|   |   | 

İstanbul'a Yeni Metro Hattı ile 6 İlçe Birbirine Bağlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşım alanındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor.

İstanbul'a Yeni Metro Hattı ile 6 İlçe Birbirine Bağlanacak

Yatırımlararına hız kesmeden devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım alanındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Sözleşme İmza Töreni'nde konuşan Başkan Topbaş, "2019'a vardığımızda 11 milyon insanın kullanabileceği raylı bir sisteme sahip olmuş olacağız" dedi.

Saraçhane Başkanlık Sarayı'nda yapılan imza töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'un Ulaşım problemine çözüm olarak üretilen Metro ağlarına bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro hattının imzasını bugün atıyoruz. Önümüzdeki ay temeli atılacak ve 17.5 kilometre uzunluğundaki hattın yapımı 2017'de tamamlanacak" diye konuştu.

İstanbul'un gelecekte daha yaşanabilir ve erişim noktasında problemi olmayan bir Kent haline gelmesi için yoğun bir şekilde mesai harcadıklarına vurgu yapan Başkan Topbaş, "Bugün dünyanın bütün kentlerinde Büyükşehir ve özellikle metropollerde ulaşım ve mobilite ön planda. Bu konuda yeni arayış içerisindeler. Bizler de dünyayı yakından takip ederek, ulaşım konusunda hassasiyeti ortaya koyarak, akademisyenler, uzmanlar ve Belediye mensuplarının hazırladıkları plan çerçevesinde yatırımlarımızı sürdürmekteyiz" 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geçmişte çalışanının bile maaşını ödeyemeyecek durumdayken, şimdi ise kendi imkanlarıyla devasa yatırımlara imza attığını belirten Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: "İstanbul'a 10 yıl içerisinde 60 milyar civarında yatırım yaptık. Bu miktarın 24.6 milyar lirasını ulaşıma ayırdık.

Bundan bir müddet önce medyada, metro ağların İstanbul'a nasıl, hangi noktalara erişim sağlayacağını, İstanbul kamuoyu ile paylaştık. Vatandaşlara verdiğimiz sözü de tutarak, çalışmaları söylediğimiz tarihte gerçekleştirdik" 
İstanbul artık referans

İstanbul'un dünya tarafından gıpta ile izlendiğini ve cazibe merkezi haline geldiğini belirten Başkan Topbaş, İstanbul'da iş yapan firmaların da dünyanın herhangi bir yerinde İstanbul referansından dolayı kolaylıkla iş alabildiğini söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: "Özellikle burada ifade etmek isterim ki dünyada en son metro yapımı bizde olduğu için en Modern metroyu da biz yapıyoruz. 2017 sonuna geldiğimizde 400 km'ye varmış hatta aşmış bir Kent olacağız. Daha sonra da 776 km ile dünyada New York'tan sonra en fazla raylı sisteme sahip ikinci kent İstanbul olacak" 

Başkan Topbaş İstanbul'un neresinde oturulursa oturulsun her noktasına ulaşımın artık bir sorun olmayacağını, metro ağlarının İstanbul'un her köşesini birbirine bağlayacağını söyledi.
-Hattın bedeli 850 Milyon-

Başkan Topbaş imzası atılacak yeni metro hattı ile ilgili olarakta şu bilgileri verdi: "Şuanda imza törenine aldığımız 17.5 km ve 15 istasyonlu metro hattımız 6 ilçemizden geçiyor ve bu ilçelerimizin en yoğun bölgelerinden geçiyor.
Biz esasında Mahmutbey'den Kabataş'a kadar bir ulaşım hattı olarak tasarladığımız, ama birinci etap olarak Mecidiyeköy'ü ele aldığımızı burada ifade etmek istiyorum. İkinci etap olarak da Mecidiyeköy-Kabataş'a gelecek bir hat esasında bu. Yani Mahmutbey'den Esenler, Gaziosmanpaşa, Esenler, Kağıthane ve buradan da Şişli'ye ulaşılacak. Sahile ulaşmak için bu güzergah rahatlıkla kullanılabilecek.

850 milyon lira gibi bir ihale bedelli olarak kazanan konsorsiyumunu tebrik ediyorum. Zaman olarak da 2017'de tamamlanacak. Yıllarca süren bir metro yapımı değil bu. Kendi öz kaynaklarımızla çok önemli bir aksın ulaşım sorunun çözmüş olacağız. 6 ilçedeki istasyonlarından her birine canlı bağlantılarla temel atma merasimini yapacağız. 2016 yılına vardığımızda 7 milyon İstanbullunun kullanacağı bir Raylı Sistem ağına, 2019'da ise 11 milyon kişinin kullanacağı bir metro ağına sahip olacağız" 
Saraçhane'deki İBB Başkanlık binasında yapılan törene İBB Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Tevfik GÖKSU, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Kâğıthane Belediye Fazlı Kılıç'ın yanı sıra hattın yapım ihalesini alan Kalyon, Gülermak ve Kolin konsorsiyumu üyeleri katıldı.

MECİDİYEKÖY MAHMUTBEY METROSU


Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar ilçelerinden geçecek.
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı Mecidiyeköy'de mevcut metro istasyonu ile entegre olarak başlayarak, Çağlayan , Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Edirnekapı Sultançiftliği hattına, oradan Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden yeni hizmete açılan Mahmutbey-Başakşehir hattına entegre olacak. İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy'den Kabataş'a kadar uzatılması da planlanmaktadır.
Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı saatte bir yönde 70.000 kişi taşıma kapasitesinde olacaktır.
Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı ana hat tünelleri ve viyadükleri, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşmaktadır.

Metro hattı tamamlandığında; Mecidiyeköy'den Mahmutbey'e seyahat süresi 26 dakikaya inecektir.

İSTASYONLAR;
Mecidiyeköy, Çağlayan,Kağıthane,Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar,Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Depo - Bakım Sahası Ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri yapım işi 850 milyon TL bedelle Gülermak-Kolin-Kalyon Ortaklığı tarafından yapılacak.
MAHMUTBEY'DEN YOLCULUK SÜRELERİ
Mahmutbey – Mecidiyeköy metro ile 26 dakikaMahmutbey – Sarıyer Hacıosman Metro+Metro ile 45 dakikaMahmutbey – Yenikapı Metro + Metro ile 39,5 dakikaMahmutbey – Üsküdar Metro + Metro+ Marmaray ile 48,5 dakikaMahmutbey – Kadıköy Metro + Metro+ Marmaray ile 52 dakikaMahmutbey – sabiha gökçen havalimanı Metro + Metro+Marmaray + Metro ile 95,5 dakikaÇağlayan – Gaziosmanpaşa Metro ile 13 dakikaMecidiyeköy – Alibeyköy Metro ile 7,5 dakika.EmlakLobisi

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • BÜYAP proCE Yarışması 2017
    BÜYAP proCE Yarışması 2017

    Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü, bu sene proje geliştirme yarışması "ProCe" nin ikincisini düzenliyor. Yarışmaya başvurmak için son tarihin 2 Kasım olduğu açıklandı.

  • Barter ve Uluslararası Barter Ticaret Modeli
    Barter ve Uluslararası Barter Ticaret Modeli

    Dünyada yaygın olarak kullanılan barter sistemini, Türkiye ticaretine yeni bir soluk getirmek amacıyla 2004 yılında kurulan Garanti Barter, faaliyetlerini uluslararası ticarete taşımak için harekete geçti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer