|   |   | 

İnternetin Fişi Rusya'nın Elinde!

Rusya'da ulusal düzeyde bir internet krizi meydana gelmesi halinde devlet duruma el koyacak.

İnternetin Fişi Rusya'nın Elinde!

Rus medyasında çıkan haberlere göre, savaş veya Arap Baharı türü bir ayaklanma, söz konusu "olağanüstü durumlar" arasında sayılıyor.

Vedomosti adlı yayın organında yer alan habere göre, internet güvenliği konusunu ele alan Rusya Güvenlik Konseyi, Rusya'da internetin kesilmesi halinde destek sistem geliştirilmesini de planlıyor.

Halen Rusya, ağırlıklı olarak yabancı internet şebekelerine bağımlı.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, son zamanlarda ABD ve Avrupa'nın hayli beklenmedik girişimlerde bulunduklarını kaydetti ve "herşeye hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Batı'nın Ukrayna krizi yüzünden uyguladığı yaptırımlar, halen birçok önde gelen Rus yetkilisini, Rus petrol sanayiini, silah üreticilerini ve Rus devlet bankalarını hedef alıyor.

Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, "Rusya son dönemde tek yanlı olarak yaptırımlara hedef oldu; bu durumda ortaklarımızın bizi birdenbire internetten kesme kararı alabilecekleri varsayımıyla çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Nikiforov, Rusya'nın internet bağlantısından yoksun kalması halinde ne olacağı konusunda, kendi bakanlığının savunma bakanlığı ve istihbarat dairesiyle tatbikat yaptığını belirtti.

2011 Ocak'ında Mısır yönetimi, muhalefet gruplarının başta Facebook ve Twitter olmak üzere sosyal medya aracılığıyla gösteriler düzenlemeye girişmesi üzerine, ülke içinde internet trafiğini engellemişti.

Vedomosti'ye mülakat veren uzmanlar, Rusya'da iletişimden sorumlu Rossvyaz gibi federal organların internet alanlarında kontrolü ele alabileceğini söyledi.

Rossvyaz bu şekilde, ülkede .ru veya .rf ile biten alanlarda doğrudan kontrol sahibi olacak ve Rusya'ya bağlı bölgelerde de internet hizmeti sağlayıcılar, bu yönetime bağımlı olacak.

Gazeta.ru adlı haber sitesine göre, Rus yetkilileri ayrıca, izleme/dinleme faaliyetinin kolaylaştırılması için, ülkedeki internet şebekelerini büyük ağlar içinde bir araya toplamayı da düşünüyor.

Rusya'daki internet altyapısı üzerinde daha sıkı devlet kontrolü oluşturulmasının, uluslararası düzeyde internet alanlarını yöneten ABD merkezli Icann ile ilişkilerini nasıl etkileyeceği henüz belirsiz.

Londra'da bulunan ve Rusya'nın internet güvenlik sistemi üzerinde uzman Keir Giles, Amerikalı Edward Snowden'ın internet trafiğinde ABD'nin gizlice yürüttüğü izleme/dinleme faaliyetlerini sızdırması ardından, Rus istihbaratına, internet izleme konusunda yeni yetkiler verildiğini kaydediyor. BBC

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer