|   |   | 

İstiklal Caddesi’nde ticari yaşam zor zamanlardan geçiyor

İstiklal Caddesi’nde yaşanan gelişmeleri mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme, caddenin zor bir dönemden geçtiğini, ciro düşüklüğü nedeniyle eğlence ve turizm merkezi olan bölgeden markaların çıkmaya başladığını belirtiyor.

İstiklal Caddesi’nde ticari yaşam zor zamanlardan geçiyor

İstanbul’un sembol alışveriş caddesi İstiklal Caddesi’nde dükkanların zor bir dönemden geçtiğini kaydeden EVA Gayrimenkul Değerleme araştırma ve raporlama uzmanlarından Emir Sezgin ve Merve Demircan, kentin turizm ve eğlence merkezi olan caddede son 6 aydan bu yana markaların yavaş yavaş çıktığını ya da kiraların daha uygun olduğu arka sokaklara taşındığına dikkat çekiyorlar.

Dükkan ciroları düşüşte
Üç yıl öncesine kadar Beyoğlu aksına günde yaklaşık 400 bin ziyaretçinin geldiğini ifade eden uzmanlar, yaşanan terör olayları nedeniyle kalabalığa girmekten çekinen kesimle Türkiye’ye gelen Avrupalı turist sayısının azalması gibi etkenler nedeniyle bugün İstiklal Caddesi’nin ziyaretçi sayısının hafta içi yaklaşık 140 bin, hafta sonu ise yaklaşık 210 bin düzeyine düştüğünü belirtiyorlar.  Uzmanlar, değişen ziyaretçi profinin ise dükkanların cirolarında düşüşe neden olduğunu ve mevcut kiralarıyla rasyonel olarak işletilemeyen binaların kiracıları tarafından terk edildiğine dikkat çekiyorlar. 

Ziyaretçi profili daha ziyade orta sınıf Ortadoğulu turist haline gelen Beyoğlu bölgesinin, artık yerli turist ve ziyaretçilerden de yeterli geliri elde edemediğini dile getiren uzmanlar, dükkan kiralarının çoğunlukla ciro üzerinden ödendiği İstiklal Caddesi’ndeki azalan gelirin markaları yer değiştirmeye zorladığını söylüyorlar. Bir zamanlar İstiklal Caddesi’nde yer alma yarışında olan markaların eski kiracıların çıkması için ödediği ‘hava parasının’ artık gündemde olmadığına değinen uzmanlar, halihazırda 12-13 dükkanın yeni kiracı beklediğini belirtiyorlar. Uzmanlar, mevcut tablo hakkında şu bilgiyi aktarıyorlar: “Şu an bulundukları dükkanlardan çıkacak kiracılar da var. Böylece caddede 30’a yakın boş dükkan olacak. Starbucks, Columbia, Bolulu Hasan Usta, TeknoSA, Adil Işık gibi firmalar çıkan ya da yer değiştiren firmalar arasında. Yeme içme hizmetlerini içeren markalar açık oturma alanına ihtiyaç duyuyor ve caddeyi kullanamadıkları için açık alan ihtiyacını karşılayamıyorlar. Bu markalar artık arka ara sokakları tercih ediyor. Caddeye cephesi olan dükkanlar da alışveriş mağazaları tarafından kullanılıyor. Yeni gelen markalar mevcut kira fiyatlarını yüksek bulduğundan dükkanlar boş kalıyor. 5-6 aylık bir süre sonunda mal sahiplerinin yaklaşık %20-25’lik bir indirimle yeni kiralamalar gerçekleşebiliyor. “

Yatırımların niteliği değişiyor
Caddedeki bu değişimin yanı sıra yeni yatırımların da görüldüğünü belirten EVA Gayrimenkul uzmanları, tarihi Emek Sineması’nın bulunduğu Cercle d'Orient binasının restorasyonuyla oluşan Grand Pera projesinin Demirören’den sonra caddedeki ikinci AVM olacağını belirtiyorlar. Uzmanlar, projenin alışveriş, sinema ve yeme-içme hizmetlerini içereceğini ve aynı zamanda 2016 Aralık’ta açılması planlanan dünyaca ünlü balmumu heykeli müzesi Madame Taussauds’nun İstanbul şubesine ev sahipliği yapacağını söylüyorlar. Caddeye gelecek yeni yatırımlardan birinin de 140 yıllık tarihi Rumeli Han olduğunu ifade den uzmanlar, restorasyonun ardından Curio - A Collection by Hilton markasıyla binanın Hilton tarafından otel olarak işletilmesinin planlandığını, 173 odalık otel projesinin 2018 yılı ortalarında açılmasının beklendiğini belirtiyorlar. 

İstiklal Caddesi’ndeki dükkanları lokasyonu itibariyle iki bölgede incelediklerini söyleyen uzmanlar, birinci bölgenin Taksim Meydanı ile Galatasaray Lisesi’nin bulunduğu alan olduğunu, ikinci bölgenin ise Galatasaray Lisesi’nden Tünel’e doğru doğru olan lokasyon olduğunu belirtiyorlar. Taksim Meydanı’ndan Tünele doğru gittikçe dükkan kiralarının daha uygun olduğunu ifade eden uzmanlar, dolar üzerinden kiralanan dükkanların metrekare birim değerinin 150-300 dolar, ikinci bölgedeki kiraların metrekare değerinin ise ortalama 40 dolar olduğunu belirtiyorlar. 

EVA Gayrimenkul uzmanları, yakın gelecekte İstiklal Caddesi’ni neyin beklediği konusunda şu görüşü ileri sürüyorlar: “Siyasal olayların yabancı turist sayısını ve profilini değiştirmesi, yerel turist kaybının yaşanması caddenin zorlu bir sürece girmesine neden oldu. Uzun zamandır el yakan Beyoğlu bölgesinde ziyaretçi sayısı yakın zamanda düzelecek gibi durmuyor. Bu nedenle kira değerlerinin eskisi gibi devam edeceğini düşünmek pek mümkün değil. Ciro üzerinden ödenen kiraları karşılayabilen dükkanların caddeye dönüşünü sağlamak için mal sahiplerinin kiralarda indirime gitmesi şu an için Beyoğlu’nu canlandırabilecek en önemli seçenek gibi görünüyor.” 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer