|   |  Ermenek Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Ermenek İlçesini Favorilerime Ekle

Ermenek Güncel Konut Projeleri

Ermenek Konut Projeleri

ERMENEK’İN EKONOMİK YAPISI VE ÖZELLİKLERİ:

Ermenek yöresi zengin yer altı ve yerüstü kaynaklarına sahiptir. Bölgede 75.000 hektarlık büyük bir alan içerisinde değişik maksatlarla yüzyıllardır işletilen pelit, her çeşit çam, köknar ve ülkemizde nadir bulunan sedir ağaçlarının oluşturduğu orman varlığı yanında kömür, demir, krom, kurşun vs.. gibi zengin maden yatakları da mevcuttur. Yalnız günümüzde bir kısım kamu ve özel işletmeler eliyle bunlardan sadece kömür istihsali yapılmakta olup, onun da yıllık üretimi 600.000 tonun üzerindedir. Dolayısıyla bölge diğer maden işletmeleri açısından büyük oranda yatırım beklemekte ve bu gerçekleştiği takdirde ülke ekonomisine önemli katkılar yapabilecek bir konumda bulunmaktadır.

Ermenek 85.000 hektarlık merası yanında takriben 105.000 hektar civarındaki ekilebilir alan ile sıradan bir tarım ve hayvancılık bölgesi olarak görülebilir. Bu arazinin de sadece 60.000 hektarı büyük ölcüde iptidai usullerle sulanmakta ve ikinci mahsulde alınmaktadır. Zirai ürün olarak çeşitli meyveler (elma, armut, kiraz,vs.gibi) ve sebzecilik yanında pamuk, susam, kenevir, zeytin,tütün ve haşhaş gibi endüstriyel bitkilerde yetiştirilmektedir. Aslında büyük ölçüde bölgenin ekonomik yapısını şekillendiren Göksu vadisinde bulunan küçük ana verimli arazi üzerinde Akdeniz Bölgesinde yetişen her türlü ürünü de elde etmek mümkündür. Bölgenin temelde kıl keçisi ve sığıra dayalı hayvancılığı yanlış politikalar özelliklede Orman işletmelerinin uygulamaları yüzünden bitme noktasına gelmiştir. Bu yönde sarf edilecek bir gayret ile bölge ve ülke ekonomisine çok şeyler kazandırılacağı düşünülmektedir.

Ayrıca ilçemizde içine herhangi bir katı maddesi konmadan bağ ve bahçelerden toplanan üzümlerden helva yapılmakta olup, modern tesisatlarda yapılan bu helvaların içinde şeker olmadığından dolayı devamlı olarak büyük şehirlere satılmakta olup, yapılan bu  ticaretle de ekonomimize büyük katkıda bulunmaktadır.

            Rezervi her geçen gün azalmakta olan  Kömür ocaklarına alternatif projeler üretilmiş, özellikle meyveciliğin geliştirilmesi ve pazarlanması için, Belediyemizin öncülüğünde İlçe Tarım müdürlüğünün de desteği ile  Çevre Kasaba ve köylerimizi de içine alan Meyve Üreticileri birliği kurulmuştur. Kurulan birlik sayesinde topraktan yüksek verim alma teknikleri, coğrafya ya uygun fidan, pazara uygun meyve ve diğer ürünlerin yetiştirilmesi hedeflenmiştir.

Ermenek yöresinin büyük kentlere uzak dağlık bir bölgede sıkışıp kalması ve çevre ile ilişkileri güçlükle sağlanabilen bir yer olması sebebi ile burada el sanatları gelişip, çeşitlenmiş ve önemli bir geçim kaynağı haline gelmiştir. Özellikle dokumacılığa dayalı küçük işletmeler son yıllara kadar dayanabilmiştir. Bunun yanında kunduracılık, terzilik, demircilik, bakırcılık, ağaç doğramacılığı, halıcılık ve yapı sanatları da yörenin kapalı ekonomik sistemi içerisinde önemli bir yere sahiptirler. Onun içindir ki Taşeli mıntıkasında yer alan yerleşim bölgelerindeki zanaatkarların ekserisi Ermenek’lidir. Yine bu sistem içerisinde yöredeki Pazar ve panayırlar, (Zeyve, Bardat, Barçın vs. gibi) belli başlı alışveriş merkezlerini ve sosyal faaliyet alanlarını oluşturur.

Yapımı devam etmekte olan ve önümüzdeki günlerde su tutmaya başlayacak  Ermenek HES Barajının tamamlanmasıyla, yayla ve deniz turizmi aynı anda yapılabilen tek ilçe olmayı hedefliyoruz. Baraj gölünü oluşturan havzadaki  hava akımının uygun olması, göldeki sörf sporunun yapılmasını cazip hale getirecektir.Ayrıca suyun kalitesi baraj gölünde 52 çeşit balık üretimine imkan sağlaması önümüzdeki yıllarda Ermenek’te yeni iş istihdamı  sağlanacaktır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.