|   |   | 

İstanbul Avrupa’da Yedinci Sırada

Gayrimenkulde son yıllarda hızlı büyüyen İstanbul, 2014’te de emlak yatırımları açısından favori şehirler arasında yer almaya devam etti. İstanbul 2014 yılında yedinci sırada kendine yer buldu.

İstanbul Avrupa’da Yedinci Sırada

İstanbul Avrupa’nın  7 harikasından biri

Türkiye’de 2012 yılında alınan, yabancıların gayrimenkul edinmesi üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması kararı özellikle Rusya, Ortadoğu ve Asya'daki yatırımcıların dikkatini çekiyor. Yatırımcılar, Avrupa’daki birincil gayrimenkul varlıklarındaki rekabet arttıkça İrlanda, İspanya gibi toparlanan pazarlara, bölgesel merkezlere ve ikincil gayrimenkule yöneliyor.

PwC ve Urban Land Institute(ULI) işbirliği ile gerçekleştirilen ve gayrimenkul sektöründeki tahminleri içeren ‘Emerging Trends in Real Estate® Europe  2014 -Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2014’ raporunun sonuçlarına göre, geçen yılın gözde şehirlerinden biri olan İstanbul, birkaç sıra gerilemesine rağmen 7. sırada yer alarak yatırım için en iyi 10 şehir arasındaki yerini koruyor.

Siyasi istikrar etkili

Rapora göre, İstanbul güçlü bir ekonomiyle desteklenen ve hızlı büyüyen bir pazara sahip olduğu için genellikle yatırımcıların favori şehirlerinden olmayı 2014 yılı için de sürdürüyor. Bunun yanı sıra, 75 milyonluk genç ve hızla büyüyen nüfusuyla Türkiye, demografisi bakımından da oldukça cazip. ‘Refah düzeyinin yükselmesi’ ve ‘orta sınıfın kendisini yeniden tanımlamasının’ ülkeyi perakendecilik bakımından da cazip kıldığı düşünülüyor.

İstanbul’da kaliteli varlık bakımından eksiklikler olması ise pek çok uluslararası yatırımcının yatırım yapmaktan vazgeçmesine yol açabilecek bir risk oluşturuyor.

Araştırmaya göre, Türkiye’de fiyatlandırmalar henüz istikrarlı bir baza oturmuş değil ve büyük ölçüde konuma ve yeni geliştirilen projelerin niteliğine dayanıyor.

Ankete katılanlar Türkiye’de fiyatların çok yüksek olduğunu ve politik istikrarın geleceğinin de bir sorun olarak görülmesinin bir risk olduğunu belirtilirken, 2012 yılında yabancıların gayrimenkul sahibi olmaları üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin karar sonucunda özellikle Rusya, Ortadoğu ve Asya’daki yatırımcıların dikkatlerinin Türkiye’ye yönelmesine sebep olduğunun altını çiziyorlar.

‘Yatırımcı ihtiyatlı davranıyor’

PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, “Yatırımcılar iyimser olmalarına karşın hâlâ risk almayacak gayrimenkul yatırımlarına yöneliyor. Belki de bu sebeple daha önceki yıllarda sıralamalarda çok daha yüksek seviyelerde yer alan İstanbul’un bu yıl biraz da olsa gerilemesini doğal görmek gerekiyor” diye konuştu. Bayraktaroğlu, “Türkiye gayrimenkul piyasası Avrupa’nın önemli bir parçası ancak risk ve kaliteli varlık stoku açısından yatırım için ilk planda düşünülmüyor. Yeterli kaliteli stok ve işlem sıklığının da artması ile yeni bir uluslararası yatırım dalgasının gelmesini beklemek çok da hayal olmaz” dedi.

‘Yeterli yatırımı çekemedik’

ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur, “2014 Raporu, bir yandan sermayenin güvenli limanlara yöneldiğine işaret ederken, diğer yandan da yatırımcının her geçen gün daha fazla risk alma eğilimini ortaya koyuyor. Dublin gibi, iki yıl önce radarda bulunmayan bir pazarın bu yıl Avrupa’da ikinci olması, bunun göstergesi.  Üç yıl önce birinci olan İstanbul’un derece kaybetmiş olması, üzerinde önemle durmamız gereken bir hususu oluşturuyor.

Yüzde 64’ü satılan projede erken teslim yapacak 

Şimdiye kadar yüzde 64’ünün satıldığı Cornerlife Güneşli taahhüt edilenden 2 ay önce teslim ediliyor. Basın Ekspres Yolu’nda hayata geçirilen projede teslimler Ekim 2014 tarihinde başlıyor.

Lansmandan bu yana yüzde 22 prim yapan Cornerlife Güneşli, 211 adet konut ve 21 adet ticari birimden oluşuyor. Projede stüdyo daireden 3+1 daireye kadar değişen ev tipleri, 44 ile 167 metrekare arasında farklı büyüklüklerle hayat buluyor.

Projede konutlara anlaşmalı bankalar üzerinden ise 60 ay 0.25 ve 120 ay 0.75 vade ile ev sahibi olmak mümkün. Yüzde 1 KDV avantajı sunulan projede, peşin alımlarda yüzde 8’e varan indirimler sunuluyor.

24 ay sıfır faizle

Projede 0.35’ten başlayan faiz oranıyla daire bedelinin yüzde 75’ine kadar banka kredisi imkâanı sunuluyor. Ödeme fırsatlarında ayrıca daire fiyatının yüzde 25’lik kısmını peşin ödemek isteyenlere ise 120 aya kadar vade seçeneği de yer alıyor.  Cornerlife Güneşli’den daire almak isteyenlere firma, 24 aya sıfır vade farkı alternatifi de sunuyor.

Projenin sosyal donatıları arasında, yüzme havuzu, 7 bin metrekare alana sahip bahçe, a çocuk parkı, fitness- sauna-hamam, tenis kortu, basket sahası, açık spor alanı, koşu parkuru, amfi tiyatro,  kapalı sinema salonu, çocuk oyun odası, kreş, market, kamelyalar yer alıyor.

Yüzde 2 peşinatla ev satışları devam ediyor

Sancaktepe bölgesinde hayata geçirilen Resim İstanbul projesinde farkı ödeme seçenekleri sunuluyor. Ortadoğu Grup tarafından gerçekleştirilen proje, mimari tasarımı ve geniş yeşil alanlarıyla dikkat çekiyor.

60 aya varan sıfır faizli ödeme seçenekleriyle konut sahibi olunabilen Resim İstanbul projesinde ayrıca yüzde 2 peşinat ödeyerek ve banka kredisi kullanarak ev sahibi olunabiliyor. 81 bin 433 metrekare alan üzerinde inşa edilen ve 1310 daireden meydana gelen projede teslimler 2015 yılının sonunda gerçekleştirilecek.

Alaçatı’da inşaat bitti villa satışları başladı

Alavista projesi, Ege Denizi kıyısında, tarihi taş evleri ve dünyanın rüzgâr sörfüne en elverişli plajları ile ünlü Alaçatı’da yükseliyor. Turkos İnşaat ile T Tasarım’ın ortak projesi olarak hayata geçirilen proje, 10 villadan oluşuyor. İnşaatın tamamlanmasıyla birlikte satışa başlanan proje, terasları,  ferforje motifleri, ahşap ve taş dokuları özgün bir Alaçatı yorumu olarak inşa ediliyor.

2 katlı ve 160 metrekare olarak hayata geçirilen Alavista Evleri, Alaçatı merkeze 750 metre, Çeşme merkeze 8, İzmir'e 76, Adnan Menderes Havalimanı'na 86, Alaçatı Port'a 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Konut alan herkese tablet hediye edecek

G Marin Managed by Divan’dan daire alan herkese bir Apple iPad Mini hediye ediliyor. Mar Yapı tarafından hayata geçirilen G Marin Managed by Divan’da hemen teslim dairelerin satışları devam ediyor.

Taksitleri 12 ay sonra ödemeye başlama imkânı sunulan G Marin Managed by Divan, Bayramoğlu’nda inşa ediliyor. Yüzde 65’i satılan projenin ilk etabında yaşam başladı. Gebze-Halkalı arasında çalışması planlanan Marmaray’a 3 dakika, Sabiha gökçen Havalimanı’na 20 dakika mesafede yükselen proje, 556 konuttan meydana geliyor. Projede, açık yüzme havuzu, bilardo, çocuk oyun alanları, fitness center, güneşlenme terası, kapalı otopark, sauna, süs havuzu, vitamin bar ve yürüyüş parkuru sıralanıyor.

Sektörel buluşmaları Gebze’de sürdürdü

Realty World Türkiye CEO’su Coşkun Erginer, Koordinatör Şahap Kıvılcım, İş Geliştirme Yöneticisi Elif Ozansoy ve Franchise Geliştirme Yöneticisi Özden Efeoğlu ev sahipliğinde Gebze-İzmit-Adapazarı ve Bursa ofislerinde görev yapan brokerlarına Holiday Inn Gebze Otelinde öğle yemeği verdi.

2014 yılı emlak piyasası, sektörlerin durumu ve firmalarının hedeflerinin konuşulduğu ve keyifli geçen bu organizasyonda Realty World Türkiye CEO’su Coşkun Erginer, “Tüm bölgelerimizle sektörel buluşmalarımız devam edecektir” dedi.

Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

 • Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül
  Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve iştirak şirketi Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından ’Mahalle’ teması ile düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni 19 Ekim Perşembe günü yapılacak.

 • Ankara Golfkent arsaları satışta!
  Ankara Golfkent arsaları satışta!

  Ankara’nın yeni yaşam merkezi Golfkent’te konut, ticari, eğitim, sağlık tesis imarlı arsalar satışa sunuldu. 1 milyon 260 bin metrekarelik alan ve 2.640 konutu ile Türkiye’nin en büyük kentsel tasarımına sahip proje, 700 bin metrekare yeşil alana sahip.

 • Tapuları Kilitlemek Mümkün
  Tapuları Kilitlemek Mümkün

  E-devlet kimlik doğrulama sistemi üzerinden uygulamaya alınan sistem üzerinde tapuyu kilitlemenin mümkün olduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Artık malikler taşınmazları üzerinde tapu müdürlüğüne bizzat gelmeden tasarruf yapılmamasını talep edebiliyor" dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer