|   |   | 

İstanbul 216'da İlk Etabın Büyük Bölümü Satıldı

Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, Fikirtepe’de yükselen İstanbul 216 projesi ve bölgedeki son durum hakkındaki gelişmeleri değerlendirdi.

İstanbul 216'da İlk Etabın Büyük Bölümü Satıldı

Fikirtepe’de yükselen İstanbul 216 projesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

İstanbul 216 projemiz iki etaptan oluşuyor. Toplam 5 bloktan oluşan projemizin ilk etabında 541 konut ve 12 adet ticari alan, ikinci etabında ise 580 konut yer alıyor. Proje tamamlandığında ortalama 4-5 bin kişilik bir yaşam alanı oluşacak. 1+1’den 3+1’e kadar farklı konut tiplerinin yer aldığı projede; daire alanları 52 ila 168 metrekare arasında değişiyor. Fiyatların 350 bin TL ila 1 milyon 300 bin TL arasında değişkenlik gösterdiği projenin ilk etabında yaşam Aralık 2016’da başlayacak. 2018 yılında da ikinci etabı teslim edeceğiz. İstanbul 216’nın sosyal olanakları arasında yüzme havuzu, güvenlik, otopark, fitness, sauna, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları ve spor alanları yer alıyor ve bu alanlar projenin toplamda yüzde 80’ini oluşturuyor. Site yönetimini iki yıl kendimiz üstleneceğiz. Ortak alanların bazı bölümlerini kiraya vererek aidatları minimize etmeyi planlıyoruz. Ticari alanların satışı için de görüşmelere devam ediyoruz. Yaklaşık 160 milyon dolar toplam yatırım değeri olan projemizi kendi finansmanımız, banka kredileri ve satışlardan karşılıyoruz.

PROJE İLE İLGİLİ EN GÜNCEL BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Birinci etabın büyük bölümü satıldı

Projeye şu ana kadar kimler ilgi gösterdi? Hangi konut tipleri daha hızlı satılıyor?

Tüm konut tiplerimiz eşit oranda ilgi gördü. Birinci etabın büyük bölümünde satışları tamamladık. İkinci etapta ise yaklaşık yüzde 30 talep topladık. A ve B gelir grubuna hitap eden projemize doktorlar, bilişim uzmanları, mühendisler ve mimarlardan yoğun bir talep geldi.

Proje bugün gelinen noktada ne kadar prim yaptı?

Dairelerin metrekaresini ortalama 5 bin TL'den lansmana özel satışa çıkarmıştık. Şu an ki metrekare fiyatı ortalama 7 bin 500 – 8 bin TL. Durgunluk döneminde bile satışlarımız artarak devam etti. İlk alanlar çok karlı çıktılar. 

Fikirtepe sanatçıların yaşadığı bir yer olacak

Fikirtepe’yi değerlendirecek olursak neler söylersiniz?

AYDIN: Toplam 57 ada bulunan Fikirtepe’de, adaların 24'ü çözüldü. Ruhsat alan 14 firma, projelerini devam ettiriyor. Ruhsat alma aşamasında olan 10 firma var. Yüzde 40'ından fazlası çözülmüş oldu. Adaların yüzde 70'i 2017 yılında bitmiş olur. Yaklaşık 4-5 firmanın projesinde yaşam bu yıl başlayacak. Kentsel dönüşümün başlarında bir huzursuzluk vardı. Devletin desteği ve Türkiye’nin ilk planlı kentsel dönüşümünü gerçekleştiren 20 inşaat firmasının oluşturduğu Fikirtepe Platformu sayesinde işler iyiye gidiyor. Platform, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili işlerin organize edilmesine büyük katkı sağlıyor. Metrekare fiyat ortalamasının gerçek değerinin 12 bin TL olması gerektiğini düşünüyoruz ancak bölgede şuan 7-8 bin TL. Ancak bundan dört yıl sonra Fikirtepe’de metrekare fiyatları dolarla ölçülür olacak. Lokasyon açısından büyük avantaj sağlayan bölgeye önümüzdeki dönemlerde sanatçıların da ilgi göstereceğini düşünüyorum.  O zaman fiyatlarda da artış olacak ve metrekaresi 10 bin dolardan başlayacak. Fikirtepe, İstanbul’un en prestijli bölgeleri arasında gösterilecek.

Kentsel dönüşüm içerisinde yer almaktan pişman oldunuz mu? Geldiğiniz nokta hakkındaki düşünceleriniz neler?

Asla pişman olmadık. Aksine Fikirtepe, firmamıza büyük katkı sağladı. İstanbul'da özel bir bölgede proje gerçekleştirdiğimiz için bilinirliliğimiz arttı. Bu bölgede örnek gösterilen bir firma olduk. Yerinde dönüşüm olan bir bölgede herkesle anlaşmak, ortak noktada buluşmak çok zor. İnsanlarla ilişkilerinizin çok iyi olması gerekiyor. Biz bu konuda çok iyi iş çıkardık. Projede birinci etapta yüzde 55-45, ikinci etapta ise yüzde 52-48 oranında arsa sahipleriyle anlaşmamız var.

Sektörle ilgili neler söylemek istersiniz?

2016 inşaat sektörü açısından inişli çıkışlı bir yıl olacak. Zor dönemlerde bile konut sattığımız için bu dönemlerde zorlanacağımızı düşünmüyorum. Ancak B planımız hazır. Gayrimenkul sektörü için balon söz konusu değil. Parası olan kişiler ülkemizde gayrimenkule yatırım yapmaktan vazgeçmiyor. Yabancı yatırımcıların da Anadolu Yakası'na olan yoğun ilgisi fiyatların artmasını sağlıyor. Önümüzdeki dönemde konut fiyatları inşaat maliyetlerinin artmasına paralel olarak yaklaşık yüzde 20 artacak.

Emlak Haberleri

Etiketler
İstanbul 216 Projesinden Bilgi Alın

Ad*

Soyad*

Telefon*

Email*

Gönder

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak
  Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak

  Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) genel kurulunda mega projelerin finansman sıkıntıları damga vurdu. Avrupalı müteahhitler, herhangi bir otoritenin proje açıklamaya yanaşmadığını belirtti.

 • Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi
  Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olarak faaliyet gösteren endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinin gayrimenkul fiyatlarında değer artışına yol açtığını kaydetti.

 • Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor
  Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

  Dünya’nın ilk lüks konut pazarlama şirketi olan Coldwell Banker, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda ile birlikte hizmet veriyor.

 • Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?
  Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?

  İfraz; imar planı tamamlanmış yerlerde, plan koşullarına uymak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesi işlemidir. Tevhid ise, birden fazla bitişik parselin birleştirilmesi işlemidir.

 • Alt Kiralama Nedir?
  Alt Kiralama Nedir?

  Hangi durumlarda alt kira sözleşmesi yapılabilir? Alt kira ne demektir? Kiralanan taşınmazın kullanım hakkı nasıl devredilir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer