|   |  Kınık Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Kınık İlçesini Favorilerime Ekle

Kınık Güncel Konut Projeleri

Kınık Konut Projeleri

KINIK TARİHİ
 
Güneyden Bakırçay’a katılan büyük bir kol olan Karadere, Yuntdağ’ının 790 metre yükseltili doruklarında kaynak bulunur. Doğduğu yerden biraz ötede antik bir alan olan Mamurt Kale bulunur. Mamurt Kale’de Sibel(Kibele) Tapınağı kalıntıları Kınık ‘ın ilkçağ izleri olup Bergama Krallığı dönemine ilişkindir. Ayrıca bugün Poyracık diye bildiğimiz beldenin eski adı olan Gambrion. Bergama Krallığı dönemi bir kent olup darphanesi ile ünlüdür.

Yöremizde özgün özellik ve kimlik gösteren Türk boyları görmek istersek, kimlik taramasını halılar, kilimler, çuvallar çıkarabiliriz. bunların desenlerine, motiflerine bakıldığı zaman Kılaz Yörüklerinin de yoğun yerleşim alanı olarak Yuntdağı ‘nın seçtiği anlaşılır. Ayrıca dağlık kesimlerde Çapar, Çavdur, Çepni, Karakeçili ve Sarıkeçili, Karatekeli, Turanlı, Yaylalı, Balabanlı aşiretleri dikkatimizi çeker. Yazın Yund Dağı Yayla, kışın Bakırçay çukuru kışlak olmuştur.

Kınık ‘ta Selçuklu izleri yoktur. Karasioğullar ile Türk egemenliğine girerler oradan da Orhan Gazi ile Osmanlı Devletiyle buluşurlar. Cumalı Köy göçerlik döneminin Cuma merkezidir. Batı yönünde Poyracık Yıldırım Camisi ilk yerleşim noktalarıdır. Yani göçerlik döneminde Cuma günleri bir araya gelme, cem olma, toplanma söz konusudur. Tarihin kilometre taşları olan Cumalı Camisi kitabesi I. Murat dönemini, Poyracık Yıldırım Camisi de bilinen yitik kitabesine göre Yıldırım Beyazıt zamanını gösterir.
 
Genel olarak konargöçer yaşam 200 ıl önce sonra ermiş ve konakladıkları yer Konak belki de Kınık adıyla özdeşleşmiştir. Bergama’dan çıkan kervanlar Koyun Köprüden, Yılanlı ve Sepetçi Köprülerinden geçip Kınık’taki kervansaraya inerler, buradan da Kocaömer, Yaylaköy üzerinden Palamutköy-Zeytinliova ve Akhisar’a doğru yönelirlerdi.
 
Kurtuluş savaşında Cinge Cephesi ile tarihe geçmiş olup, 13 Eylül 1922’de Kınık 1 Ocak 1948’de hazırlıklarını tamamlamış olup, 13 Eylül 1922’de Kınık 1 Ocak 1948’de hazırlıklarını tamamlamış olarak resmen kaza konumuna girmiştir. Belediye örgütü ise Osmanlı Devleti döneminden beri vardır. 

KINIK COĞRARİ KONUM VE İKLİM
İlçemiz; Ege bölgesinin Kuzeybatısında, Marda Dağları ile Yunt Dağlarının arasında Yunt Dağlarının silsilesinden Kara ve Sultan Dağlarının Kuzey eteklerinde Bakırçay ovasının güney kıyısında kurulmuştur.
Doğusu ve Güneyi Manisa ili Soma ilçesi, Batısı ile Kuzeyi Bergama ilçeleriyle çevrilmiştir.
Denizden yüksekliği ovada 40metre, yerleşim yerinde 90metre, en yüksek tepelerinde 1000metre civarındadır.
Yüzölçümü 436 kilometrekare olup toprak büyüklüğü açısından İzmir ilçeleri arasında 12 sırada yer alır.
İzmir iline uzaklığı 120km, Bergama ilçesine 19kilometre, Manisa ili Soma ilçesine uzaklığı 25kilometredir.
Kınık Ovası’nı doğudan batıya geçen Bakır çay Nehri sulamaktadır.
Köylerimizin çoğunluğu dağlık arazi üzerine kurulmuştur.
Arazinin %65’i orman %30’u ekili alan ve %5’i çayır ve meralardır.

İKLİM
Ege ve Marmara bölgesi iklimlerinin özelliklerini yansıtmaktadır. Yazları sıcak ve kurak, sonbahar ve kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir.
 
YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ
Belli Başlı Dağları: güneyde Sultan Dağları, doğusunda Eğnez Dağı,
Belli Başlı Ovaları: Kınık ve Sucahlı Ovaları
Belli Başlı Yaylaları: Örtülü, Ulubey ve Leylek Yaylaları
Belli Başlı Akarsuları: Bakırçay Nehri.
 
BİTKİ ÖRTÜSÜ
Kızılçam ve Meşe türlerinin çoğunlukta olduğu verimli ormanlık araziler, ova ve düzlüklerde geniş tarım arazileri ve meralar.
 
KINIK COĞRAFYA
Bakırçay Ovasının konum, iklim ve toprak verileri burada çok erken bir yerleşme sağlamıştır.
 
Bu nedenle Bakırçay kültürü bir yerde Ege ve Anadolu kültürünün odak noktası durumundadır.80 kilometre uzunluğundaki ovanın Soma dolayında genişliği 4kilometre iken Kınık yöresinde 15kilometrelik bir açılım gösterir. Öyleyse Bakırçay Bölgesi deyince de Kınk akla gelmelidir.
 
İlçe merkezinin nüfusu 13.136, köyleri ile birlikte ise 32.109 dur. Kınık ilçesi, Poyracık ve Yakakent beldeleri ile 29 köyden oluşmaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.