|   |   | 

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi bilgisayarınızın olmazsa olması ve en önemli programıdır. O olmazsa bilgisayar sadece elektronik alet parçalarıdır işlevini yerine getiremez.

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim Sistemi bilgisayarınızın bir nevi beynidir. İşletim sistemi ile tüm programlar düzgün çalışır, sorunsuz çalışır. İşletim sistemi bilgisayarın emir merkezi olarakta bilinir. Çünkü diğer tüm programlara onun sayesinde emir verir ve onları çalıştırırsınız.  Beraberinde görsellikte ortaya çıkmıştır.

Bilgisayarda yapılan her şey, en küçük bir şey bile ''Klasör'' açmak gibi bir şey bile onun sayesinde olur.

Bilgisayar, işletim sistemi olmazsa sadece belirli elektronik parçaların birleştirilmesiyle oluşmuş bir makina gibidir. Ve o Makinanın çalışması içinde İşletim Sistemi gereklidir.

İşletim sistemi sayesinde verilinizi işleyebilir, kaydedebilir, verilerin çıkışını yapabilir kısaca bilgisayarın size yapmanız için olanak tanıdığını her şeyi yapabilirsiniz.

Yazıcı, hoparlör  gibi ek donanımlar da İşletim sistemi sayesinde düzgün bir şekilde çalışır. Onlara gerekli emri verende yine İşletim sistemidir.

İşletim Sistemleri 1'den çoktur ve farklılık gösterirler. Bilgisayarın yapısı, özellikleri, kapasitesine göre İşletim sistemi yüklenir. Yüklediğiniz işletim sistemini silip yeni bir işletim sistemi de yükleyebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızın ve tüm programların tam randımanlı çalışmasını istiyorsanız bilgisayarın özellikleri bakıp ona en uygun İşletim sistemini yüklemelisiniz. Yoksa bilgisayar yavaş çalışır, komutlar yavaş verilir, programlar sorunlu bir şekilde çalışır  ve en sonunda bilgisayar çöker.

İşletim sistemi siz ve bilgisayar arasında ki bir aracı gibidir. İşletim sistemi sayesinde bilgisayar ile iletişim kurabilir  ve artık komutlar verebilir, programların çalışmasını düzenleyebilir bu gibi şeyleri yapabilirsiniz.

İşletim Sistemini benzetme ile anlatmaya çalışırsak bir ülkenin başbakanı gibidir. Emirleri verir, ülkenin kurumlarını yönetir kısaca Ülke'nin ülke olmasını sağlar. İşte İşletim sistemi budur.

İşletim sistemi olmasaydı bilgisayarda en küçük şeyi bile merak ederdiniz. Örneğin bir CD taktınız ve o CD'nin çalışıp çalışmadığı bile merak ederdiniz.

İşletim sistemlerinden bazılarını İnternetten bile indirebilirsiniz. Eğer çok araştırırsanız orjinallerini bulup indirebilirsiniz. Bu yüzden İşletim sistemi sıkıntısı çekmezsiniz. Bilgisayarın özelliklerine bakıp istediğiniz işletim sistemini yükleyebilir öncekini silebilirsiniz.

Başlıca İşletim Sistemlerinden Bazıları : 

-Linux

-Microsoft Windows

-Pardus

-Mac  

-DOS (İlk işletim sistemidir. O yüzden çok çok az kişi kullanıyor.).

 

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer