|   |   |  İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

İstanbul'da yıkım ve yapım sürecindeki yapıları konu alan bir bilimsel araştırmanın sonucunda elde edilen İstanbul inşaat haritası online olarak yayına girdi.

İstanbul İnşaatları Haritası Yayında

Atıl Aggündüz, Başak Eren ve Hande Kalender'in çalışmasına dayanan İstanbul İnşaatları haritası veri tabanı olarak yayınlandı.

Arkitera'da yer alan habere göre, araştırmacıların "Yıkım-Yapım Sürecinde Ara Durumlar ve Yapılar Üzerinden Kentin Tektoniğini Okumak: İstanbul'da Tektonik Araştırmaları" çalışması kapsamında hazırladıkları "İstanbul İnşaatları Haritalaması" online erişilebilen bir veri tabanı olarak yayına girdi.

"www.istanbulinsaatlari.tumblr.com" üzerinden bu haritalamaya ve tespit araştırmasına online olarak ulaşılabiliyor.

Araştırmacılar, Atıl Aggündüz, Başak Eren ve Hande Kalender, İstanbul'da 3 farklı hat üzerinde yaptıkları belgeleme çalışmasının İstanbul içerisindeki yıkım-yapım süreçlerinde faal alanların tespiti üzerinden oluşturulduğunu belirtiyor.

Tespit araştırması, 23 Ekim - 4 Kasım 2017 tarihleri arasında internet üzerinden açık kaynaklı bir harita ve araştırmacıların saha çalışmaları ile hazırlanan bir haritalama ve süreç sonunda üretilmiş bir online arşiv ile noktalandı.

Faal dönüşüm alanları

Taksim-Karaköy-Kabataş hattı [1-Tarihi doku içerisinde dönüşüm], Şişli-Mecidiyeköy-4.Levent hattı [2-Ticari doku içerisinde dönüşüm] ve Bağdat Caddesi [3- Konut dokusu içerisinde dönüşüm] olmak üzere 3 ana aksta yoğunlaşan çalışma, farklı karakterde ekonomik ve sosyal odaklar olan bu bölgelerde yıkım-yapım eylemlerinin yoğun olarak yer aldığını gösteriyor.

Belirlenen bu bölgelerde tespit edilen toplam 282 faal dönüşüm alanından; 75 tanesi Taksim/Kabataş/Karaköy bölgesinde, 38 tanesi Şişli/Mecidiyeköy/Levent bölgesinde, 146 tanesi ise Bağdat Caddesi bölgesinde yer alıyor.

Harita olarak yayınlanan araştırma, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Mimari Tasarım Araştırma Laboratuarı / MTS Proje 1 2017-2018 Güz Yarıyılına ait bir araştırma çalışması olarak gerçekleştirildi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yeni bakan hızlı başladı
  Yeni bakan hızlı başladı

  9 Temmuz’da bakanlığı açıklanan ve bir gün sonra görevi devralan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hızla işe koyuldu. Kurum, sektör temsilcilerini dinledi ve sorunların çözümü için çalışmalara başladı.

 • İmar Barışı'nda iptal uyarısı
  İmar Barışı'nda iptal uyarısı

  Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Yüksel, İmar Barışı başvurularında yapılan hataların gelecekte iptale yol açabileceğini belirterek, "Gelecekte sıkıntı yaşamamak için uzmanlardan destek alınmalı" dedi.

 • Konutta bürokrasi fazla, KDV yüksek
  Konutta bürokrasi fazla, KDV yüksek

  Konut sektörü, Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasından çok memnun. Sektörün kısa vadede KDV, bürokrasi ve kentsel dönüşümle ilgili beklentileri var.

 • Yunuskent 2. etap hak sahipleri belirleniyor
  Yunuskent 2. etap hak sahipleri belirleniyor

  Türkiye’nin en prestijli projeleri arasında gösterilen 5 bin 500 Konutluk Akgedik Yunuskent Toplu Konut Projesi’nin 2. etabında kuralar çekiliyor. Yaklaşık 9 bin vatandaşın başvurduğu projede 16 Temmuz Pazartesi günü 3+1, 17 Temmuz Salı günü 2+1 konutların hak sahipleri belirlenecek.

 • Taşınma Sırasında Bunları Unutmayın
  Taşınma Sırasında Bunları Unutmayın

  Evinizi taşımanın heyecanı ve yorgunluğu ile bütün yapılması gerekenleri tamamladığınızı düşünebilirsiniz. Son dakika kontrolleri olarak adlandırabileceğimiz bu işleri unutmamanız gerekiyor.

 • Yenileme Alanı Ne Demek?
  Yenileme Alanı Ne Demek?

  Yenileme alanı, sit ve koruma alanı olarak tescil ve ilan edilen bölgeler ile bu bölgelere ait koruma alanlarının içinde, sınırları yetkili idarenin teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca kabul edilerek belirlenen alanları ifade eder.

 • Satın Alınan Ev İade Edilebilir mi?
  Satın Alınan Ev İade Edilebilir mi?

  Yeni satın alınan bütün mal ve eşyayı, yasal süreler dahilinde ve kullanmamak koşuluyla iade etmeye yönelik düzenlemeler mevcut. Peki satın aldığımız bir evi iade edebilir miyiz?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.