|   |  İzmir Konut Projeleri
İzmir Şehrini Favorilerime Ekle

İzmir Güncel Konut Projeleri

İzmir Konut Projeleri

İzmir Konut Projeleri

İzmir Bilgileri

İzmir'in batısında denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma’nın imparatorluk devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi.

Tüm İyonya kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerle de adını duyuruyordu. Bu maksatla da bu şehre "Güzel İzmir", "Eski İzmir" ve "la Perle de l'Ionie" (İyonya'nın İncisi) deniyordu.

İzmir, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer almaktadır. Sahil boyunca palmiye, hurma ağaçları ve geniş caddeler bulunmaktadır. İzmir Limanı, Mersin Limanı'ndan sonra Türkiye'nin en büyük limanıdır. Canlı ve kozmopolit bir şehir olan İzmir, uluslararası sanat festivalleri ve İzmir Enternasyonal Fuarı ile de önemli bir yer tutar.

Eski İzmir kenti, körfezin kuzeydoğusunda yer alan ve yüzölçümü yaklaşık yüz dönüm olan bir adacık üzerinde kurulmuştu.

İzmir’in Yatırım Yapılacak Bölgeleri

Kentsel dönüşüm projeleri ile hızla değişen şehirleşme İzmir’de; Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe ve Urla birbiri ardına yükselen lüks konut projeleri ile tüm dikkatleri üzerlerine çekiyor. Menemen tarafında daha çok kooperatif ve site şeklindeki konut projeleri göze çarparken, Narlıdere ve Güzelbahçe taraflarında ise ticari gayrimenkul sınıfına giren büyük alışveriş merkezleri boy göstermeye başladı. Durum böyle olunca bu bölgelerdeki arsa fiyatları da değerini katladı.

Bostanlı, Karşıyaka, Güzelyalı ve Yalı Mahallesi her zaman olduğu gibi popülerliği devam ediyor.

İzmir Konut (Ev) Satış Fiyatları

İzmir’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire kıstas alındığında konut satış fiyatları, son 12 yılda % 163 oranında yükselmiştir.

2003 yılında 72.000 TL seviyesinde olan İzmir satılık konut fiyatları, 2008 yılına kadar sürekli yükselmiş ve 111.000 TL seviyesine ulaşmıştır. Sonraki yıl bir kısım düşüş yaşayan İzmir satılık daire fiyatları, 2009 yılında 98.000 TL seviyesine gerilemiştir. 2010 yılı ve sonrasında ise İzmir satılık ev fiyatlarının yeniden sürekli olarak yükseldiği görülmektedir. Bu yükseliş neticesinde İzmir satılık konut fiyatları, 2015 yılının son çeyreğince 190.000 TL seviyesine çıkmıştır.

İzmir Konut (Ev) Kira Fiyatları

İzmir’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında konut kira fiyatları, son 12 yılda % 239 oranında yükselmiştir.

2003 yılında 247 TL olan İzmir kiralık konut fiyatları, 2007 yılına kadar sürekli yükselmiş ve 548 TL seviyesine ulaşmıştır. Sonraki 2 yılda gerileyen İzmir kiralık daire fiyatları, 2009 yılında 448 TL seviyesine kadar düşmüştür.  2010 yılının başından itibaren İzmir kiralık ev fiyatları,  sürekli yükselmiş ve bu yükseliş 2015 yılı sonuna kadar devam etmiştir.

2015 yılının son çeyreğinde ise İzmir’de konut kira getirisi 838 TL seviyesinde olduğu tespit edilmiştir.

İzmir Yatırım Geri Dönüş Süresi

İzmir’de yaklaşık olarak 4.061.000 kişi yaşamaktadır. İzmir nüfusunun ağırlıklı yaş ortalaması 30- 40 yaş arasındadır. İzmir’de yaşayanların % 63’lük kısmı evli kalan %37’lik kısmı ise bekardır.

İzmir’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında konut yatırım geri dönüş süresinin (amortisman süresi), 19 yıl olduğu tespit edilmiştir.

 

İzmir’in Ekonomisi

İzmir’de, tarıma dayalı sanayi kolları oldukça gelişkindir.  Tekstil, konfeksiyon, gıda, içki, bira, tütün yem sanayi en önemli işkolları arasında. Bunların dışında, demir-çelik, petro kimya, otomotiv, çimento, ayakkabı, gübre, tarım makineleri ve seramik sanayi iç ve dış pazara yönelik olarak üretim yapıyor.

Liman kenti olmasının yanında, hammadde kaynakları, nitelikli işgücü ve ulaşım olanaklarının genişliği, sanayinin gelişmesine olanak vererek İzmir’i bölgenin ticaret merkezi konumuna getirmiş durumda. Sanayi sektöründe üretilen mallar, dünya standartları ölçüsünde kaliteye sahip.

Yörede, kömür, altın, bakır, kurşun, çinko, demir, antimuan, perlit, grafit, asbest, titenyum, dolomit ve mermer madenleri çıkarılıp işlenmekte. İnşaat malzemeleri imalatı ve inşaat yapımı alanlarında Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden birisi.

Sanayi bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada gelir. Bölümler arasında gelişmişlik ve sanayi oranı bakımından büyük farklılık vardır. Asıl Ege Bölümü sanayi bakımından daha gelişmiştir. Zaten bölgenin en büyük ve gelişmiş kenti İzmir’de bu bölümde yer alır. İzmir sanayisi, fuarı ve ihracat limanı ile önemli bir kentimizdir.

İzmir’de Aliağa Petrol Rafinerisi de bulunmaktadır. İzmir'de otomotiv, madeni eşya, kimya, seramik, dokuma, çimento, sigara ve zeytinyağı, Edremit ve Ayvalık'ta zeytinyağı,  Aydın, Denizli ve Manisa'da dokuma, Uşak'ta şeker, dokuma ve deri, Afyon'da şeker, çimento, kağıt ve mermer, Uşak, Gördes, Kula ,Demirci ve Simav'da halıcılık sektörleri vardır.

Bölge ekonomisine ayrıca hidroelektrik, termik santraller ve jeotermal enerji santralleri de katkı sağlar.

Yatağan-Muğla, Tunçbilek-Kütahya, Soma-Manisa'da termik santraller vardır. Türkiye'nin tek jeotermal santrali Sarayköy, Denizli'de bulunmaktadır. Bölgedeki hidroelektrik santralleri arasında Demirköprü, Adıgüzel ve Kemer sayılabilir. İzmir, Türkiye'nin en büyük ihracat limanıdır.

İzmir'in Önemli Hastahaneleri

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim Araştırma Hastanesi,

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ege Üniversitesi Hastanesi, Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi, Şifa Üniversitesi Hastanesi,

 

Özel Tınaztepe Hastanesi, İzmir Özel Karataş Hastanesi, Özel Ekol K.B.B. Hastanesi, Kent Hastanesi, Özel Egepol Hastanesi,Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, Karşıyaka Devlet Hastanesi,  Behçet Uz Çocuk Hastanesi, Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, İzmir Üniversitesi Hastanesi, Gazi Hastanesi, , Özel Medifema Hastanesi, Sada Hastanesi, Torbalı Devlet Hastanesi, Su Hospital, Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi, Eşrefpaşa Hastanesi, Menemen Devlet Hastanesi 

İzmir’de Ulaşım

Kent içi toplu ulaşım İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğundadır. Toplu ulaşım hizmetlerinin hat ve güzergâhları ile birbirini tamamlaması için otobüs-vapur-metroda ulaşım hizmet bütünlüğü sağlanmıştır. Tüm toplu taşıma araçlarında bilet yerine geçen Kentkart adlı elektronik bir kart İzmir ulaşımının bütünlüğünü sağladığı gibi ulaşımı hızlandırmaktadır. 

Türkiye’deki tüm projeleri görmek için konut projeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.