|   |   | 

İnşaatçılar İçin Maraton Başladı

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının ardından inşaatçılar için maraton başladı. Projelerini hayata geçirmek için seçimi bekleyen sektör temsilcileri, satışların tekrar artacağını belirtiyo

İnşaatçılar İçin Maraton Başladı

Yerel seçimler öncesinde beklemede kalan inşaat firmaları harekete geçti. Mevsimsel durgunluğun da sona ermesiyle birlikte projelerini tek tek vitrine çıkarmaya hazırlanan sektör oyuncuları, seçimlerin sonuçlanmasıyla birlikte satışların tekrar eski haline geleceğini belirtti. Sektör temsilcilerine göre seçim sonuçlarıyla Türkiye'de istikrarın sürdüğünü düşünen yabancılar, yatırım kararlarına hız kazandıracak. 2013 fiyatlarıyla satış yaptıklarını ve bu dönemde konut alıcısı için fırsat yarattıklarını belirten patronlara göre konut kredi faiz oranlarında da düşüş yaşanacak. Bu durumda da tüketici yastık altı birikimini konut yatırımına çevirecek. 

 SÜLEYMAN ÇETİNSAYA / ARTAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
"Seçimlerle ilgili piyasada her zaman endişe olur. Ama bu süreci geride bıraktık. Bundan sonra piyasa açılacaktır. Belirsizlik nedeniyle ertelenen satışlar gerçeğe dönüşecek. Bu da piyasanın rayına girmesini sağlayacak. Diğer taraftan sektörde bir maliyet baskısı var, bu nedenle enflasyon oranında fiyat artışları yaşanabilir. Bunu normal karşılamak gerek. Fakat önümüzdeki nisan ve mayıs aylarında satışların artması, piyasanın normale dönmesi muhtemel görünüyor.

 NAZMİ DURBAKAYIM / İNDER BAŞKANI
DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜ AÇILDI
"Yerel seçimlerin sona ermesiyle, inşaat sektörüne ivme kazandıracak olan kentsel dönüşüm projelerinin yolu açılmış oldu. Çalışmalar kaldığı yerden, hızlanarak devam edecektir. Seçim vaatlerinde söylenen yeni imar planları ve ruhsat kolaylıklarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek. Temennimiz, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasına paralel olarak ekonomik istikrarın tekrar sağlanmasıdır. Başta kredi faizleri olmak üzere ekonomik verilerin tekrar sağlıklı seviyelere geleceğini umuyorum. Seçim öncesi ertelenmiş satın alma taleplerini fırsat bilip tüketiciyi mağdur edecek zamlar yapmadan yeni proje ve kampanyaların devreye girmesi herkese fayda sağlar."

 ALİ DUMANKAYA / DKY İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI
KONUT ALMAK İÇİN EN İYİ DÖNEM
"Seçim öncesi dönem sektörün genelde durgun geçtiği kış aylarına denk geldi. Şimdi nisan ayıyla birlikte canlılık başlıyor. Faizlerde de yükselme beklentisi olmaması nedeniyle konut almak için uygun ortam oluştu. Sektör fiyat artışı yapmadan ellerindeki projelere yüklenerek geçirecek. Yeni projelerde ise yüzde 1 KDV'li olanlar avantaj yakalayacak."

 ERDEN TİMUR / TİMUR GAYRİMENKUL YÖNETİM KURULU ÜYESİ
KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEKTİR
"Tüketiciler seçim nedeniyle talepleri ertelemişti. Şimdi bunlar realize olacak. Bu sonuçlarla yabancı yatırımcıların da önceden satın aldığı senaryo gerçekleşti. Doların düşüşüyle piyasaya para girecek. Bu durum Hazine'nin bono faizlerini düşürebilir. Dolayısıyla konut kredisi faizleri de inebilir."

 ÖMER FARUK ÇELİK / KONUTDER BAŞKANI
YENİ TÜRKİYE'YE İHTİYACIMIZ VAR
"Tüm ekonomi motivasyonla hareket ediyor. Ekonomi iyiyken konut piyasası da iyi oluyor. 6 aydır kavga ediyoruz ve çok zaman kaybettik. Yeni Türkiye vizyonuna ihtiyacımız var. Bu ülkeyi daha iyi yerlere getirmenin yolunu düşünmeliyiz. Seçim sonuçlarıyla önümüzdeki dönemde bir canlılık olabilir ama sektörün itici bir güce ihtiyacı var. Yüzde 18'lik KDV düzenlemesi sektöre ağır yük getirdi. Bu nedenle sektöre destek olmak gerek."

 İNANÇ KABADAYI / EGEYAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
YABANCI YATIRIMCILAR GELECEK
Seçim sonuçlarıyla birlikte konut sektöründe hareketlenme olacak. İktidar güven oyu aldı ve istikrar sağlandı. Bu dönemde seçim sonuçlarıyla birlikte yerli ve yabancı yatırımcının ilgisi artacak. Yeni satışa çıkacak projelerde yüzde 1 KDV'li konutların fiyat avantajı nedeniyle ilgi görmesini bekliyorum. Ayrıca bu yıl Körfez'den çok daha fazla yatırımcının geleceğini düşünüyorum."

 UĞUR DUMANKAYA / DUMANKAYA YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI
"Seçim sonuçları gayrimenkul için iyi olacak. Yılın ilk 3 ayı da çok kötü geçmedi ama ertelenen talepler olmuştu. Artık belirsizlik ortadan kalktı. Yatırımcılar alımlara başlayacak. Önümüzde gayrimenkulün yüksek sezonu olan nisan ve mayıs ayları var. Bu dönemde satışların artacağını düşünüyoruz. Gergin siyasi ortamın devam etmemesi gerek."
sabah.com.tr

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer