|   |   | 

İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

İstanbul'da yıkım ve yapım sürecindeki yapıları konu alan bir bilimsel araştırmanın sonucunda elde edilen İstanbul inşaat haritası online olarak yayına girdi.

İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

Atıl Aggündüz, Başak Eren ve Hande Kalender'in çalışmasına dayanan İstanbul İnşaatları haritası veri tabanı olarak yayınlandı.

Arkitera'da yer alan habere göre, araştırmacıların "Yıkım-Yapım Sürecinde Ara Durumlar ve Yapılar Üzerinden Kentin Tektoniğini Okumak: İstanbul'da Tektonik Araştırmaları" çalışması kapsamında hazırladıkları "İstanbul İnşaatları Haritalaması" online erişilebilen bir veri tabanı olarak yayına girdi.

"www.istanbulinsaatlari.tumblr.com" üzerinden bu haritalamaya ve tespit araştırmasına online olarak ulaşılabiliyor.

Araştırmacılar, Atıl Aggündüz, Başak Eren ve Hande Kalender, İstanbul'da 3 farklı hat üzerinde yaptıkları belgeleme çalışmasının İstanbul içerisindeki yıkım-yapım süreçlerinde faal alanların tespiti üzerinden oluşturulduğunu belirtiyor.

Tespit araştırması, 23 Ekim - 4 Kasım 2017 tarihleri arasında internet üzerinden açık kaynaklı bir harita ve araştırmacıların saha çalışmaları ile hazırlanan bir haritalama ve süreç sonunda üretilmiş bir online arşiv ile noktalandı.

Faal dönüşüm alanları

Taksim-Karaköy-Kabataş hattı [1-Tarihi doku içerisinde dönüşüm], Şişli-Mecidiyeköy-4.Levent hattı [2-Ticari doku içerisinde dönüşüm] ve Bağdat Caddesi [3- Konut dokusu içerisinde dönüşüm] olmak üzere 3 ana aksta yoğunlaşan çalışma, farklı karakterde ekonomik ve sosyal odaklar olan bu bölgelerde yıkım-yapım eylemlerinin yoğun olarak yer aldığını gösteriyor.

Belirlenen bu bölgelerde tespit edilen toplam 282 faal dönüşüm alanından; 75 tanesi Taksim/Kabataş/Karaköy bölgesinde, 38 tanesi Şişli/Mecidiyeköy/Levent bölgesinde, 146 tanesi ise Bağdat Caddesi bölgesinde yer alıyor.

Harita olarak yayınlanan araştırma, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Mimari Tasarım Araştırma Laboratuarı / MTS Proje 1 2017-2018 Güz Yarıyılına ait bir araştırma çalışması olarak gerçekleştirildi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Güzelyurt Konutlarına Başvuru Yoğunluğu
  Güzelyurt Konutlarına Başvuru Yoğunluğu

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2’nci Etap Güzelyurt Sosyal Konutları’nda başvuru yoğunluğu yaşanıyor. Daire sahibi olmak isteyen vatandaşlar, başvurunun bitmesine bir gün kala adeta Büyükşehir Belediyesi’ne koştu.

 • Konutlar Enerji Üssüne Çevriliyor
  Konutlar Enerji Üssüne Çevriliyor

  Son yıllarda dünya ülkelerinin gündeminde yer alan enerji tasarrufu ve yenilenebilir kaynakların kullanımı konularında Türkiye’de büyük bir adım atılması planlanıyor.

 • Bu İlçede Manzara Kapanmayacak!
  Bu İlçede Manzara Kapanmayacak!

  “Özel Çevre Koruma Alanı” kapsamında olan Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde, Mogan gölü her geçen gün daha temiz görünüme kavuşurken, korumadan kaynaklı siluet sorunu olmaması da ilçeyi cazibe merkezi haline getiriyor.

 • Yabancı Yatırımlar İçin Mesaj!
  Yabancı Yatırımlar İçin Mesaj!

  Türkiye’nin konumu ve fırsatlarıyla vazgeçilmez olduğunun altını çizen Polat, yabancı yatırımlar için “Gittikleri gibi gelirler” diyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer