|   |   |  İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

İstanbul'da yıkım ve yapım sürecindeki yapıları konu alan bir bilimsel araştırmanın sonucunda elde edilen İstanbul inşaat haritası online olarak yayına girdi.

İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

Atıl Aggündüz, Başak Eren ve Hande Kalender'in çalışmasına dayanan İstanbul İnşaatları haritası veri tabanı olarak yayınlandı.

Arkitera'da yer alan habere göre, araştırmacıların "Yıkım-Yapım Sürecinde Ara Durumlar ve Yapılar Üzerinden Kentin Tektoniğini Okumak: İstanbul'da Tektonik Araştırmaları" çalışması kapsamında hazırladıkları "İstanbul İnşaatları Haritalaması" online erişilebilen bir veri tabanı olarak yayına girdi.

"www.istanbulinsaatlari.tumblr.com" üzerinden bu haritalamaya ve tespit araştırmasına online olarak ulaşılabiliyor.

Araştırmacılar, Atıl Aggündüz, Başak Eren ve Hande Kalender, İstanbul'da 3 farklı hat üzerinde yaptıkları belgeleme çalışmasının İstanbul içerisindeki yıkım-yapım süreçlerinde faal alanların tespiti üzerinden oluşturulduğunu belirtiyor.

Tespit araştırması, 23 Ekim - 4 Kasım 2017 tarihleri arasında internet üzerinden açık kaynaklı bir harita ve araştırmacıların saha çalışmaları ile hazırlanan bir haritalama ve süreç sonunda üretilmiş bir online arşiv ile noktalandı.

Faal dönüşüm alanları

Taksim-Karaköy-Kabataş hattı [1-Tarihi doku içerisinde dönüşüm], Şişli-Mecidiyeköy-4.Levent hattı [2-Ticari doku içerisinde dönüşüm] ve Bağdat Caddesi [3- Konut dokusu içerisinde dönüşüm] olmak üzere 3 ana aksta yoğunlaşan çalışma, farklı karakterde ekonomik ve sosyal odaklar olan bu bölgelerde yıkım-yapım eylemlerinin yoğun olarak yer aldığını gösteriyor.

Belirlenen bu bölgelerde tespit edilen toplam 282 faal dönüşüm alanından; 75 tanesi Taksim/Kabataş/Karaköy bölgesinde, 38 tanesi Şişli/Mecidiyeköy/Levent bölgesinde, 146 tanesi ise Bağdat Caddesi bölgesinde yer alıyor.

Harita olarak yayınlanan araştırma, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Mimari Tasarım Araştırma Laboratuarı / MTS Proje 1 2017-2018 Güz Yarıyılına ait bir araştırma çalışması olarak gerçekleştirildi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tarihi Saraçoğlu Mahallesi yıkılacak
  Tarihi Saraçoğlu Mahallesi yıkılacak

  Yıllardır rant heveslilerinin gözünü diktiği, Ankara’da bulunan Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili 16 Mart’ta “koruma amaçlı imar planı” askıya çıkarıldı.

 • OYAK, 20 milyar liralık proje başlattı
  OYAK, 20 milyar liralık proje başlattı

  Daha önce sadece üyelerinin ihtiyacı için konut projeleri gerçekleştiren OYAK, Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörlüğü kurdu. Emlak Konut'tan büyük arsalar aldı ve 20 milyarlık proje başlattı.

 • Almanların çoğu kirada
  Almanların çoğu kirada

  AB ülkeleri arasında vatandaşların konut sahiplik oranı en düşük ülke Almanya olarak belirlendi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.