|   |   |  İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

İstanbul'da yıkım ve yapım sürecindeki yapıları konu alan bir bilimsel araştırmanın sonucunda elde edilen İstanbul inşaat haritası online olarak yayına girdi.

İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

Atıl Aggündüz, Başak Eren ve Hande Kalender'in çalışmasına dayanan İstanbul İnşaatları haritası veri tabanı olarak yayınlandı.

Arkitera'da yer alan habere göre, araştırmacıların "Yıkım-Yapım Sürecinde Ara Durumlar ve Yapılar Üzerinden Kentin Tektoniğini Okumak: İstanbul'da Tektonik Araştırmaları" çalışması kapsamında hazırladıkları "İstanbul İnşaatları Haritalaması" online erişilebilen bir veri tabanı olarak yayına girdi.

"www.istanbulinsaatlari.tumblr.com" üzerinden bu haritalamaya ve tespit araştırmasına online olarak ulaşılabiliyor.

Araştırmacılar, Atıl Aggündüz, Başak Eren ve Hande Kalender, İstanbul'da 3 farklı hat üzerinde yaptıkları belgeleme çalışmasının İstanbul içerisindeki yıkım-yapım süreçlerinde faal alanların tespiti üzerinden oluşturulduğunu belirtiyor.

Tespit araştırması, 23 Ekim - 4 Kasım 2017 tarihleri arasında internet üzerinden açık kaynaklı bir harita ve araştırmacıların saha çalışmaları ile hazırlanan bir haritalama ve süreç sonunda üretilmiş bir online arşiv ile noktalandı.

Faal dönüşüm alanları

Taksim-Karaköy-Kabataş hattı [1-Tarihi doku içerisinde dönüşüm], Şişli-Mecidiyeköy-4.Levent hattı [2-Ticari doku içerisinde dönüşüm] ve Bağdat Caddesi [3- Konut dokusu içerisinde dönüşüm] olmak üzere 3 ana aksta yoğunlaşan çalışma, farklı karakterde ekonomik ve sosyal odaklar olan bu bölgelerde yıkım-yapım eylemlerinin yoğun olarak yer aldığını gösteriyor.

Belirlenen bu bölgelerde tespit edilen toplam 282 faal dönüşüm alanından; 75 tanesi Taksim/Kabataş/Karaköy bölgesinde, 38 tanesi Şişli/Mecidiyeköy/Levent bölgesinde, 146 tanesi ise Bağdat Caddesi bölgesinde yer alıyor.

Harita olarak yayınlanan araştırma, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Mimari Tasarım Araştırma Laboratuarı / MTS Proje 1 2017-2018 Güz Yarıyılına ait bir araştırma çalışması olarak gerçekleştirildi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yabancıya konut satışları patladı!
  Yabancıya konut satışları patladı!

  Yabancıya konut satışları yıllık yüzde 58 arttı. Yılın ilk 9 ayında yabancılara 25 bine yakın konut satıldı. 2018 yılı ocak-Eylül döneminde yabancılara 24 bin 385 adet konut satıldı.

 • Karabük'te konut satışları 2018 Eylül'de azaldı
  Karabük'te konut satışları 2018 Eylül'de azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Karabük’te 2018 yılının Eylül ayında 449 konut satışı yapılırken, 2017 yılı Eylül ayında konut satışı ise 481 olarak gerçekleşmişti.

 • Satya Yayalar Pendik'te 0 faiz 60 ay vade imkanı!
  Satya Yayalar Pendik'te 0 faiz 60 ay vade imkanı!

  Gayrimenkul sektörüne yeni bir bakış açısı kazandıran Satya, Pendik’te inşa ettiği Yayalar Projesi’nde yüzde 0 faiz ve şirket içi 60 ay vade imkânı ile 249 bin TL’den başlayan fiyatlarla ev sahibi yapıyor.

 • Antalya'da 2018 Eylül'de konut satışı arttı
  Antalya'da 2018 Eylül'de konut satışı arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2018 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya’da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 4,2 oranında artarak 5 bin 515 konut satıldı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.