|   |  İzmir Konut Projeleri
İzmir Şehrini Favorilerime Ekle

İzmir Güncel Konut Projeleri

İzmir Konut Projeleri

İzmir Konut Projeleri

İzmir Gayrimenkul Yatırım Rehberi

İzmir Konut (Ev) Satış Fiyatları

İzmir’de 2018 yılında 100 metrekare büyüklüğünde 2+1 daire baz alındığında konut satış fiyatları ortalama 278 bin liradır.

İzmir’de satılık konut fiyatları bölgeden bölgeye farklılıklar göstermektedir. Ortalama satılık ev fiyatları, Karşıyaka’da 318 bin lira, Bornova’da 329 bin lira, Göztepe’de 283 bin lira, Üçkuyular’da 301 bin liradır.

Yıllar bazında ele alındığında, İzmir satılık daire fiyatları 2003 yılında 72 bin lirayken, 2008 yılına kadar yükselme eğiliminde olmuştur. İzmir satılık ev fiyatları 2008 yılında ortalama 111 bin liraya ulaşmıştır. İzmir satılık konut fiyatları 2009 yılında gerileyerek 98 bin lira ortalama inmiştir. Fiyatlar, 2010 yılından bu yana artış eğilimini sürdürmektedir.

İzmir Konut (Ev) Kira Fiyatları

İzmir’de 100 metrekare büyüklüğünde 2+1 daire baz alındığında, kiralık konut fiyatları son 15 yılda yüzde 445 artış göstermiştir.

İzmir kiralık daire fiyatları güncel değeri ortalama 1100 liradır. Bölgeden bölgeye kiralık ev fiyatları değişmektedir. İzmir kiralık konut fiyatlarının alt limitinin 825 lira, üst limitinin ise 1375 lira olduğu hesaplanmaktadır.

Yıllar bazında değerlendirildiğinde, 2003 yılında İzmir kiralık daire fiyatları 247 lirayken, 2007 yılına kadar yükseliş trendinde olmuştur. Ardından İzmir kiralık ev fiyatları 2007 yılında gerilemeye başlamıştır ve bu gerileme 2010 yılına kadar sürmüştür. İzmi kiralık konut fiyatları 2010 yılında tekrar yükselme eğilimine girmiştir.

İzmir Yatırım Geri Dönüş Süresi

İzmir’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire baz alındığında konut yatırım geri dönüş süresi (amortisman süresi) 23 yıldır.

İzmir’de yaklaşık 4 milyon 223 bin kişi yaşamaktadır. Türkiye’nin nüfus bakımında üçüncü büyük, yüzölçümü açısından da 23. büyük şehri olan İzmir’in batısında Ege Denizi, güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir, doğusunda ise Manisa şehirleri bulunmaktadır.

Farklı kültürler ve sosyal sınıfları bir araya getiren İzmir, kent kültürü olarak da canlıdır. Festivaller, fuarlar kenti olarak bilinir.

Hitit, Frigya, İyon, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Moğol ve Osmanlı uygarlıklarına evsahipliği yapan İzmir’in tarihte en çok bilinen ismi Smyrna’dır.

İzmir’de ilk belediyecilik, Osmanlı Devleti döneminde 1867 yılında başladı. İzmir’de bir belediye kurulmasına izin verildi. Verilen izinde, İzmir’in kozmopolit yapısına atıfla, yabancı tüccar ve sermaye sahiplerinin de Belediye Meclisi’nde temsil edilmelerinin gerekliliğine değinildi.

 

 

İzmir’de ulaşım

İzmir ulaşım imkanları açısından oldukça donanımlı ve çeşitli bir şehirdir. Merkezden her ilçeye otobüsle, metroyla, vapurla ve özel dolmuş seferleriyle ulaşmak mümkündür.

Kurulduğu 1943 yılından beri hizmet veren Eshot, 1465 adet otobüsü ile İzmir içi ulaşımı sağlamaktadır.

1989 yılında ilk çalışmalarına başlanan İzmir Metrosu, şehiriçi ulaşımının önemli bir kısmını yeraltına indirmiş ve toplu ulaşımda İzmir trafiğine nefes aldırmıştır. Toplam 10 durak ile 2012 ‘de hizmete girmiş ve Temmuz 2014 itibariyle de esas güzergah olan Evka-3 – Fahrettin Altay arasında 17 durak olarak hizmet vermeye başlamıştır.

1992 yılından beri hizmet veren İzdeniz, bugün itibariyle bir gün içerisinde toplam 25 gemi ile 9 hatta, 202 sefer yaparak yaklaşık 50 bin kişinin ve 1300 aracın taşımasını sağlamaktadır.

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali 1998 yılında faaliyete geçmiştir. Bugün itibariyle 128 peronda 155 şehirlerarası, 40 ilçelerarası 195 firmanın otobüsleri hizmet vermektedir.

İZBAN, Aliağa-Cumaovası arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkemizin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biridir. 2010 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

İzmir’in tek sivil havalimanı olan Adnan Menderes Hava Limanı 17 Kasım 1987 tarihinde hizmete açılmıştır.

İzmir’in Ekonomisi

İzmir ekonomisi canlı ve dışarıya dönüktür. Tekstil, konfeksiyon, gıda, içki, bira, tütün yem sanayi en önemli işkollarındandır.

Kömür, altın, bakır, kurşun, çinko, demir, antimuan, perlit, grafit, asbest, titenyum, dolomit ve mermer madenleri İzmir ve yöresinde çıkarılıp işlenmektedir. İzmir, ayrıca, inşaat malzemeleri imalatı ve inşaat yapımı alanlarında Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden birisidir.

Aliağa Petrol Rafinerisi İzmir sınırları içinde yer alır. Bölge ekonomisine ayrıca hidroelektrik, termik santraller ve jeotermal enerji santralleri de katkı sağlar.

İzmir inşaat sektörü

İzmir’e her yıl ortalama 100 bin kişi göç etmektedir. Bu hızlı nüfus değişimi kentin barınma ve konut ihtiyacını gündeme getirir. Kentte canlı bir inşaat sektörü bulunmaktadır.

Son yıllarda yüksek katlı, plaza tipi iş merkezleri ile gündeme gelen Bayraklı bölgesi de inşaat sektörü açısından canlı bir alandır.

İzmir’de hem kalabalık ailelere hem de bekar yaşayan kişilere uygun konut üretilmektedir. Kentsel dönüşümle yenilenen konutlar da hızla artmaktadır.

İzmir-İstanbul Otoyolu ve Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı ulaşım projelerinin de tamamlanmasıyla İzmir bir çekim merkezi haline gelmiştir.

İzmir'in Önemli Hastahaneleri

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim Araştırma Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ege Üniversitesi Hastanesi, Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi, Şifa Üniversitesi Hastanesi, Özel Tınaztepe Hastanesi, İzmir Özel Karataş Hastanesi, Özel Ekol K.B.B. Hastanesi, Kent Hastanesi, Özel Egepol Hastanesi,Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, Karşıyaka Devlet Hastanesi,  Behçet Uz Çocuk Hastanesi, Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, İzmir Üniversitesi Hastanesi, Gazi Hastanesi, Özel Medifema Hastanesi, Sada Hastanesi, Torbalı Devlet Hastanesi, Su Hospital, Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi, Eşrefpaşa Hastanesi, Menemen Devlet Hastanesi

Türkiye’deki tüm projeleri görmek için konut projeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.