|   |   |  İşyeri kira artış oranı Mart 2018

İşyeri kira artış oranı Mart 2018

İşyeri kira artışı nasıl yapılır, Mart 2018 kira artışı ne kadar olacak?

İşyeri kira artış oranı Mart 2018

 

Kira sözleşmelerinin yenilendiği dönemlerde kiraya zam yapılıyor. Ancak ev sahipleri kiraya istediği oranda zam yapamıyor. Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan düzenlemeye göre kira artış oranının Yİ-ÜFE’den yüksek olmaması gerekiyor. Yani Türk Borçlar Kanunu’nun 344.’üncü maddesi gereğince kira artışının, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki (Yİ-ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Peki işyeri kira artışı nasıl yapılır, Mart 2018 kira artışı ne kadar olacak?

Mart 2018 kira artışı ne kadar olacak?

Kira artışı Yİ-ÜFE artış oranına göre belirleniyor. Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan düzenlemeye göre yapılacak zam için Yİ-ÜFE’nin artış oranını dikkate almak gerekiyor. Yani uygulanabilecek en yüksek kira artış oranı 12 aylık Yİ-ÜFE ortalama değerinden fazla olamaması, zammın Yİ-ÜFE’den yüksek olmaması gerekiyor. Peki işyeri için kira artışı nasıl hesaplanır, işyeri kira artışı nasıl yapılır?

İşyeri kira artışı 2018

Kira artış oranı konusunda yasal bir sınır bulunuyor. Türk Borçlar Kanunu'na göre konut kiralarında kira bedelindeki artış oranının, bir önceki yılın 12 aylık ÜFE ortalaması oranını geçmemesi gerekiyor. Ancak bu işyeri kiraları için geçerli değil. İşyerleri için 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kira artışları serbest. Yani işyeri kiralarında 1 Temmuz 2020 tarihine kadar sözleşme serbestisi bulunuyor. İşyeri sahibi istediği kadar kiraya zam yapabiliyor. Mart ayında kira sözleşmesi yenilenenlerin de sözleşmede yer alan hükümlere göre hareket etmesi gerekiyor. Örneğin sözleşmede Yİ-ÜFE ya da TÜFE oranları baz alınacaktır deniyorsa; kiranın da bu oranlar dikkate alınarak artırılması gerekiyor. Yani, işyeri kiralarında, kontratta anlaşılıp yazılan oranlarda artış yapılması gerekiyor.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi
    İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde yürürlüğe giren ve iki kez uzatılan İmar Barışı’nda sona gelindi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.