|   |   | 

İnşaat Sektörü Güven Endeksi %2,5 Arttı

İnşaat sektörü güven endeksi Haziran ayına göre yüzde 2,5 artarak 80,94'ten 82,95'e yükseldi.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi %2,5 Arttı

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:

“Türkiye güvenilir bir ülke”

Güven endeksinin temmuz ayında bir önceki aya göre yüksek çıkması inşaat sektörü açısından önemli bir gelişme oldu. Haziran ayında 95,75 olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, yüzde 5,3 artarak, temmuz ayında 100,86'ya yükseldi. Perakende sektöründe güven yüzde 3,9 ve inşaat sektöründe güven ise yüzde 2,5 arttı. Tüm bu gelişmeler inşaat sektörünün ne kadar güçlü ve güven veren bir sektör olduğunu gösterdi. Ülkemizde yaşanan darbe girişimi bile inşaat sektörünün büyümesini engelleyemedi. Türkiye büyük ve güven veren bir ülke... Darbe girişimlerine rağmen yatırımlarımıza devam edeceğiz. Hükümetin çalışmalarına güveniyoruz.

Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır

İstihdam artacak

İnşaat sektörünün büyükleri darbecilere en güzel dersi vermek için yatırımlarını hızlandırdı. Yeni yatırım kararları istatistiklerde de kendini göstermeye başladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 80,94 iken, Temmuz ayında 82,95 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu yükseliş gelecek üç aylık dönemde sektörün yeni projeleri bir biri ardına devreye koyacağına ve istihdamın artacağına işaret ediyor.

Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli

Sektör güven tazeledi

Darbe girişiminin ardından yatırımlara hız verme kararı alan sektörde toparlanma da hızlandı. Haziran ayında 106 bin 187 konutun satıldığı Türkiye genelinde inşaat sektörü güven endeksi Temmuz ayında yüzde  2.5 artarak 82,95 değerine yükseldi. Bu durum alınan kayıtlı siparişlerin arttığını, yeni yapılacak projelerin var olduğunu ve inşaat sektörünün yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğini gösteriyor

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar

Yabancılar yeni proje istedi

Bu dönemde sektörel güven endeksinin artması bize de güzel bir moral oldu. Hizmet sektöründe güven yüzde 5,3, perakende sektöründe güven yüzde 3,9 ve inşaat sektöründe güven yüzde 2,5 arttı. Ekonominin her alanında patronlar 'Ülkemize güveniyoruz yatırımlardan taviz yok' mesajı verdi. Hizmet sektörü patronları hizmetlere olan talebin arttığını, perakendeci iş hacminin ve satışların arttığını, bizim sektörün patronları ise yeni kayıtlı siparişlerin arttığını söyleyerek bir açıdan ekonomiye güvenlerini de ortaya koydu. Haziran'da yabancılara bin 543 konut satıldı. Yeni kayıtlı siparişlerde yabancı talebi de var. İnşaat firmaları bunları da değerlendirmeye alacak. Biz de fizibilite çalışması yapacağız.

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:

“Tüm krizlere rağmen yatırımlara devam” 

Darbe sarsıntısıyla zor günler geçiren Türkiye için güven endeksinin bir önceki aya göre yüksek çıkması oldukça sevindirici bir durum. Sektörün önde gelen inşaat patronları olarak darbe girişimlerine rağmen yatırımlardan asla taviz vermeyeceğimizi söylemiştik. Tüm bu gelişmeler inşaat sektörünün güven endeksinin artmasında etkili oldu. İnşaat sektörü güven endeksi temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,5 artış gösterdi. Bu gelişme bizim için büyük bir moral oldu. Türkiye tüm krizlere rağmen ne kadar büyük bir ülke olduğunu gösterdi. Darbe girişimine rağmen ayakta kalan ve ekonomisini küçük sıyrıklarla atlatan Türkiye'nin güven endeksinin yüksek çıkmasına şaşırmamak gerekiyor. Biz de aldığımız bu güvenle yatırımlarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz.

Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Hikmet Alma

Kayıtlı siparişler arttı

Haziran ayında inşaat güven endeksi yüzde 2,2 artarak 80,94'e çıkmıştı. Artış Temmuz ayında da devam etti. Bu verinin bu ay da yükselmesi sektör açısından ve ekonomi açısından son derece önemli. Vatanını seven müteahhitler yeni yatırım kararlarıyla darbeci zihniyete en güzel dersi verirken aynı zamanda 'Biz vatanımız için elini taşın altına sokmaktan asla çekinmeyiz' söylemini de gerçeğe dönüştürdü. Sektörde kayıtlı siparişler arttı. Bizde de yeni projeler peş peşe devreye girecek.

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan:

“Durmak yok, yola devam”

Hizmet sektörü güven endeksi, temmuz ayında yüzde 5,3, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,5 ve perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 3,9 artış gösterdi. Tüm bu gelişmeler Türkiye'nin ne kadar güvenilir bir ülke olduğunu gözler önüne serdi. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 80,94 iken, Temmuz ayında 82,95 değerine yükseldi. Darbe girişimine rağmen inşaat sektörü yatırımlara devam kararı aldı. Tüm bu kararlı davranışlar inşaat sektörüne güvenin artmasında etkili oldu. Güvenilir ülkenin güvenilir inşaat sektörüne yatırım yapmaktan korkmadan yolumuza devam edeceğiz. Yani durmak yok, yola devam diyoruz. 

KLK YAPI Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atakan Kulak: 

"Yatırımlarımıza devam edeceğiz"

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu yüzde 2.5'lik artış; önümüzdeki dönemlerde yeni projelerin hayata geçeceğinin bir göstergesi. Üstelik görüyoruz ki sadece inşaat değil, hizmet ve perakende sektörlerinde de güven endekslerinde yükseliş var. Sektörel güven endekslerindeki bu artışlar, ülke olarak içinde bulunduğumuz ve büyük üzüntü yaşadığımız şu günlerde bize moral verdi. Bu güven artışı; ülkemizin bölünmez bütünlüğüne saldırıda bulunanlara da güzel bir cevap oldu. Biz de bu çerçevede üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğiz. Bir yandan mevcut projelerimizi aralıksız sürdürürken, bir yandan da ülkemize güvenimizin bir göstergesi olarak yatırımlarımıza da devam edeceğiz. 

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:

"Frene basmadan yola devam"

Haziran ayında 106 bin 187 konutun satıldığı sektörde, güven endeksi temmuz ayında yüzde 2.5 artarak 82.95 değerine yükseldi. Bu, bize alınan kayıtlı siparişlerin arttığını gösteriyor. Üzücü günlerden geçtiğimiz şu günlerde açıklanan bu sonuç moral verdi. Artış; yeni yapılacak projelerin de sinyali aslında. Bizim de bu ülkeye, bu ülkenin geleceğine güvenimiz tam. Bu nedenle ülkemizin bağımsızlığına ve bütünlüğüne yönelik gerçekleştirilen hain saldırıya cevabımızı yolumuza devam ederek veriyoruz. Mevcut projelerimizi zaten aralıksız sürdürüyoruz, bundan sonra da frene basmadan yola devam edeceğiz. 

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül:

"Yatırımların devam edeceğinin göstergesi"

İnşaat güven endeksindeki yüzde 2.5’lik artış, sektördeki iyimserliğin devam ettiğinin bir göstergesi. Açıklanan verilerle birlikte ağustos ayı itibariyle sektörün tekrar hareketlenmesini ve eylül ayında düzenlenecek yeni lansmanlarla beraber hız kazanmasını öngörüyoruz. Sektörel güven sadece inşaat alanında değil aynı zamanda perakende ticaret ve hizmet sektöründe de artış gösterdi. Son dönemde yaşanan olumsuz ve üzücü gelişmelere rağmen inşaat sektöründeki bu güven artışı, yatırımların devam edeceğini gösteriyor. Bu tabloyla beraber, Gül Proje olarak biz de projelerimizi hayata geçirmeye hız kesmenden devam edeceğiz. 

ONS İncek İnşaat Grup Başkanı Tuna Atalay: 

"İnşaat ekonominin lokomotifi olmaya devam edecek" 

TÜİK verilerine göre; inşaat sektörü güven endeksi geçtiğimiz aya göre temmuzda yüzde 2.5 artarak, 80,94’ten 82,95 değerine yükseldi. Yaz döneminde yaşanan durgunluk ve son günlerde ülkemizde gelişen olumsuz olaylara rağmen inşaat sektörü ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor. İnşaat sektörü güven endeksi artışının yanı sıra hizmet ve perakende sektöründeki artışın, ekonomimize olan güvenin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. İnşaat sektöründeki yatırımlar hız kesmeden devam edecektir, bizlerde ülkemiz için her zaman olduğu gibi daha çok çalışacağız. 

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:

"Güvendeki artış hem moral verdi hem sevindirdi"

Temmuz ayında hem siyasi hem ekonomik sıkıntılara rağmen yüzde 2,5 güven artışını görmek hayli sevindirici. Her zaman söylediğimiz gibi Türk kamuoyunun, yatırımcısının gayrimenkule karşı özel bir sempatisi var. Hem ilk edinim ihtiyacı hem de tasarruf değerlendirmek için gayrimenkule yatırım yapmayı seviyoruz. Gayrimenkulü hep ilk sırada tutuyoruz.

Açıklanan verilere göre; Temmuz ayında yaşanan darbe girişimi krizinde yaklaşık 7-8 milyar dolar döviz sattık ancak yatırımcı gayrimenkulde kalmaya devam ediyor. Dolayısıyla eskiden beri söylediğimiz gibi, Türkiye'de inşaat, ekonominin lokomotifi. Bu gibi verilerle "İnşaatla büyümek sağlıklı mı?" tezini sorgulayanların da yanıldığını görüyoruz. Çünkü inşaat sektöründe sanayinin her dalı var. İnşaat sektörü büyüdüğünde ihracat kaynaklı tüm alt sektörler büyüyor sonucunda da Türkiye ekonomisi kazanıyor.

TÜİK tarafından açıklanan güven endeksi, inşaat sektörünün önemini bir kez daha vurguluyor. Gayrimenkul, yatırım aracı olarak her zaman birinci sırada.

Gayrimenkul sektörü olarak Avrupa'daki metrekare fiyatlarından hala çok gerideyiz, değer artışı olarak da fiyatlar olarak da alacağımız epey yol var. Bütün bunlar gayrimenkul sektörü için önümüzde uzun bir yürüyüş olacağının ve yükselişin devam edeceğinin sinyallerini veriyor.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer