|   |   | 

İstanbul'un Konaklama Raporu Yayınlandı

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), İstanbul'un Konaklama Kapasitesi Raporu'nun ikincisini yayımladı.

İstanbul'un Konaklama Raporu Yayınlandı

Yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında yükselişini sürdüren Asya ile Avrupa'nın kesişim noktası İstanbul, konaklama ücretleriyle Madrid ve Atina'yı geride bıraktı.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), İstanbul'un Konaklama Kapasitesi Raporu'nun ikincisini yayımladı. İstanbul'un

mevcut otel sayısı ve konaklama kapasitelerinin detaylandırıldığı raporda, Avrupa ve Anadolu yakasında otel yatırımları açısından öne çıkan bölgeler ve devam eden yatırımlar da yer aldı.

Rapora ilişkin açıklamalarda bulunan TUROB Başkanı Timur Bayındır, İstanbul'un var olan eşsiz turizm zenginliğinin her geçen gün daha geniş kitlelere yayıldığını belirterek, "İstanbul'un marka değeri giderek yükseliyor. Tarih ve coğrafyadan kalan miras ile beslenen şehrimiz, gelişen teknoloji ve modern hizmetleri ile vazgeçilmez bir cazibe noktası haline geldi" dedi.

İstanbul'da konaklama sektöründeki en büyük payın tesis açısından 4 yıldızlı oteller, yatak kapasitesi bakımından ise yaklaşık 34 bin yatakla 5

yıldızlı otellerde olduğunu bildiren Bayındır, Kültür veTurizm Bakanlığı tarafından belge sahibi olmayan konaklama işletmelerinin ise bin 272 tesis ve 70 bin 87 yatakla toplam kapasitenin yarısına eşdeğer olduğunu söyledi.

İstanbul'daki tesisler en düşük sezonda bile yüzde 60 doluluğa ulaşıyor

Şehirde, ortalama oda ücretlerinin sezonuna ve kalitesine göre 49 ila 200 avro arasında değiştiğini kaydeden Bayındır, İstanbul'daki en fazla yatağın ise Fatih, Şişli, Beyoğlu ve havalimanı bölgesinde yer aldığını anlattı.

İstanbul'daki otellerde doluluk oranlarının sakin sezonda bile Avrupa şehirlerinin ortalama doluluk oranlarını geçtiğini bildiren Bayındır, şöyle

konuştu:

"Avrupa'daki doluluk oranları yüzde 50-60 arasında değişirken, İstanbul'daki otellerin doluluk oranları yüzde 90'lara kadar çıktı. Yoğun sezonda

oteller neredeyse tam kapasiteyle hizmet veriyor. Oda kapasiteleri kısıtlı olmasına rağmen doluluk ile ilgili en çok sorun yaşayan tesisler özel kategoriye giren oteller ve butik oteller olarak ortaya çıkarken, en fazla doluluk oranına sahip tesisler ise beş yıldızlı oteller olarak görülüyor. İstanbul'daki tesisler en düşük sezonda bile yüzde 60 doluluğa ulaşıyor.

Öte yandan beş yıldızlı otellerde 100 avronun altında otel bulunmazken, dört yıldızı otellerde ise rakam 100-199 avro arasında değişebiliyor. Butik otellerde de beş yıldızlı otellere yakın rakamlarla satış yapılırken, yüksek talebin olduğu sezonda 49 avronun altında üç yıldızlı oda da bulunabiliyor. İstanbul'un ortalama oda fiyatları yaklaşık 119 avro iken Madrid'de 97 avro, Atina'da 87 avro. İstanbul bu rakamlarla Avrupa'nın önemli turizm destinasyonlarını geride bırakıyor."

Avrupa Yakası'nda yatak kapasitesi 100 binin üzerine çıktı

Konaklama tesislerinin, turizm ve iş merkezleri ile doğru orantılı olarak, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve Atatürk Havalimanı bölgesinde yoğunluk

kazandığına işaret eden Bayındır, bu bölgelerdeki kapasitenin, toplam kapasitenin yüzde 75'ini geçtiğini ve sayının 100 binin üzerinde olduğunu dile getirdi.

 Öte yandan megakent olma yolunda ilerleyen şehirde çok sayıda yeni otel yatırımının da sürdüğünü anlatan Bayındır, "Yatırım aşamasında olan 36 bin yatak kapasitesine sahip tesis var. Yeni yatırımlarda en büyük oran ise 22 bin 68 yatak kapasitesi ile 5 yıldızlı otellere, bölgesel olarak da 6 bin 88 yatak ile Şişli'ye ait. Şişli'yi, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Fatih takip ediyor. İstanbul'da Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli turizm işletmesi sayısı 40 bin 676 oda ve 82 bin 354 yatak. Belgesiz tesislerle birlikte toplam konaklama kapasitesi, 75 bin 79 oda ve 152 bin 441 yatağa ulaştı. Yeni yatırımlarla konaklama kapasitesinde yaklaşık yüzde 25 artış öngörülüyor" diye konuştu.

Sabah

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer