|   |  İstanbul Konut Projeleri
İstanbul Şehrini Favorilerime Ekle

İstanbul Güncel Konut Projeleri

İstanbul Konut Projeleri

İstanbul Konut Projeleri

İstanbul, Türkiye'nin 81 ilinden biri olarak, ülkenin en kalabalık, ekonomik ve sosyo kültürel açıdan en önemli şehridir. İki kıtayı birbirine bağlayan şehir, stratejik açıdan da çok önemli bir konuma sahiptir. İstanbul, kara ve deniz ticaret yollarının kesiştiği nokta olması ve stratejik konumu nedeniyle ülkemiz de ekonomik yaşamın merkezi olmuştur. İstanbul aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sanayi merkezidir. Ülke ekonomisinin lokomotifi olarak gösterilen İnşaat sektörünün verilerinde de İstanbul başı çekmektedir.  İstanbul yeni konut projelerinin ve kentsel dönüşüm çalışımalarının en yoğun yaşandığı şehirdir.

İstanbul Konut Projeleri

İstanbul inşa edilen konut projelerine genel olarak baktığınızda şehri kocaman bir şantiye alanı olarak gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Doğusundan batısına kadar her semtinde, her mahallesinde yapımına başlanan ve devam eden bir proje görmeniz mümkündür. Kentsel dönüşüm de İstanbul’da inşa edilen markalı konut projelerinin sayısının hızla yükselmesine etki eden en önemli faktörlerden biridir. Kadıköy ilçesinde bulunan Fikirtepe mahallesi pilot bölge olarak kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı ilk yerleşim alanıdır.  Fikirtepe’nin ardından İstanbul’un çeşitli bölgelerinde (Çeliktepe, Hacıosman vb.) kentsel yenileme çalışmaları yapılmaktadır.

İstanbul’da 2000’ü aşkın yeni ve markalı konut projesi bulunmaktadır.

İstanbul Avrupa Yakası konut projeleri ise 950 adedi aşkın ve Avrupa yakasının gelişen ulaşım altyapının oluşturduğu yeni yeni cazibe merkezlerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Atatürk havalimanı, metrobüs ve metro hatlarının etrafındaki bölgede inşa edilmektedir. 

İstanbul Anadolu Yakası konut projeleri ise 710 adedi aşkındır. Anadolu yakasındaki projeler ise kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği Kadıköy ilçesinde çok yoğun olsa da, Ataşehir, Sancaktepe, Kartal ve Sabiha Gökçen havalimanın çevresindeki yerleşim alanlarında sayıları her geçen gün artmaktadır. Şile tarafında ise yazlık ve villa tarzında hayat geçirilen projeler ağırlıktadır.

İstanbul konut projeleri fiyatları bakımından oldukça çeşitlilik göstermektedir. İstanbul ucuz konut projelerinin yanı sıra, lüks’ün sınırlarını zorlayan, fiyatları ile dudak uçuklatan projelerde mevcuttur. İstanbul’da konut fiyatlarına etki eden en önemli etken projenin bulunduğu lokasyon ve özellikleridir.

İstanbul’da Yıllara Göre Konut Satış Adetleri

TÜİK verilerine göre İstanbul’da 2008 – 103.503 adet, 2009 – 140.573 adet, 2010 – 153.897 adet, 2011 – 169.015 adet, 2012 -- 167.110 adet, 2013 – 234.789 adet, 2014 - 225.454, 2015 - 239.767, 2016 – 1.341.453 adet konut satılmıştır. 2017 yılında ise Ekim ayına kadar 831,287 adet konut satılmıştır.

İstanbul'da Yabancılara Yapılan Konut Satış Adetleri

TÜİK verilerine göre İstanbul’da 2015 yılında yabancılara toplamda 7493 adet, 2016 yılında 5811 adet konut satılmıştır. 2017 yılında ise Ocak’ta  441, Şubat’ta 458, Mart’ta 579, Nisan’da 571, Mayıs’ta 530, Haziran’da 903, Temmuz’da 528, Ağustos’ta ise 524 adet olmak üzere toplamda 4534 konut yabancılara satılmış durumda…

İstanbul Residence Projeleri

İstanbul, Residence projelerinin de en çok olduğu şehirdir.  İstanbul’da 700’e yakın Residence projesi bulunmaktadır. Neredeyse İstanbul’un her yerinde bulunan Residence projeleri, Avrupa yakasında;  Esenyurt, Büyükçekmece, Başakşehir, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Beşiktaş Anadolu yakasında ise; Kadıköy, Ataşehir, Kartal ve Kurtköy bölgelerinde yoğunlaşmaktadır.

İstanbul Ofis Projeleri

İstanbul Ofis projelerinin sayısı da oldukça fazladır. Şehrin genelinde 150’ye yakın ofis projesi bulunmaktadır. Bu projeler Esenyurt, Küçükçekmece, Kağıthane, Maslak, Kadıköy, Kartal ve Kurtköy bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

İstanbul yeni ofis projelerinin ise Kağıthane ve Ataşehir bölgelerinde inşa edildiği dikkat çekmektedir.

İstanbul’da Önemli Yapılar - Mekânlar

İstanbul’da gezilmesi, görülmesi gereken bir çok yapı ve mekan vardır. Bunlardan birkaçı İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, Çırağan Sarayı, Galata Kulesi, Taksim Meydanı, Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı, Özgürlük Meydanı, Gülhane Parkı’dır.

İstanbul'daki Önemli Hastahaneler

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Medipol Üniversitesi Hastanesi, GATA Haydarpaşa Hastanesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Medical Park, Acıbadem Atakent Hastanesi, Florence Nightingale, Amerikan Hastanesi, Memorial Şişli Hastanesi, Bahçelievler Devlet Hastanesi, Acıbadem Kadıköy Hastanesi, Acıbadem Bakırköy Hastanesi, 

İstanbul Ulaşım

Kent dışı ulaşımda kullanılan Büyük İstanbul Otogarı, 1980'li yıllarda Topkapı'da bulunan İstanbul Trakya Otogarı'nın yetersiz gelmesi üzerine, 1987'de yapımına başlanmış, 1994 yılında hizmete girmiştir.

İlde kent içi ulaşımda kullanılmak üzere İETT ve Ulaşım AŞ tarafıdan işletilen metro, tramvay, metrobüs ve otobüslerin yanında dolmuş ve İDO tarafından işletilen deniz otobüsleri ve feribotlar da kullanılmaktadır. İstanbul, 1876'da yapılan Tünel ile toplu taşımada metronun ilk kullanıldığı yerlerdendir.

Yapımına 2004 yılında başlanan Marmaray projesi Avrupa yakası ile Asya yakası arasında raylı sistem ile yolculuk yapılmaktadır. Kentte onüç adet raylı sistem hattı vardır ve bu hatların uzatılması ve yenilerinin yapılması projeleri vardır. Kentte ayrıca 1510 m uzunluğundaki Fatih Sultan Mehmet ve 1071 m uzunluğundaki Boğaziçi Köprüsü ile Avrupa Yakası ile Asya Yakası arasındaki ulaşım sağlanır. 3. boğaz köprüsünün (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ise inşası devam etmektedir.

Türkiye’deki tüm yeni projeleri görmek için konut projeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.