|   |   | 

İnşaatçılar Soma İçin Kolları Sıvadı!

İnşaat sektörü, Türkiye'yi yasa boğan Soma faciasında yaraları sarmak için kolları sıvadı. Dev firmalar, maddi yardımın yanı sıra bölgede proje geliştirmeyi de gündemlerine aldı.

İnşaatçılar Soma İçin Kolları Sıvadı!

Türk ekonomisinin istihdam lokomotifi konumundaki inşaat sektörü Soma'da yaşanan büyük maden faciasına kayıtsız kalmadı. Sektörün önde gelen firmalarının yöneticilerinden ardı ardına destek mesajları gelirken, bir daha böyle büyük acıların yaşanmaması için tüm sektörlerde iş güvenliği harekatı başlatılması gerektiği vurgulandı. Bugüne kadar projelerinde önceliğin iş güvenliği olduğuna vurgu yapan sektör temsilcileri, "Bu elim olay bize insan hayatının ihmale gelmediğini bir kez daha gösterdi. Önceliğimiz insan hayatı. Projelerimizde bunu hiçbir zaman ikinci plana atmadık. Yasaların emrettiği her şeye harfiyen uyuyoruz. Şantiyelerimiz dünya standartlarında. İş sağlığı ve güvenliği konusunda nitelikli kadro istihdam ediyoruz. İnsan hayatının söz konusu olduğu hiçbir aşamada tasarruf söz konusu olamaz. Bundan sonra da bu konudaki titizliğimiz ve önceliğimiz daha da artacak" dedi. Sektörün önceliği ise Soma'ya yardım oldu. İnşaatçılar, mağdurların yaralarını sarmak için kolları sıvadı. Bölgeye maddi yardım yapacağını söyleyen de var, konut desteği verebileceğini söyleyen de... Sektörün devlerinin Soma ile ilgili yardım planları şöyle: 

Kılıçoğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Talat Kılıç: Keşke iş güvenliğinin önemini böyle acı bir olayla tecrübe etmeseydik. Üç gündür içimiz kan ağlıyor. Biz Çorlu İşadamları Derneği ve Kılıçoğlu Grup olarak Soma'da hayatını kaybeden ve yaralanan işçi kardeşlerimiz için para yardımında bulunuyoruz. Elbette can kaybının yerini hiçbir şey dolduramaz. Ancak biz firma olarak bölgede inşaat yapmakta dahil olmak üzere her türlü desteğe hazırız. 

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: Soma'daki facia bize tarifi mümkün olmayan büyük bir acı yaşattı. Yaşanan felaketten derin üzüntü duyduk. Biz grup olarak, iş ve işçi güvenliği konusunda çok hassas davranıyoruz. Yasalar ne diyorsa, harfiyen uyuyoruz. Çalışma Bakanlığı tarafından düzenli olarak sıkı kontrol ve denetimler yapılıyor. 

Gedizler Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Gediz: Yaşandığımız bu felaket, iş güvenliğinin önemini bir kez daha acı şekilde bizlere hatırlattı. Maddi, manevi her türlü yardımla işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin yanında olmaya hazırız. 

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: Soma'daki elim kazada hayatını kaybeden tüm işçi kardeşlerimizin üzüntüsünü en derinden hissettik. İşçi yakınları ve bölge için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. 

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya: Yaşanan elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ailelerine de başsağlığı diliyorum. Hep beraber madenci ailelerinin acısını paylaşmalıyız. 

Gerekirse yaptırım olmalı

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: Soma'da meydana gelen elim kaza, sadece madencilikte değil tüm sektörlerdeki iş güvenliğini bir kez daha gündeme getirdi. İnşaat sektörü de maalesef iş kazalarının yoğun yaşandığı bir sektördür. Çünkü emek odaklıyız. Bu nedenle bizler iş ve işçi sağlığı ile güvenliği konusunda bakanlığın uygulamaya koyduğu yasaları harfiyen yerine getiriyoruz. Çalışma ortamının güvenliğinin yanında, hatta daha fazla insan odaklı kazaların gerçekleşmemesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunların başında işçilerin eğitimi geliyor. İnşaatta verilen emniyet kemeri, baret, eldiven vs. gibi tüm güvenlik malzemelerini yerinde ve kuralına göre kullanmak zorunludur. Hatta bunlar için gerekirse yaptırımlar bile konulmalıdır. Sabah

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • IFC’den, Greenox’a “EDGE” Yeşil Bina Sertifikası
  IFC’den, Greenox’a “EDGE” Yeşil Bina Sertifikası

  Aycan & Feres İş Ortaklığı tarafından İstanbul’un yatırım açısından değeri yükselen semtlerinden Çeliktepe’de 120 milyon TL yatırımla inşa edilen Greenox projesi, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından başlatılan EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında Türkiye’nin ilk EDGE Yeşil Bina Sertifika almaya hak kazanan binası seçildi.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

 • Uluslararası gayrimenkul lobisi kurulmalı!
  Uluslararası gayrimenkul lobisi kurulmalı!

  GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Alanında Uluslararası Lobi’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında Yabancı Kurumsal Yatırımcı ve Gayrimenkul Lobisi konusu ele alındı.

 • Aykonut’un 20 yıllık çilesi sona eriyor!
  Aykonut’un 20 yıllık çilesi sona eriyor!

  Aydın ilinin Güzelhisar mahallesinde 19 yıl önce kurulan ancak ev sahibi olmak isteyen üyelerini mağdur eden Aykonut’un çilesi için büyük adım atıldı. Aykonut Yapı Kooperatifi, Sökeli İnşaat Firması Yavuzlar ile sözleşme imzalarken, 20 yıllık çilenin sona erdirilmesi için harekete geçildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer