|   |   | 

Kaç Çeşit Tarım Arazisi Vardır?

Tarım arazisi, toprak, topografya ve iklimsel özellikleri tarımsal üretim için uygun olup, hâlihazırda tarımsal üretim yapılan veya yapılmaya uygun olan veya imar, ihya, ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale dönüştürülebilen arazileri ifade eder.

Kaç Çeşit Tarım Arazisi Vardır?

Peki, kaç çeşit tarım arazisi vardır?

Mutlak tarım arazisi:

Bitkisel üretimde; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin kombinasyonu yöre ortalamasında ürün alınabilmesi için sınırlayıcı olmayan, topografik sınırlamaları yok veya çok az olan; ülkesel, bölgesel veya yerel önemi bulunan, hâlihazır tarımsal üretimde kullanılan veya bu amaçla kullanıma elverişli olan arazileri ifade eder.

Özel ürün arazisi:

Mutlak tarım arazileri dışında kalan, toprak ve topografik sınırlamaları nedeniyle yöreye adapte olmuş bitki türlerinin tamamının tarımının yapılamadığı ancak özel bitkisel ürünlerin yetiştiriciliği ile su ürünleri yetiştiriciliğinin ve avcılığının yapılabildiği, ülkesel, bölgesel veya yerel önemi bulunan arazileri anlatır.

Dikili tarım arazisi:

Mutlak ve özel ürün arazileri dışında kalan ve üzerinde yöre ekolojisine uygun çok yıllık ağaç, ağaççık ve çalı formundaki bitkilerin tarımı yapılan, ülkesel, bölgesel veya yerel önemi bulunan arazileri anlatmak için kullanılır.

Marjinal tarım arazisi:

Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri ve dikili tarım arazileri dışında kalan, toprak ve topografik sınırlamalar nedeniyle üzerinde sadece geleneksel toprak işlemeli tarımın yapıldığı arazileri anlatır.

Sulu tarım arazisi:

Tarımı yapılan bitkilerin büyüme devresinde ihtiyaç duyduğu suyun, su kaynağından alınarak yeterli miktarda ve kontrollü bir şekilde karşılandığı tarım arazileridir.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Markalı konutlar artıyor ancak yapı kalitesi yeterli değil!
  Markalı konutlar artıyor ancak yapı kalitesi yeterli değil!

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile birlikte düzenledikleri etkinlikte konuşan Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, Türkiye’de markalı konutların arttığını ancak yapı kalitesinin yeterli düzeyde olmadığını vurguladı.

 • Banu Evleri Ispartakule 2 Kanal İstanbul’a komşu oldu
  Banu Evleri Ispartakule 2 Kanal İstanbul’a komşu oldu

  İnşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi projelere imza atan Hasanoğlu İnşaat’ın hayata geçirdiği BANU EVLERİ Ispartakule 2 projesi, Kanal İstanbul Projesi’ne sadece 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

 • Temalı konut projelerinde trendler
  Temalı konut projelerinde trendler

  Belirli temalar çerçevesinde oluşturulan projeler ön planda günden güne farklılık gösteren inşaat sektörü artık çoğunlukla konsept projelere yönelmeye başladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer