|   |   | 

İstanbul’a nefes aldıracak ‘Yeşil Yol’ projesi!

Vizyon Atölyesi’nin yeni projesi ‘Yeşil Yol’, 5 milyon metrekarelik yeşil alanıyla İstanbul'a nefes aldıracak.

İstanbul’a nefes aldıracak ‘Yeşil Yol’ projesi!

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucusu A. Faruk Göksu tarafından hayata geçirilen Vizyon Atölyesi’nde, 17 Ağustos büyük Marmara depreminin 17. yıl dönümünde İstanbul için çok büyük bir önem taşıyan 5 milyon metrekarelik ‘Yeşil Yol’ projesi tasarlandı. 

Kamu, özel ve sivil sektörlerin işbirliği ile kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla kurulan Vizyon Atölyesi, 17 Ağustos Marmara depreminin 17’nci yılında İstanbul’da yapı ve yaşam kalitesi riskinin azaltılması için yeni bir projeye daha imza attı. 3 yıl önce kurulan Vizyon Atölyesi, bugüne kadar "tasarım ve sosyal etki" temaları çerçevesinde "81 Kent 81 Vizyon", "On Proje Onlarca Etki" ve "39 Kent 1 İstanbul" projelerini hayata geçirdi. 

İstanbul’a nefes aldıracak Vizyon Atölyesi’nin son projesi ‘Yeşil Yol’ ise TEM ve E-5 arasındaki 50 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde yaklaşık 10 milyon metrekarelik alanda 5 milyon metrekarelik yeşil alan yaratacak. 

20 bin yapıyı dönüştürecek 

Proje güzergah üzerinde yer alan yaklaşık 20 bin mevcut yapının yıkılarak yerine kentsel dokuya uygun çevreci yapıların oluşturulacağı proje, İstanbul nüfusunun yüzde 55’inin yaşadığı Küçükçekmece Gölü ve Pendik arasındaki bölgelerin yapı standartlarını büyük ölçüde yükseltirken, yaşam kalitesini de hızla artıracak. 

“Her türlü işbirliğine açığız” 

İstanbul’a çok daha yeşil çok daha çevreci bir kimlik kazandıracak olan Yeşil Yol, öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yöneticileri olmak üzere yeşil yolun bulunduğu 17 ilçe belediye yönetimi ile paylaşılacak. Ayrıca yatırımcılar ve üniversiteler ile ekonomik model seçenekleri tartışılacak. 

Vizyon Atölyesi Kurucularından Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, şehir planlamasında yapılan yanlışların can kayıplarının yanı sıra olumsuz sosyolojik etkilerine de dikkat çekti: “Vizyon Atölyesi’ni üç yıl önce hayata geçirmemize rağmen, pek çok önemli proje hayata geçirdik. 81 Kent 81 Vizyon, On Proje Onlarca Etki ve 39 Kent 1 İstanbul olmak üzere 228 katılımcının dahil olduğu 3 program düzenledik. Tüm projeler de özellikle yerel yönetimlerden önemli tepkiler aldı. En önemli şey insan hayatı. Vizyon Atölyesi olarak insan hayatını güzelleştirecek şehirlerin haylini kuruyoruz. Artan nüfusu, çarpık kentleşmesi ile İstanbul’un ilk müdahale edilmesi gereken şehirlerden biri olduğunu düşündüğümüz için İstanbul özelinde Yeşil Yol projesini tasarladık.” Vizyon Atölye’sinin projeleri hayata geçirmek için de devlet kurumları ve yerel yönetimlerle görüşmelere devam ettiğinin bilgisini veren Timur, bu konuda her türlü işbirliğine açık olduklarını sözlerine ekledi. 

İstanbul’a 5 milyon metrekarelik yeşil alan 

Vizyon Atölyesi Kurucusu Faruk Göksu ise “Geçen 16 yılda depremi ve olası riskleri çok konuştuk. Biz, Vizyon Atölyesi ile hem vizyon hem de eylem bazında pek çok da başarılı program ve proje gerçekleştirdik. Son projemiz Yeşil Yol da yine başarılı bir kentsel dönüşüm modeli olarak, önemli bir referans olacak. Yeni dönüşüm modelleri geliştirmek, ulaşımı kolaylaştırmak, olası deprem için toplanma alanları ve tahliye koridorlarını oluşturmayı hedefleyen Yeşil Yol projesinin İstanbul’a 5 milyon metrekarelik bir yeşil alan kazandırmayı hedeflediğini anlatan Göksu,  proje alanının yarısı yeşil alanlar, eğitim ve sağlık gibi kamusal alanlar; diğer yarısı da yeni yapı alanları olarak tasarlandı” dedi. 

Yeşil Yol projesinin bir yeşil omurga olduğunu söyleyen Göksu, önerdikleri mavi ve yeşil örtü ile 39 ilçeye hizmet edeceğini, böylelikle 39Kent1İstanbul bütüncül bir yaklaşımla ele alınacağını belirtti. 

Proje maliyeti 7 milyar dolar 

14 bin yapıda 63 bin konutta yaşayan 200 bin kişiyi kapsayan projede, 5.0 milyon m2 yeşil alan yaratmak için ise; mevcut yapılaşmanın yüzde 50’si olan 4.0 milyon m2 yapı, diğer yüzde 50’lik yapılaşma alanına transfer edilecek ve yüzde 25 ilave imar bonusu ile toplam 10.0 milyon m2 inşaat yapılacak. Projenin mali büyüklüğü ise yaklaşık 7 milyar dolar olacak. 

Yeşil Yol İçin 10 Temel İlke: 

·        Omurga; 50 km; TEM ve E5 ile Küçükçekmece ve Pendik arası

·        Örtü; Mavi ve Yeşil

·        Strateji; % 50 Yeşil, % 50 Yapılaşma

·        Süreklilik; Akslar ve Odaklar

·        Değer; Yeşilin katma değeri

·        Bağlantı; 17 ilçe bir arada

·        Risk Azaltma; Yapı ve yaşam kalitesi

·        Model; Ekonomik Seçenekler

·        Silüet; Dalgalanma

·        Bonus; İmar Hakları Transferi

Yeni Proje Haberleri

Yeni Proje Kategorisindeki diğer haberler

 • Aşçıoğlu Yapı, 2018 yılında başlayacakları projeleri açıkladı
  Aşçıoğlu Yapı, 2018 yılında başlayacakları projeleri açıkladı

  Türkiye ve yurtdışında inşaat sektörünün önemli oyuncuları arasında gösterilen Aşçıoğlu Yapı, yeni yılda yeni projelerinin inşaatına başlayacağını açıkladı. 1975 yılından beri ürettikleri projelerle yüzlerce yatırımcıyı konut sahibi yaptıklarını ifade eden Aşçıoğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aşçıoğlu, 2018'de üretecekleri yeni projelerinde de yatırımcılarına yüksek standartlarda yaşam imkanının yanı sıra yüksek prim fırsatı sunacaklarının altını çizdi.

 • The Holl Projesi Pendik’te yükseliyor
  The Holl Projesi Pendik’te yükseliyor

  Vefa ve Bekart İnşaat iş ortaklığı ile hayata geçirilecek olan The Holl, İstanbul'un gözde ilçelerinden biri haline gelen Pendik’in en prestijli projesi olma niteliği taşıyor.

 • 216 Koru Plus’ta ön satışlar başladı
  216 Koru Plus’ta ön satışlar başladı

  Çekmeköy, Taşdelen ve Sancaktepe’de hayata geçirdiği projeleriyle tanınan 216 Yapı’nın yeni projesi ‘216 Koru Plus’ ta ön satış dönemi başladı. Türk ailelerinin ihtiyaçlarına göre özel tasarlanan ve yatırımcılarına yüksek prim vaat eden projede daire fiyatları 2+1 için 295 bin TL’den başlıyor.

 • Edonia Garden’da ön talep toplanmaya başladı
  Edonia Garden’da ön talep toplanmaya başladı

  Kar Yapı tarafından Pendik’te hayata geçirilecek olan, ‘Edonia Garden’da ön talep süreci başladı.388 adet konut ve 12 adet ticari üniteden oluşan ‘Edonia Garden’ metrekare büyüklükleri brüt 64 m2 ila 147 m2 arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyor. Projenin 2019 Aralık ayında teslim edilmesi planlanıyor.

 • Luxera’dan İki Yeni Proje
  Luxera’dan İki Yeni Proje

  “Luxera” markasıyla konut üreten Luxera Gayrimenkul, “Meydan ve Yenibosna” projelerini lansman ile birlikte satışa sundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer