|   |   | 

Kanal İstanbul Bereketi!

Kanal İstanbul projesinin güzergahı henüz açıklanmadı ancak muhtemel güzergahın belli kısımlarında gayrimenkul fiyatları katlanmış durumda.

Kanal İstanbul Bereketi!

İstanbul’a ikinci bir boğaz olarak tanımlanan Kanal İstanbul’un nereden geçeceği ve projenin ne zaman başlayacağı belirsizliğini koruyor. Kanal İstanbul projesinin 10 milyar dolarlık maliyeti olacağı, 25 metre derinliğinde ve 150 metre genişliğinde bir hat boyunca yaklaşık 25 kilometrelik bir güzergahta inşa edileceği iddialar arasında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Yapılacak” denilen projeyle ilgili Çevre ve Şehirlik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ser verilip sır verilmiyor. Kanalın ilk olarak Kınalı-Karacaköy güzergahından geçeceği iddia edilmiş, yatırımcılar bu güzergahtaki Çanta, Çeltik, Büyükçavuşlu, Danamandıra, Karamandere ve Ormanlı köylerinden arazi almaya başlamıştı. Ancak zamanla projenin güzergahı ile ilgili dedikodular değişti. Çılgın projenin Büyükçekmece gölünden başlayarak Bahşayiş deresi üzerinden ilerleyeceği, kuzeydoğuya dönüp Boyalık köyünden Karadeniz’e ulaşacağı söylentileri ortaya atılmış, yatırımcılar da bu güzergaha yönelmişti. Son bir yıldır ortaya atılan yeni güzergah hattı ise Küçükçekmece gölü ile Karadeniz’e kıyısı olan Yeniköy bölgesi. Kanal projesinin dedikodusu bile Kanarya mahallesi, Altınşehir, Şahintepe, Sazlıdere, Çilingir mahallesi, Dursunköy güzergahındaki arsa ve ev fiyatlarını son 2 yıllık dönemde katlamış durumda.  

Küçükçekmece-Yeniköy güzergahının 28 kilometrelik bir mesafe olduğunu vurgulayan yatırım uzmanları, buranın maliyeti en düşük hat olduğunu, Sazlıdere vadisinin proje için biçilmiş kaftan özelliğini taşıdığını dile getiriyorlar. Kanal İstanbul projesinin bu güzergahta yapılması durumunda adeta piyango vuracak yerlerin başında ise gecekondu mahalleleri geliyor. 

‘Fiyatlar yüzde bin değerlenir’
Şahintepe mahallesinde hizmet veren Grup emlak Şirketi’nin sahibi Tahsin Ergül, şu bilgileri verdi: “İmar izni olmayan bir bölge olması açısından sıkıntılar yaşıyoruz. Burası gecekondu bölgesi ve olası bir depremde büyük yıkım yaşanabilir. Kanal projesi hayata geçerse arsa fiyatlarının yüzde bin oranında değerleneceğini düşünüyoruz. Ancak şu an piyasada yaprak kımıldamıyor. Büyük bir durgunluk dönemine girdik. 2 katlı ev fiyatları 200-250 bin lira arasında değişiyor. Kanal güzergahı bizim mahalleden geçerse, muhtemelen birçok ev ve arazi istimlak edilebilir. Bir yandan da bölgenin çehresi değişir. Mahalledeki arsa metrekare fiyatları 600-700 lira arasında değişiyor.” 

‘3-4 yıl önce 20 liraydı’
Dursunköy Muhtarı Güngör Özer: “3-4 yıl önce metrekare fiyatı 20 lira olan yerler şu an 500 liraya bile alıcı bulabiliyor. Kanal proje onaylanırsa köyümüzün taşınması söz konusu olabilir. Böyle bir durum 130 haneli köy için hayal kırıklığı yaratır. Tarım ve hayvancılık yaparak geçiniyoruz. Arazilerin büyük kısmı satıldı. Çılgın proje yapılmadan arsa fiyatlarını katladı.” 

‘Araplar da çok yer aldı’
Arnuvutköy’e bağlı Çilingir mahallesi de ‘çılgın proje’yi bekliyor. Coşkun Emlak’tan Murat Çoşkun, şu bilgileri verdi:
“Riskli bölge diye tanımladığımız vadiye sıfır arsaların metrekare fiyatı 250 lira. Kanalı gören tepelerde ise metrekare fiyatı 400 lirayı geçiyor. İç kesimlerde kalan alanlar da ise fiyatlar ortalama 300 lira. ‘Çılgın proje’yi duyan birçok yatırımcı boş arazileri satın aldı. Araplar da çok yer aldı. Zaten bizim buralarda tek tapu kalmadı. Yatırım yapmak isteyenler ortaklı tapu almak zorunda kalıyor. Bazı işadamlarının da yatırım yaptıklarını duyuyoruz. 250 haneli mahallemizde evini satan yok. Herkes kanal projesinin fiyatları uçuracağını düşüp malını elinde tutuyor.”

Küçükçekmece’nin Kanarya mahallesi, Kanal İstanbul projesinden en çok prim yapacak yerler arasında geliyor. Küçükçekmece gölüne kıyısı bulunan Kanarya mahallesinde emlakçılık yapan Yıldız Süsler, arsa ve konut fiyatlarının her yıl arttığını belirterek, “2 yıllık sürede 200 bin liralık ev fiyatları 350 bin liraya çıktı. Arsaların metrekare fiyatları 3 bin liradan 6 bin liraya fırlamış durumda. Vatandaş, kanal yapılacak umuduyla evini satmak istemiyor. Kanal yapılması durumunda bölgedeki arsa ve emlak fiyatlarının misliyle katlanacağı düşüncesi whakim. 2 artı 1 dairelerin ortalama kirası 800 lira. Çılgın Proje söylentiler en çok da eski evlerin fiyatlarını artırdı” dedi.  

‘Bizler de insanca yaşamak istiyoruz’
Tahtakale mahallesinde koyunlarını otlarken karşımıza çıkan Iğdırlı Hüseyin Atsız da Kanal İstanbul’un hayalini kuranlardan. Projenin hayata geçmesi durumunda evinin değerleneceğini dile getiren Atsız, “Adaklık kurban satarak ekmeğimi çıkarıyorum. 2 katlı ev yaptık. Buralarda tapu sorunumuz var. Kanal bizim evlerin aşağısından geçerse, buraların değeri de artar. Bizler de güzel evlerde, bahçeli sitelerde oturmak, insanca yaşamak istiyoruz. Devletimiz en doğru olanı yapacaktır. Proje hayırlıysa yapılsın” dedi.

‘Deprem olursa enkaza döner’
Şahintepe Mahallesi sakinlerinden Naif Ergün, Cengiz Ulusan, Güner Aydemir de projeyi destekleyen ve gecekondu mahallesinin çehresini değiştireceğini düşünenlerden. 25 yıldır mahallede ikamet ettiğini söyleyen Ergün, bazı çekinceleri olduğunu belirterek, “Mahallemize imar izni verilmesini istiyoruz. Evlerin birçoğu yıkılmak üzere. Deprem olursa birçok ev enkaza döner. Kaçak yapılaşmanın önüne geçilerek, kentsel dönüşümün hakkaniyetli bir şekilde uygulanması bu bölge için elzemdir” dedi. 

‘Yüzde 200 artış var’
Arnavutköy Ati Group Emlak’tan Ferhat Buran: “Kuzey Marmara otoyolunun bölgeden geçmesi ve üçüncü havaalanının inşa edilecek olması, Arnavutköy’deki arazi taleplerini zaten artırmıştı. Kanal İstanbul projesinin de Sazlıdere ve Dursunköy’den sonra Yeniköy’den Karadeniz’e bağlanması halinde Arnavutköy ve çevresinin ihya olması muhtemel. Arnavutköy’ün arazilerinin büyük çoğunluğu üçüncü derece (riski az) deprem bölgesinde yer alıyor. 506 kilometrekarelik yüzölçümüyle İstanbul’un dördüncü büyük ilçesi konumuna gelen Arnavutköy’de hem yeni havalimanı hem de kanal heyecanı yaşanıyor. 3 yıl öncesine göre emlak fiyatlarında yüzde 200’lük artış var.”

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer