|   |   | 

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

Soğuk havalar ısınma giderlerini artıyor. Isınma giderlerinin artması faturaların da yükselmesine neden oluyor. Bu durum insanları da endişelendiriyor.

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?

Ancak uzmanlar ısınma giderlerini düşürmenin mümkün olduğunu, bunu için de ısı yalıtımı yaptırmak gerektiğini belirtiyor. Isı yalıtımı enerji tasarrufunun yanı sıra konforlu bir yaşam için de büyük önem taşıyor. Çünkü ısı yalıtımı ekonomik ısınmanın yanı sıra yaz aylarında da evleri soğutmak için kullanılan enerjinin daha az tüketilmesini sağlıyor. Kısacası ısı yalıtımı kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltıyor. Yönetmeliklere uygun yapılacak ısı yalıtımı ile ısınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamaların yaklaşık yarısını tasarruf etme imkanı doğuyor. Isı yalıtımın enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra başka faydaları da bulunuyor. Peki ısı yalıtımının faydaları nelerdir? 

İşte ısı yalıtımının önemi ve faydaları… 

·        Enerji faturalarını azaltmak için yalıtım yapılması gerekiyor. Tüketiciler binalarında standartlara uygun cephe yalıtım uygulamalarıyla faturalarında yüzde 50’ye varan azalma sağlayabiliyor. 

·        Uzmanların verdiği bilgileri göre bugün toplam enerjinin yüzde 35’i konutlar ve ticari binalarda tüketiliyor. 2002-2012 yılları arasında bu binaların tükettiği enerji yaklaşık yüzde 70 oranında arttı. Bu da yalıtımın önemini gösteriyor. Çünkü yalıtımla enerji tasarrufu sağlanıyor. 

·        Yalıtım, ayrıca rutubet, küf, kötü koku, romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi sorunlara karşı da koruma sağlar. 

·        Yalıtım yapılmasının doğaya da faydası bulunuyor. Çünkü dış cephe ısı yalıtımı yaptırdığınızda daha az yakıt kullanırsınız. Bu da hava kirliliğine bağlı küresel ısınmanın önlenmesini ve çevrenin korunmasına çok önemli bir katkı sağlıyor. 

·        Isı yalıtımı binaların çatı ve duvarlarına, toprak temaslı bölgelere, katları ayıran döşemelere, tesisat boruları ve havalandırma kanallarına, garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılıyor. Ayrıca özel kaplamalı yalıtım cam üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılabilir. Bu ayrıca yazın binaya güneş ısısı girişine de önler. 

·        Isı yalıtımı için yapılan harcamalar, sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 yıl içinde kendini geri öder. 

·        Dış cephe ısı yalıtımı yapılmamış bina duvarlarında beton içindeki donatılar yoğuşmadan dolayı zamanla korozyona uğrayarak yıpranır ve mukavemet kaybına uğrar. Oysa ısı yalıtımı ile cephelerin dış etkenlere karşı yıpranması önlenmiş olur. Bu da binanın yapısal olarak çok daha uzun yıllar ayakta kalmasını sağlar. 

·        Isı yalıtımı, dış ortamdan gelen gürültüyü absorbe ettiğinden ses yalıtımına da önemli bir katkı sağlar. 

·        Binanın tüm cephelerinin yalıtılması önemlidir. Yalıtımsız bölgelerde sorun devem edecektir. Bu nedenle tüm yapı bileşenlerinde yalıtım olmalıdır. Isı yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir. Isı yalıtımının önemli bir unsuru da tesisatların yalıtılmasıdır.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer