|   |   | 

İstiklal Caddesi’nde ticari yaşam zor zamanlardan geçiyor

İstiklal Caddesi’nde yaşanan gelişmeleri mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme, caddenin zor bir dönemden geçtiğini, ciro düşüklüğü nedeniyle eğlence ve turizm merkezi olan bölgeden markaların çıkmaya başladığını belirtiyor.

İstiklal Caddesi’nde ticari yaşam zor zamanlardan geçiyor

İstanbul’un sembol alışveriş caddesi İstiklal Caddesi’nde dükkanların zor bir dönemden geçtiğini kaydeden EVA Gayrimenkul Değerleme araştırma ve raporlama uzmanlarından Emir Sezgin ve Merve Demircan, kentin turizm ve eğlence merkezi olan caddede son 6 aydan bu yana markaların yavaş yavaş çıktığını ya da kiraların daha uygun olduğu arka sokaklara taşındığına dikkat çekiyorlar.

Dükkan ciroları düşüşte
Üç yıl öncesine kadar Beyoğlu aksına günde yaklaşık 400 bin ziyaretçinin geldiğini ifade eden uzmanlar, yaşanan terör olayları nedeniyle kalabalığa girmekten çekinen kesimle Türkiye’ye gelen Avrupalı turist sayısının azalması gibi etkenler nedeniyle bugün İstiklal Caddesi’nin ziyaretçi sayısının hafta içi yaklaşık 140 bin, hafta sonu ise yaklaşık 210 bin düzeyine düştüğünü belirtiyorlar.  Uzmanlar, değişen ziyaretçi profinin ise dükkanların cirolarında düşüşe neden olduğunu ve mevcut kiralarıyla rasyonel olarak işletilemeyen binaların kiracıları tarafından terk edildiğine dikkat çekiyorlar. 

Ziyaretçi profili daha ziyade orta sınıf Ortadoğulu turist haline gelen Beyoğlu bölgesinin, artık yerli turist ve ziyaretçilerden de yeterli geliri elde edemediğini dile getiren uzmanlar, dükkan kiralarının çoğunlukla ciro üzerinden ödendiği İstiklal Caddesi’ndeki azalan gelirin markaları yer değiştirmeye zorladığını söylüyorlar. Bir zamanlar İstiklal Caddesi’nde yer alma yarışında olan markaların eski kiracıların çıkması için ödediği ‘hava parasının’ artık gündemde olmadığına değinen uzmanlar, halihazırda 12-13 dükkanın yeni kiracı beklediğini belirtiyorlar. Uzmanlar, mevcut tablo hakkında şu bilgiyi aktarıyorlar: “Şu an bulundukları dükkanlardan çıkacak kiracılar da var. Böylece caddede 30’a yakın boş dükkan olacak. Starbucks, Columbia, Bolulu Hasan Usta, TeknoSA, Adil Işık gibi firmalar çıkan ya da yer değiştiren firmalar arasında. Yeme içme hizmetlerini içeren markalar açık oturma alanına ihtiyaç duyuyor ve caddeyi kullanamadıkları için açık alan ihtiyacını karşılayamıyorlar. Bu markalar artık arka ara sokakları tercih ediyor. Caddeye cephesi olan dükkanlar da alışveriş mağazaları tarafından kullanılıyor. Yeni gelen markalar mevcut kira fiyatlarını yüksek bulduğundan dükkanlar boş kalıyor. 5-6 aylık bir süre sonunda mal sahiplerinin yaklaşık %20-25’lik bir indirimle yeni kiralamalar gerçekleşebiliyor. “

Yatırımların niteliği değişiyor
Caddedeki bu değişimin yanı sıra yeni yatırımların da görüldüğünü belirten EVA Gayrimenkul uzmanları, tarihi Emek Sineması’nın bulunduğu Cercle d'Orient binasının restorasyonuyla oluşan Grand Pera projesinin Demirören’den sonra caddedeki ikinci AVM olacağını belirtiyorlar. Uzmanlar, projenin alışveriş, sinema ve yeme-içme hizmetlerini içereceğini ve aynı zamanda 2016 Aralık’ta açılması planlanan dünyaca ünlü balmumu heykeli müzesi Madame Taussauds’nun İstanbul şubesine ev sahipliği yapacağını söylüyorlar. Caddeye gelecek yeni yatırımlardan birinin de 140 yıllık tarihi Rumeli Han olduğunu ifade den uzmanlar, restorasyonun ardından Curio - A Collection by Hilton markasıyla binanın Hilton tarafından otel olarak işletilmesinin planlandığını, 173 odalık otel projesinin 2018 yılı ortalarında açılmasının beklendiğini belirtiyorlar. 

İstiklal Caddesi’ndeki dükkanları lokasyonu itibariyle iki bölgede incelediklerini söyleyen uzmanlar, birinci bölgenin Taksim Meydanı ile Galatasaray Lisesi’nin bulunduğu alan olduğunu, ikinci bölgenin ise Galatasaray Lisesi’nden Tünel’e doğru doğru olan lokasyon olduğunu belirtiyorlar. Taksim Meydanı’ndan Tünele doğru gittikçe dükkan kiralarının daha uygun olduğunu ifade eden uzmanlar, dolar üzerinden kiralanan dükkanların metrekare birim değerinin 150-300 dolar, ikinci bölgedeki kiraların metrekare değerinin ise ortalama 40 dolar olduğunu belirtiyorlar. 

EVA Gayrimenkul uzmanları, yakın gelecekte İstiklal Caddesi’ni neyin beklediği konusunda şu görüşü ileri sürüyorlar: “Siyasal olayların yabancı turist sayısını ve profilini değiştirmesi, yerel turist kaybının yaşanması caddenin zorlu bir sürece girmesine neden oldu. Uzun zamandır el yakan Beyoğlu bölgesinde ziyaretçi sayısı yakın zamanda düzelecek gibi durmuyor. Bu nedenle kira değerlerinin eskisi gibi devam edeceğini düşünmek pek mümkün değil. Ciro üzerinden ödenen kiraları karşılayabilen dükkanların caddeye dönüşünü sağlamak için mal sahiplerinin kiralarda indirime gitmesi şu an için Beyoğlu’nu canlandırabilecek en önemli seçenek gibi görünüyor.” 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer