|   |  İstanbul Konut Projeleri
İstanbul Şehrini Favorilerime Ekle

İstanbul Güncel Konut Projeleri

İstanbul Konut Projeleri

İstanbul Konut Projeleri

İstanbul Konut Projelerini değerlendirebilmek için öncelikle kentin özelliklerini ele almak gerekiyor. Türkiye'nin 81 ili arasında, en kalabalık, sosyo-ekonomik ve kültürel açıdan en önem taşıyan kenti olan İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir geçiş noktasıdır. Küresel olarak da hem tarihi hem de jeopolitik önemiyle dikkat çeken iller arasında yer alan İstanbul, aynı zamanda dünyanın en güzel ve görülmesi gereken metropolleri arasında sayılmaktadır.

Stratejik önemi büyük olan İstanbul, kara ve deniz ticaret yollarının kesiştiği bir noktada yer alır. Türkiye'de ekonomik yaşamın merkezi olan İstanbul aynı zamanda ülkenin en büyük sanayi merkezi olma özelliğini taşır. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü inşaat sektörünün merkezi olarak da öne çıkan İstanbul Konut Projeleri inşaat sektörünün en büyük projelerinin de hayata geçirildiği bir alandır. Kentsel dönüşümün büyük hız kazandığı İstanbul'da yeni yapılan ya da tamamlanan projeleri 3dkonut.com olarak sizin için ayrıntılarıyla tanıtıyoruz.

İstanbul Konut Projeleri

İstanbul'da inşa edilen konut projelerinin genel değerlendirilmesi, kentin büyük bir şantiye alanı olduğunu ortaya koyar. İstanbul Konut Projeleri, şehrin bütün bölgelerine yayılmıştır ve her bölgede inşaat halinde ya da tamamlanmış bir projeye rastlamak mümkündür. İstanbul’da inşa edilen konut projelerinin sayısı hızla yükselmektedir, bunun en önemli nedeni de şehirde hızla gündeme gelen kentsel dönüşümdür. Kadıköy ilçesi, Fikirtepe mahallesi, kentsel dönüşüm çalışmalarının pilot bölge olarak başladığı ilk bölgedir. Fikirtepe’den sonra, İstanbul’un Çeliktepe, Hacıosman gibi diğer bölgelerinde kentsel yenileme çalışmaları hızla sürmektedir ve bu bölgelerde de yeni konut projeleri inşa edilmektedir.

İstanbul’da güncel rakamlara göre 2 bini aşan yeni ve markalı konut projesi bulunur.

Avrupa Yakası'nda, 950 konut projesi ile yeni cazibe merkezleri arasında yer alır. Avrupa yakasında gelişen ulaşım seçenekleri, gelişen altyapı, bu bölgelerde yeni cazibe merkezleri doğmasını tetiklemiştir. Avrupa Yakası Konut Projeleri, yoğun olarak Atatürk havalimanı, metrobüs ve metro hatlarının etrafındaki bölgede inşa edilmektedir.

İstanbul Anadolu Yakası konut projeleri ise 710'dan fazladır. Anadolu yakasındaki projeler, özellikle Kadıköy ilçesinde yoğunlaşsa da, Ataşehir, Sancaktepe, Kartal ve Sabiha Gökçen havalimanın çevresindeki yerleşim alanlarında da her geçen gün yeni konut projeleri hayata geçirilmektedir. Şile bölgesinde ise daha çok yazlık ve müstakil evler hayata geçmektedir.

İstanbul konut projeleri fiyatları bakımından oldukça çeşitlilik göstermektedir. İstanbul ucuz konut projelerinin yanı sıra, lüks’ün sınırlarını zorlayan, fiyatları ile dudak uçuklatan projelerde mevcuttur. İstanbul’da konut fiyatlarına etki eden en önemli etken projenin bulunduğu lokasyon ve özellikleridir.

İstanbul’da Önemli Yapılar/Mekanlar

Dünyanın sayılı cazibe merkezlerinden olan İstanbul, gezilip görülecek çok sayıda mekan ve yapıya da ev sahipliği yapar. İstanbul'da turistik açıdan da önem taşıyan bu merkezler, İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, Çırağan Sarayı, Galata Kulesi, Taksim Meydanı, Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı, Özgürlük Meydanı, Gülhane Parkı olarak sıralanabilir. Bunların dışında İstanbul'da sayısız dini yapı, köşk, tarihi mahalle, Bizans dönemine uzanan arkeolojik eser bulunur.

İstanbul'da Sağlık Kurumları

İstanbul Konut Projeleri'ni değerlendirirken, sağlık merkezlerine yakınlığı da tercih nedeni olabilmektedir. İstanbul'da hizmet veren belli başlı hastaneler ve sağlık kurumları şöyle sıralanabilir:

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Medipol Üniversitesi Hastanesi, GATA Haydarpaşa Hastanesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Medical Park, Acıbadem Atakent Hastanesi, Florence Nightingale, Amerikan Hastanesi, Memorial Şişli Hastanesi, Bahçelievler Devlet Hastanesi, Acıbadem Kadıköy Hastanesi, Acıbadem Bakırköy Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

İstanbul'da Ulaşım Koşulları

İstanbul'da ulaşım geçmişte de günümüzde de kentin en önemli sorunları arasında yer alır. Ulaşım sorunlarının çözülmesi için yıllar içinde sayısız önemli proje hayata geçirilmiştir. İstanbul dışı ulaşımda kullanılan Büyük İstanbul Otogarı eski otogarların yetersiz gelmesi nedeniyle 1987'de yapımına başlanmış, 1994 yılında hizmete girmiştir.

İstanbul'da kent içi ulaşım  İETT ve Ulaşım AŞ tarafından işletilen metro, tramvay, metrobüs ve otobüs hatları ile sağlanır. Bunların yanında dolmuşlar ile İDO tarafından işletilen deniz otobüsleri ve feribotlar da kent içi ulaşımda önem taşır. İstanbul'da, 1876'da inşa edilen Tünel, kentin en eski ve hala kullanılan metro ulaşımı olarak bilinir. Tünel, günümüzde de özellikle turistler için önemli bir ziyaret noktasıdır.

Avrupa yakası ile Asya yakası arasında raylı sistem ile yolculuk yapılmasını sağlayan ve yapımına 2004 yılında başlanan Marmaray projesi iki yakayı en hızlı şekilde birbirine bağlayan seçenekler arasındadır.

İstanbul'un iki yakasını ayrıca, 1510 m uzunluğundaki Fatih Sultan Mehmet ve 1071 m uzunluğundaki Boğaziçi birbirine bağlar. Kentin üçüncü köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaatı hala sürmektedir.

İstanbul Residence Projeleri

"İstanbul Konut Projeleri" arasında Residence projeleri önemli yer kaplar.  İstanbul’da 700’e yakın Residence projesi bulunur. İstanbul’un neredeyse her bölgesinde inşa edilen Residence projeleri, Avrupa yakasında;  Esenyurt, Büyükçekmece, Başakşehir, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Beşiktaş Anadolu yakasında ise; Kadıköy, Ataşehir, Kartal ve Kurtköy bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

İstanbul Ofis Projeleri

İstanbul'da Ofis projelerinin sayısı da oldukça yüksektir. İstanbul Konut Projeleri içinde kent genelinde 150’ye yakın ofis projesi bulunur. Bu projeler Esenyurt, Küçükçekmece, Kağıthane, Maslak, Kadıköy, Kartal ve Kurtköy bölgelerinde yoğunlaşır.

İstanbul yeni ofis projeleri ise ağırlıklı olarak Kağıthane ve Ataşehir bölgelerinde daha yoğundur.

İstanbul'da Konut Satış Rakamları

İstanbul Konut Projelerini değerlendirirken, bu kentte yıllara göre giderek yükselen konut satış adetlerine bakmak faydalı olabilir:

TÜİK verilerine göre İstanbul’da 2008 – 103.503 adet, 2009 – 140.573 adet, 2010 – 153.897 adet, 2011 – 169.015 adet, 2012 -- 167.110 adet, 2013 – 234.789 adet, 2014 - 225.454, 2015 - 239.767, 2016 – 1.341.453 adet konut satılmıştır. 2018 Ocak ayı verilerine göre,  İstanbul'da sadece bu ay içinde 16 bin 336 adet konut satılmıştır.

İstanbul'da Yabancılara Yapılan Konut Satış Adetleri

TÜİK verilerine göre İstanbul’da 2015 yılında yabancılara toplamda 7493 adet, 2016 yılında 5811 adet konut satılmıştır. 2017 yılında ise 8182 konut İstanbul'da yabancılara satılmıştır.

Türkiye’deki tüm yeni projeleri görmek için konut projeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.