|   |   | 

İstanbul'da Konut Fiyatları 5 Yılda Yüzde 76 Arttı

Remax türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da konut fiyatlarının 5 yılda yüzde 76 arttığını bildirdi.

İstanbul'da Konut Fiyatları 5 Yılda Yüzde 76 Arttı

Karahan, yurt dışında kentsel dönüşüm denildiğinde akla "bir şehrin sil baştan yapılması" geldiğini dile getirerek, Brezilya'nın Rio de Janeiro'da Türkiye'deki "kentsel dönüşüm"e benzer yenilenmenin yapıldığını söyledi.

Dünyada genelde meydan düzenlemesi tarzında yenilenmelerle karşılaşıldığını ifade eden Karahan, Londra'da Trafalgar Meydanı'nın buna bir örnek olduğunu aktardı.

Karahan, deprem riski altında olunduğundan eski binaların "emin" hale getirilmesi amacıyla kanun çıkarıldığını kaydederek, kentsel dönüşümün en iyisinin yapılması gerektiğini vurguladı. Karahan, İstanbul'di Bağcılar ve Esenyurt'taki dönüşüm örneklerini sosyal amaçlı ve merkezi yapılanmayla gerçekleştirildiği için beğendiğini anlattı.

İstanbul'da en pahalı ilçe Beşiktaş

Gökhan Karahan, İstanbul'un dünya genelinde konut yatırımı için uygun bir şehir olduğunu belirterek, kentte konut edinmenin giderek zorlaştığını, konut faizi bir ara düşmesine rağmen tekrar yükseldiğini söyledi.

Konut fiyatı açısından İstanbul'un Avrupa başkentlerine kıyasla hala çok çok ucuz olduğunu ifade eden Karahan, "Uluslararası bir yatırımcı 'nereden ev alırım' diye düşündüğünde İstanbul resmen sırıtıyor" dedi.

İstanbul'da konut değerleri açısından en değerli ilçenin metrekare başına 10 bin 500 lirayla Beşiktaş olduğunu belirten Karahan, burayı 7 bin 900 lira ile Sarıyer, 5 bin 800 lira ile Beykoz, 5 bin 400 lira ile Bakırköy ve 5 bin 300 lira ile Kadıköy'ün izlediğini bildirdi.

Son 5 yılda konut fiyatları arttı

Karahan, Nisan 2009'da konut fiyatlarının Nisan 2008'e kıyasla yüzde 15 düştüğünü dile getirerek, bu düşüşü ABD kaynaklı global mortgage krizine bağladı.

Türkiye'de konut fiyatlarında son 5 yılda hep yukarıya doğru gelişme olduğunu anlatan Karahan, şu bilgileri verdi:

"Yani hem Türkiye'de hem İstanbul'da son 5 yılda konut fiyatları sürekli arttı. ABD'deki kriz nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinde fiyat düşüşleri çok daha sert ve uzun süreli oldu. Türkiye'nin iç dinamikleri sebebiyle gayrimenkuldeki fiyat düşüşü sınırlı kalmıştı. Nisan 2009'da konut fiyatları Nisan 2008'e kıyasla yüzde 15 düşmüştü. O tarihten itibaren İstanbul'da konut fiyatlarında Nisan 2014'e kadar toplamda yüzde 76'lık artış yaşandı. Bu artış Türkiye genelinde yüzde 62, Ankara'da Ankara'da yüzde 55, İzmir'de de yüzde 49 oldu. Yıllık bazda bakarsak konut fiyatları, Türkiye genelinde 2009 ve 2010'da yüzde 4'er, 2011'de yüzde 8, 2012'de yüzde 17 ve 2013'te de yüzde 14 arttı. İstanbul'da konut fiyatlarının ortalama artışına baktığımızda, 2009'da yüzde 2, 2010'da yüzde 6, 2011'de yüzde 9, 2012'de yüzde 20, 2013'te ise yüzde 18 artış oldu. Bu fiyatları Beşiktaş'tan da Esenyurt veya Tuzla'dan da alarak harmanlıyoruz ve ortalamasını çıkarıyoruz."

İstanbul'da bir yılda yüzde 20 arttı

Dünya metropollerindeki son 1 yıldaki fiyat artışlarına değinen Karahan, Cakarta, Bangkok, Miami gibi şehirlerde konut fiyatlarının son 1 yılda İstanbul'dan daha fazla arttığını söyledi.

Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, son 1 yılda konut artışının Cakarta'da yüzde 38, Bangkok'ta yüzde 26, Miami'de yüzde 21, İstanbul'da yüzde 20, Dubai'de yüzde 18, Şangay'da yüzde 17, Petersburg'ta yüzde 13, Los Angeles'te yüzde 12, Londra'da yüzde 8, Pekin'de yüzde 6, Tel Aviv'de yüzde 4 arttığını ifade etti.

"Son 5 yıldaki artış tamamen balon"

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son 5 yıldaki artışın tamamen "balon" olduğunu belirterek, fiyat artışlarının çok sağlıklı olmadığını söyledi.

İstanbul'da son yıllarda konutların genelde "lüks konsept" tarzında yapıldığını ve bu yüzden fiyatların yüksek tutulduğunu dile getiren Aşa, "markalı konut" adı altında inşa edilen bu yapılarda istenilen satışın da olmadığını aktardı.

Aşa, fiyatların yükselmesi konusunda çok sağlıklı bir endeks veya araştırmanın olmadığını kaydederek, bu artışların gerçek piyasaya uymadığını, esas piyasayı yansıtmadığını vurguladı.

Nizameddin Aşa, "Son 5 yılda fiyatlar arttı. Özellikle merkez ilçelerde fiyatlar arttı. Ama Esenyurt, Hadımköy, Kurtköy, Maltepe'nin kuzey kısımları gibi yerlerde fiyat artışı yok" diye konuştu. Sabah

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer