|   |   | 

İnternete Yeni Alan Adları Geliyor

Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte yepyeni internet domain uzantıları kullanıma açılıyor. Eğer markanızı korumak istiyorsanız acele etmenizde yarar var.

İnternete Yeni Alan Adları Geliyor

 İnternette alan adı dediğimizde çoğumuzun aklına “.com”, “.org” veya “.net” gibi uzantılar gelir. Bir de bunların sonuna eklenen “.de” veya “.jp” gibi ülke kodları vardır. Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte şimdi bu uzantılara “.web”, “.tech”, “.hotel”, .”shop”, “.buy” gibi yepyeni alternatifler geliyor. Hatta bunlara ek olarak Arap, Çin veya Kiril alfabesinden oluşan yeni uzantılar da olacak. 

 İnternetteki alan uzantılarının dağıtımını düzenleyen ICANN’in (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) girişimleriyle oluşturulacak bu uzantılar gerek markalar, gerekse bu alana yatırım yapmak isteyen kişiler için önemli bir fırsat. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin yakın takipte olması şart. Ocak ayı itibarıyla kullanıma açılan uzantıların bazılarını şimdiden tahsis etmek mümkün. Bunların arasında “.camera”, “.gallery”, “.photography” gibi ilginç uzantılar var. Diğer uzantılar içinse ön kayıt yaptırmak ve uzantıların kullanıma açılacağı günü beklemek gerekiyor.

Yeni uzantıları tahsis etmek için ön kayıt yaptırmak da yeterli değil. Eğer ön kayıt yaptırdığınız bir alan adına başka başvurular olmuşsa bu durumda ilk kayıt yapan kişinin önceliği olacak. Ayrıca buna ek olarak, Sunrush ve Landrush adı verilen süreçlerde marka hak sahiplerine öncelik verilecek. Sayıları 1400’ü bulacağı tahmin edilen yeni uzantıların açılmasının iki yılı aşacağı söyleniyor. Ön kayda açılan her uzantının mutlaka satışa çıkacağının garantisi olmadığını da belirtmemizde yarar var.

Alan adı alırken dikkat!

gTLD - Jenerik Alan Adları olarak tanımlanan bu uzantıları tahsis etmek isteyen kullanıcıların güvenilir şirketleri tercih etmesi şart. Tanınmamış servislerin kullanılması beraberinde ciddi riskler getirebilir. Özellikle de ön kayıt işlemi için ücret isteyen servislerden uzak durmakta yarar var. Fırsat yakalayacağım derken, paranızı ve kişisel bilgilerinizi kaptırmayın.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer