|   |   | 

Kampanyalar konut stoklarını azaltacak mı?

Stokları azaltmak için kampanyalar hızlandı. 2014 Temmuz-Eylül satışları 2013’ün aynı dönemine göre yüzde 4,5 arttı

Kampanyalar konut stoklarını azaltacak mı?

2014’ün ilk yarısında önemli düşüş gösteren konut satışlarının, fiyat indirimleri, ödeme kolaylıkları sağlayan kampanyalarla, Temmuz-Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte moral bulduğu ve 9 aylık satış düşüşünün yüzde 3,6’ya indiği görüldü.

2014’ün ilk çeyreğinde artan döviz ve faiz fiyatları ile adeta buz kesen konut satışları 2013’ün ilk çeyreğine göre yüzde 6’ya yakın azalmıştı. Yılın ikinci çeyreğinde 2013’ün ikinci çeyreğine göre biraz daha düşen konut satışları sonucu 2. çeyrek azalışı yüzde 10’a yaklaşmıştı. Böylece yılın ilk yarısındaki konut satışları 569 binden 524 bine düşerek yüzde 12 azalmıştı. Ancak temmuz-eylül dönemi konut satış istatistikleri , yaz aylarındaki satışlarla kan kaybının biraz önlendiğini gösteriyor.

YAZ MORALİ
Kampanyaların etkisiyle temmuz-eylül döneminde 307 bine yakın konut satılırken, 2013’ün 3. çeyrek satışlarının yüzde 4,5 üstüne çıkıldı. Böylece yılın ilk 9 ayında satılan konut sayısı 831 bini aştı. 2013’ün ilk 9 ayında ise 862 bin konut satılmıştı, 9 aylık düşüş yüzde 3,6’da kaldı.
Konut satışlarında düşüş, özellikle kredi ile alınan konutlarda görülüyor. Faizlerin yükselişi ile düşen konut kredisi talepleri, ipotekli, yani kredili konut satışlarını düşürdü. 2013’ün Ocak-Eylül döneminde kredili satışlar 361 bine yaklaşırken 2014’ün aynı döneminde 275 binde kalarak yüzde 24’e yakın düşüş gösterdi.
Ancak, kredili satışlarda bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 30, ikincisinde yüzde 34’e varan azalışlar üçüncü çeyrekte büyük hız kesti ve yüzde 5 azalışla kaldı. Bunda, temmuz-eylül döneminde krediye talebin görece canlanması ve 5 milyar TL’ye yakın konut kredisi kullanımı etkili oldu.


AĞAOĞLU EKRANDA
Öte yandan konut stokları büyüyen ve adına “markalı” denilen konutlarda ekim ayı ile birlikte kampanyalı satışların başlatılması dikkat çekiyor ve taksit ve fiyatlarda kolaylık sağlayan firmaların stokları düşürmek için yarıştıkları gözleniyor.
Düşürülen fiyatlarla, markalı konut projelerinden daire almak isteyenlere alternatifi bol öneriler sunan firmalara Ağaoğlu da eklendi. Özellikle stokları biriken ve bir kısmını Emlak Konut’a devrederek can simidi sağlayan Ağaoğlu’nun yeni kampanyası da dikkat çekiyor. My Home Maslak projesinde daireler 572 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Daireler 50 ay vadeli satın alındığı takdirde müşteriden vade farkı alınmıyor. Kredili ödemede ise dairenin toplam bedelinin yüzde 10’u peşinat olarak ödeniyor, yüzde 50’lik kısmı için banka kredisi talep edilirken kalan yüzde 40’lık kısım faizsiz ara ödeme şeklinde ödenebiliyor. (
birgun.net)

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer