|   |   |  Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetine ilişkin konular, 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında düzenlenir. Peki, kat mülkiyetinden kaynaklanan davalarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulabilir. 

Yapılmakta veya ileride yapılacak olan bir yapının, bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, arsa maliki veya arsanın ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre irtifak hakları kurulabilir.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 4. maddesi gereğince sulh hukuk mahkemeleri,

* Kiralanan taşınmazların 9 Haziran 1931 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'na göre ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin hükümler ayrı olmak üzere, kira ilişkisinden doğan alacak davaları da dahil olmak üzere tüm uyuşmazlıkları konu alan davalar ile bu davalara karşı açılan davalara,

* Taşınır ve taşımaz mal veya hakkın paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine davalarına,

* Taşınır ve taşınmaz mallarda, sadece zilyetliğin korunmasına yönelik olarak davalara,

* Bu kanun ile diğer kanunların, sulh hukuk mahkemesi veya sulh hukuk hakimini görevlendirdiği davalara bakmakla görevlidir.

Asliye hukuk mahkemeleri ise dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın malvarlığına ilişkin davalarla, şahıs varlığına ilişkin davalarda aksine bir hüküm bulunmadıkça görevlidir.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor
    Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor

    Eroğlu Gayrimenkul, kamudan gelen KDV ve tapu harcı indirimine destek vererek, hayal gibi bir hayat yaşamak isteyenlere peşin ve banka kredili alımlarda yüzde 20 indirim imkanı tanıyor. 15 Haziran’a kadar devam edecek kampanya dahilinde yatırımcılar, yüzde 5 peşinat ve 0,98’den başlayan vade farkı ile, Skyland İstanbul’da ev ya da ofis sahibi olmanın avantajına sahip oluyor.

  • Evinizi Sürekli Derli Toplu Tutmak Mümkün
    Evinizi Sürekli Derli Toplu Tutmak Mümkün

    Evinizin her zaman derli toplu olması ve hiç bitmeyen ev işleri arasında kendinize daha fazla zaman ayırmak için basit çözümler var. Hayatınıza sokacağınız bazı alışkanlıklar ile evinizin hem dağılmasını hem de kirlenmesini önleyebilirsiniz.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.