|   |   | 

İnşaat Sektörü Yüzde 5′In Üzerinde Büyüme Hedefliyor

Geçen yıl inşaatta büyüme yüzde 7,1 oranında gerçekleşti. Bu yıl inşaatta iç pazarın büyüme hedefi yüzde 5'in üzerinde.

İnşaat Sektörü Yüzde 5′In Üzerinde Büyüme Hedefliyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Dündar Yetişener, inşaat sektörünün her zaman ekonomin üstünde büyüdüğünü belirterek, “Geçen yıl inşaatta büyüme yüzde 7,1 oranında gerçekleşti. Bunda artan kamu yatırımlarının payı yüksek oldu. Bu yıl inşaatta iç pazarın büyüme hedefi yüzde 5′in üzerinde” dedi.

Türkiye İMSAD tarafından düzenlenen “Yerel Seçimlerin Ardından Beklentiler” konulu toplantının açılışında konuşan Yetişener, Türkiye inşaat malzemeleri sanayinin 2014 yılı büyüme göstergelerinin pozitif yönde geliştiğini ifade ederek, sektörü ve ekonomiyi daha yukarıya taşıyabilmek için gereken yapısal reformların bir an önce gerçekleştirilmesi,  beklenen yasa ve yönetmeliklerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Yetişener, yerel seçimlerin ardından Türkiye’de tüm kesimlerinin ekonomiye odaklanarak üretim ekseninde birleşme zamanı olduğunu dile getirerek, “Demokrasi adına sevindirici olan yüksek bir katılımla gerçekleşen yerel seçimleri geride bıraktık. Seçilen tüm belediye başkanlarını ve yerel yöneticileri kutluyor, başarılar diliyorum. Ülke olarak şimdiki gündemimiz ekonomi, üretim olmalı, yani iş ve aş olmalıdır. Bizler sanayiciyiz. Bizim görevimiz, üretimimizi, istihdamımızı, yatırımlarımızı ve ihracatımızı artırmaktır. Tüm sosyal paydaşlarımızla birlikte ve bütün enerjimizle bizler bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

“Sektör 2014 yılına “üretim ve ihracat artışı” ile girdi  

Yetişener, ABD’de inşaat ve konut sektörlerinde toparlanmanın sürdüğüne ve AB ülkelerinde ise 3 yılın ardından inşaat sektörünün ilk kez 2014 yılında büyüme sürecine girdiğine işaret ederek, Türk inşaat malzemeleri sanayinin 2014 yılı büyüme göstergelerinin de pozitif yönde geliştiğini ifade etti.

Rakamlara bakıldığında Türkiye ekonomisinin geçen yılı yüzde 4 büyüme ile kapattığına dikkati çeken Yetişener, şöyle konuştu:

“2014′te Türkiye ekonomisinin yüzde 4 oranında büyüme hedefi var. Bilindiği üzere inşaat sektörü her zaman ekonomin üstünde büyür. Geçen yıl inşaatta büyüme yüzde 7,1 oranında gerçekleşti. Bunda artan kamu yatırımlarının payı yüksek oldu. Bu yıl inşaatta iç pazarın büyüme hedefi yüzde 5′in üzerinde. Ayrıca özel sektör harcamalarındaki payın 2014′te, geçtiğimiz yıla göre daha fazla olması beklenmektedir.”

“Pazar yüzde 5 büyüyecek, ihracat hedefi 25 milyar dolar”

Yetişener, 2014 yılı Ocak ve Şubat ayları verilerine göre, inşaat malzemeleri üretiminde ve ihracatında hızlı bir artış yaşandığını, sektörün iç piyasa ile birlikte bu yıl ihracat ağırlıklı büyümeye devam edeceğini vurgulayarak, “Hep söylediğim gibi pergeli Türkiye’ye koyduğumuzda, 2-3 saat uçuşla varabileceğimiz tüm ülkeler bizim doğal pazarımız. Hedefimiz, onların da ötesine Afrika’nın en ucundan, Asya’nın uzak ülkelerine kadar Türk inşat malzemelerini ulaştırmak, bu yıl 24-25 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekleştirmektir” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğiyle “Enerji Verimliliği” ve “Güvenli Yapı” olmak üzere kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlayan iki büyük kampanya ile Türkiye İMSAD’ın bir ilki gerçekleştirdiğine dikkati çeken Yetişener, iki kampanyanın da kamu spotu olarak televizyon kanallarında yayınlanması için yapılan tüm hazırlık ve izin çalışmalarının tamamlandığını ve bu ay içinde yayınlanacağını söyledi.

Yetişener, kamu spotu olarak hazırlanan bu filmlerin, doğrudan hedefleri olan kamuoyunu bilinçlendirmeye hizmet ettiğini dile getirdi.

“Üretim ve ihracatta artış, ithalatta gerileme var”

Toplantıda 2014 yılının ilk “Ekonomi Raporu” da  açıkladı. Rapora göre, Türkiye inşaat malzemeleri sanayi 2014 yılına üretim ve ihracat artışı ile girdi ve sektör bu yıl iç pazarla birlikte ihracat ağırlıklı büyüyecek.

İnşaat malzemeleri 12 alt sektöründe ocak ayı sanayi büyümesi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 ve üzerinde gerçekleşti. 7 alt sektörde ise üretim artışı yüzde 20 ve üzerinde oldu. İnşaat malzemesi üretimdeki yaşanan bu ciddi artış, ihracatta da görüldü.

Bu yılın ocak ayında inşaat malzemesi ihracatı 1,75 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,9 oranında artış gösterdi ve uzun bir süreden sonra aylık ihracat artışı iki haneli rakamlara ulaştı.

Ocak ayında Türkiye’nin inşaat yıllık ihracatı 21,54 milyar dolara yükselerek, yıllık ihracat artışı yüzde 1,8 olarak gerçekleşti. Türkiye inşaat malzemeleri sanayi 2014 yılına “üretim ve ihracat artışı” ile girerken, sektörün yıl boyunca iç pazarla birlikte ihracat ağırlıklı büyümesi bekleniyor.

Öte yandan 2013 yılında inşaat malzemeleri ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 21,3 oranında arttı ve 10,37 milyar dolara ulaştı. 2014 yılı Ocak ayında ise ithalat yüzde 7,4 oranında düştü ve 718 milyon dolara geriledi. Böylece inşaat malzemesi yıllık ithalatı 2014 Ocak ayı itibariyle 10,31 milyar dolar oldu.

“Konut kredileri yükseldi, satışlar düşme sinyali verdi”

Konut kredisi aylık ortalama faizi oranları 2013 yılını yüzde 0,98 seviyesinden kapatırken, 2014′te artış eğilimine girdi. 2014 Ocak ayında yüzde 1, Şubat’ta yüzde 1,04 seviyesine yükselen ortalama aylık konut kredisi faizi, martta da artışını sürdürdü ve 1,08 oranına ulaştı. Konut kredisi ortalama faiz artışının önümüzdeki aylarda sürmesi bekleniyor.

Bununla birlikte konut satışları 2014′ün ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 oranında  geriledi ve satılan konut satışı 170 bin 236 adet oldu. Yeni konutların fiyat artışlarında da yavaşlama dikkati çekti. Buna göre, 2014 Ocak-Şubat aylarında yeni konut fiyat artışları 0,85 oldu. Yeni konut fiyatlarında en yüksek artış ise yüzde 15 ile 3+1 tipi konutlarda görüldü. Yeni konut fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 13,7 oranında gerçekleşti.

İşsizlik 2013 Aralık ayında yüzde 10 oldu, sanayi üretimi ocak’ta yüzde 7,1 oranında arttı ve cari açık 2014 yılında gerilemeye başladı ve ocak ayında yıllık 64 milyar dolar oldu. Kredi büyümesi yıllık yüzde 22,6 oranında yavaşladı, inşaat sektöründe istihdam 2013 Aralık ayında 1,75 milyon oldu ve Türk Lirası kredi faiz oranları yıllık yüzde 14,5 oranında arttı.

ABD’de inşaat ve konut sektörlerinde toparlanma sürüyor, Avrupa Birliği ülkelerinde inşaat sektörü 3 yılın sonunda ilk kez 2014′te büyüdü. 2014′ün ilk iki ayında konut satışları yüzde 3,2 oranında geriledi.  Yeni konut fiyatlarında yıllık artış yüzde 13,7 oranında gerçekleşti.

Konut kredisi aylık ortalama faiz oranı yükselme seyrinde ve 2014 Mart ayında yüzde 1,08 oldu. İnşaat malzemesi sanayi üretiminde kuvvetli artış görüldü. 2014 Ocak ayında yüzde 16,9 artan ihracat 1,75 milyar dolar oldu. İthalat yüzde 7,5 oranında geriledi ve 718 milyon dolar olarak gerçekleşti.

sozcu.com.tr

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Modda Bulvar Projesi Start Aldı
  Modda Bulvar Projesi Start Aldı

  İzmir'in Bornova ilçesinde, 15 bin metrekarelik arsa üzerine kurulacak bin 50 konutluk Modda Bulvar projesinin tanıtım kokteyli iş dünyasını bir araya getirdi.

 • Ondörtüç Pendik'te daire teslimleri Haziran 2018'e çekildi
  Ondörtüç Pendik'te daire teslimleri Haziran 2018'e çekildi

  Konut sahibi olmayı kolaylaştırmak için çalışan İnsay Yapı, sunduğu ödeme kolaylıklarının yanı sıra şimdi de yatırımcılarına erken teslim müjdesi veriyor. İnsay Yapı, Pendik'te hayata geçirdiği 'Ondörtüç Pendik' projesinin teslim tarihini 6 ay öne çekerek Haziran 2018 olarak güncelledi.

 • Konut fiyatları Eylül ayında yükseldi
  Konut fiyatları Eylül ayında yükseldi

  Türkiye genelinde konut fiyatları %0.79 oranında yükseldi, en çok artış %2.07 ile Bursa’da yaşandı. Eylül ayının yeni konut satışında banka kredisi kullanım oranı arttı.

 • Yaşanası Şehirler için Şehir 2.0
  Yaşanası Şehirler için Şehir 2.0

  Şehirler için sürdürülebilirlik, ekolojik binalar, yaşanabilir kentler, yeşil çatılar, karbon duyarlı uygulamalar gibi konular Şehir 2.0 - Yeni Habitat adlı konferansta masaya yatırılacak.

 • Dükkan Önü Alanları Nasıl Kullanılır?
  Dükkan Önü Alanları Nasıl Kullanılır?

  Apartmanlarda en sık alt katlardaki dükkanlarla ilgili sorunlar yaşanır. Peki, alt katta dükkanı olan ya da kiralayan kişi istediği gibi önündeki alanı da kullanabilir mi?

 • Toplu Yapı Nedir?
  Toplu Yapı Nedir?

  Toplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim plânına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder.

 • Mod İstanbul’da Büyük Fırsat!
  Mod İstanbul’da Büyük Fırsat!

  Ortadoğu Grup, Kağıthane'de hayata geçirdiği Mod İstanbul projesinde düzenlediği kampanya kapsamında “25.000 TL peşinat dışında Ocak 2019'a kadar başka ödeme yok” diyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer