|   |  Kiraz Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Kiraz İlçesini Favorilerime Ekle

Kiraz Güncel Konut Projeleri

Kiraz Konut Projeleri

TARİHİ 
Kiraz Antik Çağlardan bu yana toplumlar tarafından yerleşme ve kışlık barınak yeri olarak seçilmiştir. M.Ö. VIII. Yüzyılında İzmir ve çevresinde parlak bir uygarlık kuran İonlar zamanında Kiraz ilçesine "Kışlık Barınak" anlamına gelen "Kleos " denilirdi. İlçemiz İonlardan sonra sırası ile Grek, Pers, Roma ve Bizanslıların istilasına uğramıştır. Bizansların döneminde ilçeye "Çanakova" anlamına gelen "Kilos" denilmiştir. M.S. 1300 yıllarına doğru ilçe Türk hakimiyetine "Aydınoğlu Beyliğine " bağlanmıştır. Türkler zamanında ilçeye " Güzel yer "anlamına gelen " Keleş " denilmiştir. Ancak bu kelime zamanla halk dilinde " Keles" e dönüşmüştür. İlçemiz, 18.06.1947 tarih ve 6635 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 11.06.1947 tarih ve 5071 sayılı "Yeniden 15 İlçe Kurulması Hakkında Kanun' la 01.01.1948 yılından geçerli olmak üzere İzmir İline bağlı Kiraz ilçesi olarak kabul edilmiştir.

İLÇENİN TARİHİNİ YANSITAN BELLİ BAŞLI ESERLER 
Hisar Kalesi, Yağlar Kalesi, Kayacık Hisar Kalesi, Aydınoğlu Camii , Suludere Camii ve hamamı , Şemsiler ile Karaburç köylerindeki kral mezarları olarak sayabiliriz. Halen eski medeniyetlerin izlerini taşıyan eserler yöre halkı tarafından zaman zaman bulunarak çıkarılmaktadır.

Kiraz İlçesi İklim ve Coğrafi Durum
Doğusu: Alaşehir, Batısı: Ödemiş, Kuzeyi: Salihli, Güneyi: Nazilli ile çevrili olan ilçemizin yüzölçümü 58.562 hektar olup, arazinin % 17' si tarıma elverişli, kalan kısmı ise mera ve orman karakterindedir. Rakımı 310 metredir. İlçede karakteristik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. ilçe etrafını çevreleyen dağlarda mayıs ayına kadar kalkmayan kar görülmekte ise de ilçe merkezinde etkin kar yağışı görülmez.
 
İlçede akarsu olarak, Bozdağların batı yamacında bulunan Çatak ve Dokuzlar köyleri civarından doğan Küçük Menderes nehri ilçe merkezinden geçmektedir.
İlçemizde Akdeniz ikliminin İç Ege tipi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. İklim, ova kısmında ılıman, yüksek kısımlarda biraz serttir. Ancak, Ocak ayı ısı ortalaması 10, Şubat ayı ısı ortalaması 8 derece civarındadır. Yazları sıcaklık gölgede 37-38 derece civarındadır ama son yıllarda bu ortalama 40-42 dereceye kadar yükselmeye başlamıştır. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos'tur. Kışın yükseklerde kar yağışı da görülür. En yağışlı ay Aralık'tır, genellikle Kasım-Mayıs ayları arası yağış görülür. Kiraz ovasına, özellikle de ilçe merkezine kar hemen hemen hiç yağmaz. Ancak Kiraz'ı çevreleyen dağların doruklarında görülür. Ancak yüksek tepelere; Çavuş Dağı, Altınoluk (Kayacıkhisar), İğdeli gibi yerlere kış aylarında oldukça yoğun kar yağmaktadır. Özellikle Bozdağ ve Beydağ'da kar kuyuları bulunmaktadır. Kışın yükseklere yağan kar sayesinde, yaz aylarında sadece Kiraz, Ödemiş ve çevresine ait bir tür içecek olan "Kar Helvası" yapılmaktadır.
 
Yağmur başlarsa, uzun süre yağar. Örneğin; bazı yıllar 2-3 gün sürdüğü görülmektedir. Tabii ki son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle, yağışlar iyice azalmıştır. 
Kuzey-batıdan karayel, kuzey-doğudan poyraz, güney-batıdan lodos rüzgârları eser. Batı ve güney-batı rüzgârları kışın ılık eser ve bol yağmur getirir. Kuzey rüzgârları ise; soğuk eser ve kuraklık getirir. Lodos, Ege Denizi'nin etkisini Kiraz'a kadar getirir.
 
Son zamanlarda ağacın yararlarını daha iyi kavrayan halk çevresini ağaçlandırmaya, özellikle de meyve (kestane,ceviz,zeyin,kiraz,incir)veren gelir getiren ağaçlar dikmeye yönelmiştir. Bağ, bahçe ve tarım halkın geçim kaynağında önemli bir yer tutmaktadır.
 
Eğitim ve Öğretimde Genel Durumumuz
İlçemizde, son yirmi yılda birleştirilmiş sınıflı okul sayısı 60 iken, şu anda 22 birleştirilmiş sınıflı ilkokulumuz mevcuttur.
Bu birleştirilmiş sınıflardan Umurlu Birleştirilmiş Sınıflı İlkokul, Umurlu İlkokulu ve Umurlu Ortaokulu olarak müstakil okula dönüştürülmüş olup, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında eğitime açılacaktır. Sonuç olarak ilçemizde 21 Birleştirilmiş sınıflı köy okulumuz bulunmaktadır. Bunlardan 10 tanesi taşıma kapsamına alınarak kapatılması planlanmakta, söz konusu okullar da kapatıldığında 11 adet birleştirilmiş sınıflı ilkokulumuz kalacaktır.
İlçemizde İmam Hatip Lisesinin ortaokul kısmıyla 14 ortaokul ve 13 ilkokul bulunmaktadır. İlçemizde okuma yazma oranı % 80 iken, şu anda %100 olmuştur. Ortaöğretim kurumu olan Lise İlçemizde ilk olarak 1974-1975 yılında eğitim öğretime açılmıştır.Tek Lise olarak eğitim vermekte iken, şu anda Çok Programlı Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesi olmak üzere toplam dört Lise bulunmakta, Yüksek öğretim ve eğitim kuruluşu ise bulunmamaktadır.
2006 yılından önce il merkezine uzaklığı nedeniyle öğretmen ihtiyacımız bulunmakta iken, 2006 yılında ilçemiz zorunlu hizmet kapsamına alınması nedeniyle, tüm branşlarda öğretmen bulunduğu, bunun da eğitim-öğretime olumlu yönde etkilediği görülmektedir. İlçemiz üç yıl önce SBS'de İl sıralamasında 27 ve 28. iken, şu anda 8. sırada bulunmaktadır.

Ulaşım
İlçemizin merkeze uzaklığı 148 km. olup karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Doğrudan Kiraz' a ulaşım sağlayabilmek için günlük Kiraz' dan sabah saat 08:15  İzmir' e, İzmir' den dönüş ise  saat 15:15' te olmaktadır.
 
Ödemiş ? İzmir arasında ise tren mevcut olup tren saatlerine göre Kiraz ? Ödemiş minibüsleri gün içerisinde 15-20 dakikalık aralıklarla ulaşımı sağlamaktadır. İlçemizin Manisa' nın Alaşehir ilçesine uzaklığı 69 km.' dir. Ulaşım günlük bir sefer sağlanmakta olup, Kiraz' dan sabah saat 08:30 Alaşehir' e , Alaşehir' den Kiraz' a 15:30' da dönüş yapılmaktadır.

Genel Olarak Ekonomi
Yöre halkı daha önceleri tarım ve azda olsa hayvancılıkla geçimini temin eden bir ekonomik yapıya sahip iken, son zamanlarda hayvancılık büyük bir gelişme göstermiştir. Bugün İlçe ekonomisi tarıma dayalı hayvancılığa bağlıdır. Tarım bunun bir tali kolu olarak devam etmektedir. Yörede İncir, Zeytin, Elma, Kiraz, Kestane, Armut ve Ceviz gibi meyveler ile pamuk, patates, hıyar, domates, fasulye, barbunya üretimi yoğun olarak yapılmaktadır. Ayrıca kıraç alanlarda tütün üretimi yapılmaktadır. Son çalışmalar ile tütün alanları daraltılarak vişne, ceviz, kestane gibi ağaç çeşitlerinin ikame edilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. İlçe merkezinde ve köylerinde sulanabilir arazilerde hayvancılık sektörünün ihtiyacını büyük ölçüde gideren mısır silajı ve yem şalgamı ekilişi önemli bir yer tutmaktadır.

Kiraz'da Tarım ve Hayvancılık
Yöre halkı daha önceleri tarım ve azda olsa hayvancılıkla geçimini temin eden bir ekonomik yapıya sahip iken, son zamanlarda hayvancılık büyük bir gelişme göstermiştir. Bugün İlçe ekonomisi tarıma dayalı hayvancılığa bağlıdır. Tarım bunun bir tali kolu olarak devam etmektedir. Yörede İncir, Zeytin, Elma, Kiraz, Kestane, Armut ve Ceviz gibi meyveler ile pamuk, patates, hıyar, domates, fasulye, barbunya üretimi yoğun olarak yapılmaktadır. Ayrıca kıraç alanlarda tütün üretimi yapılmaktadır. Son çalışmalar ile tütün alanları daraltılarak vişne, ceviz, kestane gibi ağaç çeşitlerinin ikame edilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. İlçe merkezinde ve köylerinde sulanabilir arazilerde hayvancılık sektörünün ihtiyacını büyük ölçüde gideren mısır silajı ve yem şalgamı ekilişi önemli bir yer tutmaktadır.
 
TARGEL PROJESİ ÇALIŞMA SAHALARI
 
İlçe Müdürlüğüne bağlı 10 adet Köy Grup Tarım Merkezi ve bu merkezlere bağlı köyler;
1-) Çatak Köyü merkez olmak üzere; Ceritler, Dokuzlar, Veliler, Emenler
2-) Haliller Köyü merkez olmak üzere; Mersinlidere, Tekbıçaklar
3-) Suludere Köyü merkez olmak üzere; Ovacık, Uzunköy, Pınarbaşı
4-) İğdeli Köyü merkez olmak üzere; Kibar, Altınoluk, Taşlıyatak, Tumbular
5-) Karaburç Köyü merkez olmak üzere; Çayağzı, Solaklar, Sarıkaya, Kaleköy
6-) Umurcalı Köyü merkez olmak üzere; Avunduruk, Şemsiler
7-)Şemsiler Köyü merkez olmak üzere; Arkacılar, Yeniköy
8-)Akpınar Köyü merkez olmak üzere; ören köyü
9-)Cevizli Köyü merkez olmak üzere; Bahçearası, Doğancılar 
10-)Örencik Köyü merkez olmak üzere; Mavidere, Sırımlı, Olgunlar, Karabolu
 
İlçemizin tarım alanlarından kuru tarım alanı 17070 Ha., Sulanabilir tarım alanı ise 5243 Ha? dır. Bu sulanabilir tarım arazilerinin su kaynağı artezyen, derin kuyu pompaları ve Küçük Menderes çayıdır.
Tarım Sektörünün bir yan kolu olarak yürütülen hayvancılık yöremizde önemli bir yer tutmaktadır. Büyük çapta sürü sahipleri az olmakla birlikte her çiftçi ailesinin 3-5 büyük ve küçükbaş hayvanı mevcut olup, daha ziyade aile işletmeciliği şeklinde hayvancılık yapılmaktadır. Ancak kurulan ve faaliyete geçen kooperatifler sayesinde özellikle süt üretimi aile içi üretim olarak adlandırılamayacak kadar gelişmiştir.
 
Son Yıllarda kültür ırklarının ilçemiz çiftçileri tarafından benimsenmeye başlanması ile yüksek süt verimli hayvanlar ilçemiz çiftçileri tarafından satın alınmıştır. Hali hazırda birçok çiftçimiz ellerindeki melez büyükbaş hayvanları kültür ırkları ile değiştirmiş durumdadır. İlçemizde damızlık sığır yetiştiricileri birliğine bağlı 2082 adet işletme bulunmaktadır. İlçe müdürlüğümüze kayıtlı 6108 adet işletmemiz bulunmaktadır. İlçemizde bulunan özel hekimler tarafından suni tohumlama ve aşılama çalışmaları yürütülmektedir. Büyükbaş hayvan küpesi, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğince, küçükbaş hayvan küpesi ise İlçe Müdürlüğümüzce yapılmaktadır. 
 
Hayvancılık ürünlerinden süt; Pınar Süt ve Sütaş tarafından toplanmakta kısmen bölgede çalışan 9 adet mandırada işlenmekte kısmen de peynir, yağ, yoğurt gibi gıda maddelerinin aile içerisinde yapımında tüketilmektedir. Günlük et tüketimi de tamamen ilçe bünyesinden karşılanmaktadır.
 

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.