|   |   | 

İnşaat Sektöründe Kâr Oranı!

İnşaat sektöründe son iki yılda kar oranları yüzde 20’lerden yüzde 8’e kadar geriledi. Artan inşaat maliyetleri nedeniyle de karların düştüğü sektörde gelecekte konsolidasyonların olacağı belirtiliyor...

İnşaat Sektöründe Kâr Oranı!

İnşaat sektöründe son iki yılda karlar yüzde 20’lerdenyüzde 8’e kadar geriledi. Artan inşaat maliyetleri nedeniyle karların düştüğü sektörde gelecekte konsolidasyonların olacağı belirtiliyor

Bir dönem yüzde 100’lere varan karların yaşandığı inşaat sektöründe karlar giderek eriyor. Özellikle son 2 yılda giderek artan arsa maliyetleri, sayısı artan konut projelerinin yanı sıra artan döviz kuru, demir çimento gibi diğer maliyetler nedeniyle karların artık yüzde 8-10 seviyesine geldiği belirtiliyor. Sektör firmaları, gelecekte özellikle özkaynağı güçlü olan firmaların ayakta kalacağına işaret ederken, diğer firmalar arasında konsolidasyonların gündeme geleceğine dikkat çekiyorlar.

100 liraya imal edip 200 liraya satma anlayışı bitti

Çok karlı gözüken bir sektör olan konut sektörünün 2004’ten itibaren süreklilik kazanmasıyla karlarda düşüşler yaşanmaya başladığını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Büyük firmalar artık bugünden yarına değişen fiyatlar yerine, baştan planlanan sürekli bir satışı sağlayan fiyatlarla fiyatlandırma yapılıyor. Bunun yanında faiz, döviz ve siyasi değişkenlerde oluşan fiyat artışı da firmaların karından feragat ederek belli seviyede tutmaya çalıştı. Bu da büyük projelerde karlılık oranlarını yüzde 8-10 mertebelerine çekti. Bu karlılığı yakaladığınız taktirde o projeye fizibil deniliyor” dedi.

Artık 100 liraya imal edip 200 liraya satalım anlayışının bittiğini aktaran Durbakayım, “Sanayi sektöründe olduğu gibi gayrimenkulü de artık bir maliyet ve makul bir kar olduğu bir sanayi gibi düşüneceğiz” yorumunu yaptı. Durbakayım, yüzde 10’lar seviyesindeki karın bile, karların yüzde 5’ler seviyesinde olduğu sanayiye göre sektörü çekici yaptığını aktararak, “Keşke sektörde karlar bu seviyede kalsa” diye konuştu. İnşaatın metrekare maliyetlerinde demiri, betonu koyduklarında geçen yılın fiyatlarına nazaran yüzde 35 gibi bir maliyet artışı yaşandığını aktaran Durbakayım, “Projesine güvenen yapımcı firmalar bu artışları aynen yansıttı. Tek tek bakıldığında yüzde 40’a kadar zam gören projeler var. En az yapanlar ise 20 ile 25 arasında zam yapmak zorunda kaldılar” dedi.

Büyük konut projelerinin yerini küçükleri alacak

Sektörde 2 yıl öncesine kadar yüde 15-20 gibi olan bir kar marjının maliyetlerdeki fiyat artışıyla birlikte iyice azaldığını kaydeden Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya ise, ayrıca yeni projelerde KDV oranın yüzde 18 olmasının da yeni projelerin satış hızını yavaşlattığını dile getirdi. Karlılıkların geldiği noktayı riskli bir aşama olarak değerlendiren Gökkaya, bu nedenle orta ve uzun vadede bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Bundan dolayı maliyetler geri çekme imkanları olmadığı için satış fiyatlarını artıracaklarını belirten Gökkaya, “Bunu daha fazla sübvanse edemezlerdi. Yeni konut endeksinde konut fiyatlarında enfl asyona paralel fiyat artışı başladı” değerlendirmesi yaptı. Tüketici yasasıyla birlikte sat yap döneminin sona ermesiyle birlikte özsermayesi güçlü olmayan firmalar arasında konsolidasyonlar olmasını beklediklerini ifade eden Gökkaya, ayrıca büyük ebatlı projelerin yerini daha az konutlu küçük projelerin alacağını öngördü. Gökkaya, kentsel dönüşümle birlikte mahalle müteahhitliği kavramına da yeniden bir dönüş olacağını söyledi.

Kent merkezlerinde karlar daha düşük

Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ise sektörde spesifik projeler dışında çok büyük karlar olmadığını söyledi. Özellikle kentsel dönüşüm süreciyle birlikte artan yeni bina stoğunun rekabeti artırarak karları düşürdüğünü anlatan Aşçıoğlu, “Sektörde karlar yüzde 10 ile 15 arasında. Bu da artık normal bir seviye oldu” diye konuştu. Artan arsa maliyetleri nedeniyle kent merkezlerindeki projelerde karların şehir dışındaki projelere göre düştüğünü aktaran Aşçıoğlu, “Buna karşın kent dışındaki projelerde risk daha yüksek” dedi. Aşçıoğlu, kent merkezinde kentsel dönüşümün içinde yeşil alanı, sosyal donatıları olan projeler şeklinde ilerleyebilmesi için belediyelerin tek tek binaların dönüşümü yerine 10 dönüm üstü şartı getirmesi gerektiğini savundu. Aşçıoğlu, sektör dışından inşaata giren yeni giren şirketlerin ise umdukları karı alamamaları nedeniyle sektörden çıkacağını ifade etti.

Sektörle ilgili açıklama yapan Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandracı, inşaat maliyetleri ile karlar arasındaki makasın daraldığına vurgu yaptı. Erol Özmandracı, bu nedenle özsermayesi güçlü olan firmaların bu süre içinde ayakta kalabileceğini, ancak özsermayesi zayıf olupta satarak ayakta kalmaya çalışan firmaların 1-2 yıl içinde sorun yaşayabileceğini ifade etti
200 Bin olan müteahhit sayısı yarıya indirilmeli

Sektörde 200 bin müteahhidin olduğunu anlatan Nazmi Durbakayım, Avrupa’daki tüm sayının ise 20 bin olduğunu belirterek bu sayının yarıya kadar inmesi gerektiğini kaydetti. Otomotiv sektörünün kendini disipline ederek içinde var olan haksız rekabeti engellediğini dile getiren Durbakayım, inşaat sektöründe de artık merpen altı üretimin durması ve bütün alışverişlerin kayıt altında olması gerektiğine işaret ederek, böylece sektörde kayıtlı firmalar üzerinde olan yüzde 25’lik vergi yükünün bütün imalatçılar üzerinde kalmasının sağlanacağını belirtti. Nazmi Durbakayım, beklentilerinin inşaatta değişkenliklerin ortadan kaldırılması olduğunu söyleyerek, “Bireysel konut kredileri ve faizlerinin artık inişli çıkışlı bir yol izlememesi gerekir” dedi.Dünya

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Çukurova Balkon’da 4 Seçenekli Kampanya
  Çukurova Balkon’da 4 Seçenekli Kampanya

  Hemen teslim avantajı ve dört seçenekli ödeme kampanyası ile dikkat çeken Çukurova Balkon’da, tamamı peşin ya da yüzde 20 peşin ve yüzde 80 banka kredili alımlarda yüzde 12 indirim fırsatı uygulanıyor.

 • Türk Yatırımcılar Miami'ye Yöneliyor
  Türk Yatırımcılar Miami'ye Yöneliyor

  Türkiye'de alım gücünün yükselmesiyle birlikte Türk yatırımcılar özellikle yurtdışında gayrimenkul sektöründe önemli merkezleri yatırım bölgeleri olarak seçmeye başladı.

 • İnşaat Dünyası Yenilenen YAPEX'de Buluşacak
  İnşaat Dünyası Yenilenen YAPEX'de Buluşacak

  Bu yıl yeni konsepti ile açılacak Yapex Yapı Fuarı, yapı malzemeleri, inşaat teknolojileri, yapı yenileme ve restorasyon alanındaki son ürünlere ve tekniklere ev sahipliği yapacak.

 • Satın Alacağınız Ev Deprem Yönetmeliğine Uygun mu?
  Satın Alacağınız Ev Deprem Yönetmeliğine Uygun mu?

  Türkiye coğrafyasında deprem bölgesi olmayan yer neredeyse yok. Depremselliğin yaygın olduğu ve İstanbul'un da birinci derece deprem bölgesi olduğu ülkemizde ev satın alırken yapının depreme dayanıklı olup olmadığı büyük önem taşıyor.

 • Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak
  Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak

  Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) genel kurulunda mega projelerin finansman sıkıntıları damga vurdu. Avrupalı müteahhitler, herhangi bir otoritenin proje açıklamaya yanaşmadığını belirtti.

 • Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi
  Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olarak faaliyet gösteren endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinin gayrimenkul fiyatlarında değer artışına yol açtığını kaydetti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer