|   |   | 

İstanbul Lokasyon Olarak Rakipsiz

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol: "İstanbul'da 2016 yılı sonuna kadar var olan arza 1,4 milyon metrekare ofis stoğu daha eklenecek"

İstanbul Lokasyon Olarak Rakipsiz

Dünya metropolleri arasında önemli bir yere sahip olan İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan coğrafi konumu neticesinde bugün dünyanın dört bir yanında hizmet veren uluslararası birçok firmanın işlerini kolaylıkla yürütebileceği liman şehri olma özelliği taşıyor.

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, İstanbul'da 2016 yılı sonuna kadar var olan arza 1.4 milyon metrekare ofis stoğunun daha ekleneceğini belirtti.

Dünya çapında en fazla danışmana sahip dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams'ın Türkiye Direktörü Erol, İstanbul ofis gayrimenkul piyasasını değerlendirdi.

Geride bırakılan yıllarda tüm dünyanın ilgisini çeken İstanbul’da ofis gayrimenkul piyasasına olan arz ve talep dengesini mercek altına alan Erol, İstanbul’da 2015 yılının ilk üç çeyreğinde 110 bin metrekarelik ofis işlemi gerçekleştiğini ve Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da halihazırda 4 milyon metrekarenin üzerinde ofis stoğunun olduğunu hatırlattı.

2016 yılı sonunda var olan mevcut arza 1,4 milyon metrekare ofis stokunun ekleneceğine işaret eden Erol, “2017 yılında bu rakamın 6.5 milyon metrekarelere çıkması bekleniyor. 2014 yılında 3.7 milyon metrekarelik bir arz oluşmuştu. Rakamlara bakıldığında ofis gayrimenkul piyasasında arzın giderek arttığını söyleyebiliriz” dedi.

Erol, artan arzın boşluk oranlarını negatif yönde etkiliyor gibi görünse de talebe yönelik geliştirilen projelerin uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldüreceğini belirtti.

Ofis yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına bağlı olarak yükselen ofis kiralarının, ofis yatırımlarının getirisinin konut yatırımlarının getirisinden daha yüksek olmasına zemin hazırladığını ifade eden Erol, piyasanın doğru takip edilmesi ve doğru adreslere yatırım yapılması halinde yatırımcının her zaman kazanç elde edeceğini söyledi.

İstanbul, lokasyon olarak Dubai dışında rakipsiz

Uluslararası şirketlerin bölge müdürlüklerini İstanbul’a taşımaları ile hem satış işlemlerinde hem de kiralamalarda artış yaşandığının altını çizen Emre Erol, şunları ifade etti:

“İstanbul, konumu sebebiyle tarih boyunca doğu ile batı arasında köprü vazifesi gören bir şehir oldu.
Günümüzde üçüncü havaalan
ının inşası ve ulaşım ağlarının her geçen gün
artmas
ı uluslararası firmaların İstanbul’u tercih etmesine neden oluyor. İstanbul, lokasyon olarak Dubai dışında rakipsiz bir şehir."

MİA'lara yoğun talep

Erol, özellikle Merkezi İş Alanı (MİA) olarak adlandırılan bölgelerde uluslararası standartlarda geliştirilen ofislere yoğun ilginin devam ettiğine işaret ederek, gelişen metro hattı ve altyapı çalışmalarıyla birlikte İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Kağıthane ve Seyrantepe, Anadolu Yakası’nda ise Kozyatağı, Ümraniye, Ataşehir, Maltepe ve Kartal’a ilginin her geçen gün arttığını kaydetti.

Erol, ofisler için lokasyona ve binaların özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte öncelikli tercih edilen adreslerde metrekare fiyatlarının 20 ila 45 dolar arasında değişkenlik gösterdiğini bildirdi.

İlgi her zaman olacaktır”

Siyasi belirsizliklerden dolayı piyasada yaşanan dalgalanmalar ile nispeten yavaşlayan emlak alım satımlarında hareketli bir sürece girildiğine vurgu yapan Emre Erol, prestijli binalarda hizmet vermek isteyen firmaların sayısının ve merkezlerini İstanbul’a taşımak isteyen kurumsal firmaların sayısının her geçen gün artış gösterdiğini söyledi.

Erol, beyaz yakalılar için ulaşım, sosyal donatı alanları, konfor ve zaman tasarrufu sağlayan binaların, şirket yönetimi için sürpriz maliyetler yaratmayan, ortak kullanım alanları olan akıllı binalara talebin her zaman olduğunu ifade ederek, "Altyapısı ve ulaşım ağlarının geliştirildiği, gelecek vaat eden adreslere doğru biçimde yatırım yapıldığı takdirde ilgi her zaman olacaktır” dedi.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Uluslararası gayrimenkul lobisi kurulmalı!
  Uluslararası gayrimenkul lobisi kurulmalı!

  GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Gayrimenkul Alanında Uluslararası Lobi’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında Yabancı Kurumsal Yatırımcı ve Gayrimenkul Lobisi konusu ele alındı.

 • Aykonut’un 20 yıllık çilesi sona eriyor!
  Aykonut’un 20 yıllık çilesi sona eriyor!

  Aydın ilinin Güzelhisar mahallesinde 19 yıl önce kurulan ancak ev sahibi olmak isteyen üyelerini mağdur eden Aykonut’un çilesi için büyük adım atıldı. Aykonut Yapı Kooperatifi, Sökeli İnşaat Firması Yavuzlar ile sözleşme imzalarken, 20 yıllık çilenin sona erdirilmesi için harekete geçildi.

 • Pruva 34’de metrekare fiyatı 4 bin dolardan başlıyor!
  Pruva 34’de metrekare fiyatı 4 bin dolardan başlıyor!

  İstanbul’un en değerli lokasyonlarından biri olan Bakırköy’de ‘Pruva 34’ projesi Doğa Madencilik imzasıyla yükseliyor. Teslimlerin 2018 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan ‘Pruva 34’de dairelerin metrekare fiyatları 4 bin dolardan başlıyor. Projeden konut sahibi olmak isteyenlere 60 ay sıfır faizle ödeme avantajı sunuluyor.

 • 3 yıl içerisinde lüks konut talebi, arzından daha fazla olacak
  3 yıl içerisinde lüks konut talebi, arzından daha fazla olacak

  Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen “Ev Üreticileri Fuarı 2017”de, önümüzdeki 3 yıl içerisinde lüks konut sektöründeki talebin konut arzından daha fazla bir artış göstereceği, yüksek gelir sahibi bireylerin %25’inin lüks konut satın alacağı ve %17’lik bir kesimin de lüks konutlarını satacağı öngörülüyor.

 • Dışı Gökdelen İçi Yağmur Ormanı Rosemont Hotel
  Dışı Gökdelen İçi Yağmur Ormanı Rosemont Hotel

  Dubai’de inşa edilen yeni bir gökdelen, bölgedeki diğer gökdelen otellerle kıyasıya rekabete hazırlanıyor. Rosemont Hotel ve rezidans kuleleri, çarpıcı tasarımıyla bölgenin cazibe merkezlerinden biri olacak.

 • Hazine Arazisi Üzerindeki Gecekondulara Af Geliyor
  Hazine Arazisi Üzerindeki Gecekondulara Af Geliyor

  Meclis Genel Kurulu’nda görüşmelerine devam edilen Torba Kanun’da kabul edilen maddeyle, hazine arazisi üzerine yapılan taşınmazlar için af getirilmesi kararlaştırıldı. Bu yapılar, kentsel dönüşüme de dahil edilebilecek.

 • Cebri Satış Ne Demek?
  Cebri Satış Ne Demek?

  Cebri satış için gerekli belgeler nelerdir? Cebri satış için istenilen harç ve döner sermaye ücreti ne kadardır?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer