|   |  Gaziemir Konut Projeleri
Gaziemir İlçesini Favorilerime Ekle

Gaziemir Güncel Konut Projeleri

Gaziemir Konut Projeleri
  • 1
  • 2

Gaziemir Konut Projeleri

İzmir`in metropol ilçelerinden birisi; Gaziemir…

Gaziemir, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı metropol ilçelerden biridir. Batısında ve kuzeyinde Karabağlar, doğusunda Buca, güneyinde Menderes ilçeleri ile çevrilidir. İlçenin yüzölçümü 63 km²’dir. Köyü yoktur, 1 beldesi (Sarnıç) bulunmaktadır. 1965′e kadar taşıdığı tarihi ismi Seydiköy’dür.

Gaziemir’de 15 İlköğretim Okulu, 6 Orta Öğretim Kurumu bulunmakta; 18,669 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda, 782 öğretmen görev yapmaktadır. İlçede, sağlık hizmetleri, 1 semt polikliniği, 6 sağlık ocağı, 2 sağlık evi ve 1 verem savaş dispanseri tarafından verilmektedir.
Rumeli göçmenlerinin ağırlıklı unsuru oluşturduğu bir nüfus yapısına sahip olan Gaziemir, günümüzde ilçe hudutları içinde bulunan askeri birliklerin çekirdeğini teşkil eden Hava Teknik Eğitim Komutanlığı’nın kurulması ve sonraki yıllarda gelişen Ulaştırma Tugay Komutanlığı ile önemli bir askeri potansiyeli bünyesinde barındıran farklı bir yerleşim birimi haline gelmiştir. Gaziemir, son yıllarda sanayinin ve ticaretin geliştiği bir bölge olarak ortaya çıkmıştır. Merkezde, Akçay Caddesi üzerinde tekstil ve mobilya üretim imalathaneleri ve satış mağazaları yer alır. Sarnıç beldesi etrafında sanayi kuruluşları toplanır. Gaziemir, sanayi ve ticaret gücü yanında, sahip olduğu üstün konut potansiyeliyle de önem kazanmıştır. Uluslararası Adnan Menderes Havalimanı, Ege Serbest Bölgesi ve Uzay Kampı Türkiye, Gaziemir sınırları içerisinde yer almaktadır.


Gaziemir'in Tarihi
Seydiköy adını Türklerin İzmir’e yerleşimi ile başlayan Aydınoğlu döneminde Gazi Umur Bey’in komutanlarından Seyd-i Mükremüddün’ den adını alır. Emir Çaka Beyin İzmir’i almasıyla başlayan İzmir’deki Türk yerleşimi Aydınoğulları döneminde artarak devam etmiştir.
 
Seyid ismi peygamber soyundan gelenlere verilir.Peygamber soyundan gelen Seyd-i Mükremüddün taifesinin Seydiköy‘e yerleşimiyle Türk hakimiyeti artmaya başlamıştır. Aydınoğulları döneminde Seydiköy, Birgi’den sonra önemli bir yerleşim yeridir. Seydiköy arazisi adını aldığı Gazi Umur beyin “Seyd-i Mükerremüddin Zaviyesi” nin vakfıdır.
Babası Aydınoğlu Mehmet Bey tarfından eski Türk devlet geleneği ve idare anlayışı doğrultusunda kendisi İzmir’ de Vali olarak görevlendirmiştir. Yaşantısını savaşlarla ve kurduğu dönemin en büyük donanmasıyla ünlenen Aydınoğlu Gazi Umur Bey’e izafeten verilmiş olan bir isimdir. 

Eski kayıtlara göre, Seydiköy’de 1292 yılında İzmir Kadısı Ahmet oğlu İlyas’ın Kadifekale’ de yaptırdığı caminin 200 akçelik geliri bu vakfa tahsis edilmiştir.
Gazi Umur Bey’in önemli vakfiyesi Seydiköy arazilerinden elde edilen gelirdir.
Yine Seydiköy’ de 1528 yılında İzmir Dizdarı Hasan Ağanın bir vakfiyesi vardır. Aynı zamanda adına bir cami ve çeşme yaptırmıştır. Bu vakfın çeşmesi halen ayaktadır.
Aydınoğlu döneminde Gaziemir ismi günümüzün Emrez semtine verilmiştir.
Gazi Umur ismi zaman içerisinde değişime uğrayarak Gaziemir’e dönüşmüştür.

1856 yılında İzmir- Aydın tren hattının Seydiköy’ün kuzeydoğusundaki tren istasyonu mevkii Gaziemir olarak anılmıştır. 
1963 yılında dönemin İzmir Vali Yardımcılarından olan ve atanmış Seydiköy Belediye Başkanı Mekin ÖZÇAMUR tarafından Seydiköy isminin Gaziemir olarak değiştirilmesi teklif edilerek kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren Seydiköy ismi yerine Gaziemir ismi kullanılmaktadır.

Gaziemir'de İdari Durum
Gaziemir 1992 yılında ilçe olmuştur. Köy idaresi yoktur. Geziemir isimli Belediyeye sahiptir. Merkez (12), Sarnıç (4) olmak  üzere toplam (16) mahalleden oluşmaktadır.

Gaziemir'de Ekonomik Durum
İlçemizde yapılmakta olan tarım ve hayvancılık yerini ticaret ve sanayiye bırakmıştır. İlçe  merkezinde çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren  200' e yakın tesis bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak tekstil ve mobilya sektörüdür.

    Ege Serbest Bölgesi İlçemizde 1990 yılında açılmıştır. Adnan Menderes Hava alanına (4) km, İzmir limanına (12) km. mesafededir.
    Türkiye'nin ilk üretim serbest bölgesidir. Elektrik ve elektronik, otomotiv, makine, tekstil ve konfeksiyon, enformasyon teknolojisi, optik aletler, kimya, mobilya, tıbbi cihazlar, gıda işleme ve paketleme ve diğer hafif sanayi kolları yer almaktadır.

    Ege Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren firma sayısı (279) olup, bunun (179)' u yerli , (58)' i yabancı, (65) 'i yerli-yabancı sermayelidir.
    Bölgede istihdam 2012 yılında (19.970) kişidir. Yıllık ticaret hacmi yaklaşık (5) milyar ABD doları olup, 1990 yılından bu yana gerçekleşen toplam ticaret hacmi ise (50) milyar ABD dolarını aşmıştır.

Gaziemir Konut (Ev) Satış Fiyatları

İzmir Gaziemir’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında konut satış fiyatları, son 12 yılda % 264 oranında yükselmiştir.

2003 yılında 66.000 TL seviyesinde olan Gaziemir satılık konut fiyatları, 2008 yılına kadar yükselerek 105.000 TL seviyesine ulaşmıştır. 2009 yılında biraz düşüş yaşayan Gaziemir satılık daire fiyatları,  90.000 TL seviyesine gerilemiştir. 2010 yılından sonra ise Gaziemir satılık ev fiyatları, sürekli yükselmiştir. Bu durum 2016 yılının son çeyreğine kadar devam etmesine ve satılık konut fiyatlarının 240.000 TL seviyesine kadar yükselmesini sağlamıştır.

Gaziemir Konut (Ev) Kira Fiyatları

İzmir Gaziemir’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire kıstas alındığında konut kira fiyatları, son 12 yılda % 380 oranında yükselmiştir.

2003 yılında 215 TL seviyesinde olan Gaziemir kiralık konut fiyatları, 2008 yılına kadar sürekli yükselerek 475 TL seviyesine ulaşmıştır. Sonraki yıllarda gerilemeye başlayan Gaziemir kiralık daire fiyatları, 2010 yılına kadar gerilemiş ve 380 TL seviyesine kadar inmiştir. 2011 yıllından sonra yeniden yükselişe geçen Gaziemir kiralık ev fiyatları, 2016 yılın son çeyreğinde 1.033 TL seviyesinde olduğu tespit edilmiştir.

Gaziemir Yatırım Geri Dönüş Süresi

İzmir Gaziemir’de yaklaşık olarak 132.400 kişi yaşamaktadır. Gaziemir nüfusunun ağırlıklı yaş ortalaması 25 ile 45 yaş arasındadır. Gaziemir’de yaşayanların % 66’lık kısmı evli kalan %34’lük kısmı ise bekardır. Gaziemir bölgesinin sosyoekonomik durumuna bakıldığında ise (B+) olarak nitelendirilen ortanın üstü gelir seviyesinde olduğu görülmektedir.

İzmir Gaziemir’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında konut yatırım geri dönüş (amortisman) süresinin 19 yıl olduğu belirlenmiştir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.