|   |   | 

JCR’dan Ağaoğlu'na Tam Not!

Japon Kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun inşaat firması Akdeniz İnşaat’a “yüksek derecede yatırım yapılabilir” notu verdi.

JCR’dan Ağaoğlu'na Tam Not!

JCR raporunda notların ülke tavanı olduğuna dikkat çekerek, “Grup, ana faaliyetlerinin ölçeğini artırmış, ayrıca enerji ve turizm yatırımları ile faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Bu durum gelir kaynaklarının farklılaşmasını sağlayacaktır” denildi. 

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’yi yüksek derecede yatırım yapılabilir kategoride değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu “A- (Trk)/Stabil), Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerli Para Not ve görünümlerini ise “BBB-/Stabil” olarak olarak belirledi. 

JCR, Ağaoğlu’nun, Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu A- (Trk) / (Stabil görünüm) olarak belirlerken, Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu’nu A-3 / (Stabil görünüm), Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu’nu A-3 / (Stabil görünüm ), Kısa Vadeli Ulusal Notu’nu A- 1 (Trk) / (Stabil görünüm ), Destekleme Notu 2, Ortaklardan Bağımsızlık Notu’nu AB olarak gösterdi. 

JCR tarafından yapılan açıklamada konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Ağaoğlu Şirketler Grubu, yıllar itibarıyla ana faaliyetlerinin ölçeğini artırmış, ayrıca enerji ve turizm alanlarında yatırımlar ile çeşitlendirmiştir. Grup, özellikle yakın dönemde gerçekleştirdiği büyük ölçekli karma yaşam projeleri ile ulusal düzeyde elde ettiği marka bilinirliğini Körfez bölgesi başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya doğru genişletebilmiştir. Halen ilave girişimler ile desteklenmekle birlikte, Ağaoğlu’nun yenilenebilir enerji yatırımlarının devamlılığı izleyen dönemlerde gelir kaynaklarının farklılaştırılmasını sağlayacaktır.” 

Raporda, 2014 yılında Ağaoğlu’nun toplam varlıkları devam eden inşaat projelerinin desteğinde, geliştirilmekte olan konut stokları ile artış gösterdiği ve Grubun oldukça etkili olan yurtiçi ve uluslararası satış ve pazarlama ağının satışları 2014 yılı süresince güçlü bir düzeyde devam etmesini sağladığı,  satışların seyrinin yerli ve yabancı yatırımcıların talebinin katkısıyla 2015 yılının ilk yarısı itibarıyla da sürdürüldüğü belirtiliyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun, mevcut arsa portföyünü geliştiren satın alımlara devam etmesi, izleyen dönemlerde büyümenin devam etmesi ve arsa maliyetlerinin kontrol altına alınması açısından olumlu olarak değerlendirilmiştir. 

Grub’un not ve görünümünün korunmasının gerekçeleri olarak; yerel piyasadaki siyasi ve ekonomik belirsizlikler, zayıflayan büyüme dinamikleri ve inşaat sektörünün makroekonomik performansa yakından bağlı olması, küresel yatırım iştahı ve para piyasalarındaki volatilite ve FED’in beklenen faiz artışının yaratacağı baskı gibi unsurlara rağmen, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun satışların güçlü seyrini sürdürmesi, yönetim organizasyonunun kurumsallaşma düzeyinin artırılması yönünde yürütülen çalışmalar, müşteri avanslarının toplam finansman içerisindeki payı gösteriliyor. 

Ağaoğlu’nun gelir kaynaklarının tamamına yakınının ülke dahilinde yürütülen gayrimenkul geliştirme projelerinden kaynaklanmasının yanı sıra, uluslararası ortaklıklar ve işbirliğine dayanan projeler, net yabancı para pozisyonu riskinin nominal ve oransal olarak azalması, yabancı yatırımcılara yönelik gerçekleştirilen satışlar ve etkin yönetim yapısı, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının ülke tavanı olan “BBB-” seviyesinde teyit edilmesinin temel dayanaklarını teşkil etmektedir. 

Destekleme Notunun ise Yeterli (2) seviyeye ulaşmasında Grup’un bağlı olduğu Ağaoğlu ailesinin finansal güçlülük düzeyi ve ihtiyaç halinde grubu destekleme arzusu, yaratılan istihdam kapasitesi ve firma faaliyetlerinden sağlanan faydaların etkili olduğu yine JCR tarafından yapılan açıklamada yer alıyor. Açıklamada Bağımsızlık Notu’nun yükümlülüklerini ortaklardan destek alınmasına bakılmaksızın kendi imkânları ile yerine getirme kapasitesini gösteren Bağımsızlık Notu ise yüksek seviyeyi gösteren (AB) olarak belirlendiği bildiriliyor. 

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • 8 prestijli okulun komşusu Alya Penta’da lise bereketi!
  8 prestijli okulun komşusu Alya Penta’da lise bereketi!

  Eğitimde kaldırılan TEOG sistemi yerine öğrencilerin yüzde 90’ının adreslerine en yakın okullara kayıt edileceğinin açıklanmasıyla birlikte öğrenci velileri, yakınlarındaki prestijli okulları ve prestijli okulların yanındaki konut projelerini araştırmaya başladı.

 • AND Gayrimenkul, UNION Çevre ve Yapı Standartları’nı kabul eden ilk gayrimenkul şirketi oldu
  AND Gayrimenkul, UNION Çevre ve Yapı Standartları’nı kabul eden ilk gayrimenkul şirketi oldu

  Dünya Engelliler Vakfı (DEV Türkiye), Dünya Engelliler Birliği (WDU- World Disability Union) ve AND Gayrimenkul, engelli bireylerin temel ihtiyacı olan erişebilirlik konusunda gayrimenkul sektöründeki evrensel tasarım ilkelerini ve uygulamalarını esas alan önemli bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmayla AND Gayrimenkul, tüm yapı ve projelerinde uluslararası geçerliliği olan UNION Çevre ve Yapı Standartları’nı esas alacağını kabul eden ilk gayrimenkul şirketi oldu.

 • Gayrimenkul'de ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ne kadar yeterli?
  Gayrimenkul'de ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ne kadar yeterli?

  Gayrimenkul'de ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ne kadar yeterli? Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenleme getirmeye hazırlandığı Gayrimenkul Sektörü yasa tasarısına yönelik sektör liderlerinden yapıcı eleştiriler gelmeye devam ediyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer