşaat firmalarının müşterilerine konut kredisini sınırlı miktarda kullandırmak istediği, daha fazla kredi kullanılmasına izin vermediği iddia edildi. Buna göre bazı inşaat firmaları, hukuki olarak daire bedelinin yüzde 75’ine kadar olan, hatta son yasal düzenlemelerle yüzde 80’e çıkartılan konut kredisi kullandırma oranını belli rakamlarla sınırladığı ileri sürüldü.
 
Amaç tapu masrafı ve vergiden kaçınmak mı?
İddiaya göre satış fiyatları 600-700 bin TL’ye kadar çıkan kimi konut projelerinde firmaların en fazla 150-200 bin TL gibi belli bir rakama kadar konut kredisi kullanımına izin verdiği, kalan kısmın nakit istendiği, aksi durumda ise satış yapmadığı belirtildi. Firma yetkilileri bunun sebebi olarak net bir bilgi vermezken, az miktarda konut kredisi kullandırmak isteyen inşaat firmalarının tapu masrafından ve vergilerden olabildiğince kaçınmaya çalıştığı için böyle bir sistem geliştirdiği tahmin ediliyor. Bir başka tahmin ise, nakde ihtiyaç duyan firmaların bu şekilde davranmak istediği yönünde. Buna göre nakit ihtiyacı içinde olan firmalar bu şekilde nakit döngüsünü daha hızlı bir şekilde, kredi onayı beklemeden sağlayabiliyorlar.
 
Maliye yakın takipte
Bilindiği gibi konut alış verişinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ödenen tapu masrafı, konutun satış bedelinin yüzde 4'ü üzerinden hesaplanarak yarı yarıya paylaşılıyor. Bu noktada dairenin bedeli için ise üç seçenek söz konusu. Bedel tam gösterilebilir, daire için kullanılan konut kredisi satış bedeli olarak gösterilebilir, ya da belediye kayıtlarında yer alan emsal satış bedeli tapu masrafı için esas alınabilir. Ancak son yıllarda bu konuda işi sıkı tutarak vergi kaybının önüne geçmek isteyen Maliye, özellikle belediyedeki rayiç bedeli üzerinden satış gösterilen dairelerde hassas davranıyor. Maliye, belediye rayicinden satışta konut kredisi kullanıldığını tespit ederse, alıcı ya da satıcıya ‘‘sebepsiz zenginleşme’’ gerekçesiyle büyük cezalar kesebiliyor. Bu nedenle de konut satışlarında genel uygulama olarak en az kredi kullanılan miktar kadar satış gösteriliyor.
 
Uzman hukukçular: “Yapacak fazla bir şey yok”
Konuyla ilgili Emlaklobisi.com’a açıklama yapan gayrimenkul hukuku uzmanı hukukçular ise yasal olarak inşaat firmasının istediği fiyat ve ödeme koşuluyla satış yapabileceğini ve bunu engelleyecek bir yaptırımın bulunmadığını belirtti. Ersav Avukatlık Ofisi Kurucu Ortağı Av. Işın Erdem, ‘‘Serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde alım satım ilişkisi içinde taraflar dilediği miktarda bedel kararlaştırabilirler. Tüketiciler kabul ederler ya da etmezler. İnşaat firmalarının bu taleplerine karşı bir yaptırım olamaz. Eğer satılan dairenin bedeli tapuda düşük gösteriliyorsa, sadece bu konuda vergi dairesine şikayette bulunulabilir. Bunun dışında yasal olarak bir şey yapılamaz. Söylenen şartlarda evi alırsınız ya da almazsınız’’ derken, özellikle inşaat sektörü mağdurlarının avukatlığını yapmasıyla ünlenen Av. Orhan Boran ise bu uygulamayı tüketici haklarına aykırı buluyor. ‘‘Firma sizi nakit ödemeye zorluyorsa bu tüketici haklarının ihlaline girer. Dolayısıyla da Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılabilir. Ancak sonucu ne olur, bilmek zor. Zira normalde böyle bir konuda şikayet mercii yok. Yani bu tip ödeme şekli size uymuyorsa almaktan vazgeçersiniz olur biter’’ diyor.
 
Kiraz: ''Tüketici Kanunu'na aykırı!''
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz ise inşaat firmalarının bu davranışının hukuki olmadığı görüşünde. Kiraz, ‘‘Bu tip sınırlama yapan firmalar tamamen iki taraflı ve kabule dayalı bir işlemmiş gibi yürütüyorlar. Yoksa kanunda hiçbir şekilde kredi kullanımı ile ilgili bir durum yok. Genel olarak bankaların kendi düzenlemeleri var. Bu düzenleme ile bankalar, BDDK ile yaptıkları anlaşmalar ve tüketici kanunu kapsamında hareket ederler. Tüketici kanununda ise müteahhit lehine böyle bir sınırlama imkanı yok. Bu durumla karşılaşan tüketici, Maliye ve Tüketici Hakem Heyeti’nden başka kredi kullanmak istediği bankanın genel müdürlüğüne ve BDDK’ya da şikayet başvurusunda bulunabilir. Ayrıca Tüketici Kanunu kapsamında Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne de başvuruda bulunulabilir’’ diyor.

Kaynak: Emlaklobisi.com

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!
  Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!

  49 ülkede 3.500 ofis ve 86 bin gayrimenkul danışmanıyla yılda 250 milyar dolarlık gayrimenkul satışına aracılık eden Coldwell Banker, Türkiye’de de zirveye emin adımlarla yürüyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş “Türkiye’de 4 yılda 130 ofis ve 1.500 gayrimenkul profesörüne ulaştık. 1906’dan bu yana edindiğimiz 111 yıllık tecrübeyi ofislerimizi aktarıyoruz” dedi.

 • International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!
  International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!

  Hızlı büyümesiyle inşaat sektöründe yıldız markalar arasında yerini alan Royal Group, kırılması zor bir rekora imza attı. Royal Group,Kartal’da kentsel dönüşüm çerçevesinde başladığı ilk projesinden de ikinci projesinden de dünyanın en prestijli emlak ödülleri olan International Property Awards’da 2 Avrupa birinciliği aldı.

 • Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış
  Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış

  Gayrimenkul sektöründe yüzlerce aile ev sahibi yapan, Bahçeşehir’in değişiminde ve gelişiminde büyük pay sahibi olan Atmaca Gayrimenkul, imza attığı yeni projeleriyle gayrimenkul sektöründe fark yaratırken sunduğu başarılı satış performansıyla da dikkat çekiyor.

 • ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı
  ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı

  Her yıl yüzlerce girişimcinin katıldığı ve sektörün önemli organizasyonlarından biri olan ‘Bayim Olur Musun Fuarı’ bu yıl da iş kurmak isteyenler için fırsat yaratacak. Girişimci adaylarının buluşma noktası olan fuara katılan ERA Gayrimenkul de kendi işini kurmak isteyenlere franchise sektörünün avantajlarını anlatacak.

 • Hasanoğlu İnşaat Müsiad Vizyoner’17’de!
  Hasanoğlu İnşaat Müsiad Vizyoner’17’de!

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi’ne, inşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeye imza atan Hasanoğlu İnşaat da katılacak. 11-12 Ekim'de WOW Convetion Center’de gerçekleşecek zirvenin ana teması ‘dönüşüm’ kavramı olacak.

 • Okkalar İnşaat'dan yüzde 1 peşinat fırsatı!
  Okkalar İnşaat'dan yüzde 1 peşinat fırsatı!

  İnşaat sektörünün 40 yıllık tecrübeli şirketi Okkalar İnşaat, İstanbul’un yükselen değeri Kartal’da inşasını başlattığı “Arma Menta” projesinde yeni bir kampanyaya daha imza attı. 1 Ekim 2017 tarihinde başlayan kampanya kapsamında yüzde 1 peşinatla herkes ev sahibi olabilecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer