|   |   |  Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetine ilişkin konular, 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında düzenlenir. Peki, kat mülkiyetinden kaynaklanan davalarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

 

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulabilir. 

Yapılmakta veya ileride yapılacak olan bir yapının, bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, arsa maliki veya arsanın ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre irtifak hakları kurulabilir.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 4. maddesi gereğince sulh hukuk mahkemeleri,

* Kiralanan taşınmazların 9 Haziran 1931 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'na göre ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin hükümler ayrı olmak üzere, kira ilişkisinden doğan alacak davaları da dahil olmak üzere tüm uyuşmazlıkları konu alan davalar ile bu davalara karşı açılan davalara,

* Taşınır ve taşımaz mal veya hakkın paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine davalarına,

* Taşınır ve taşınmaz mallarda, sadece zilyetliğin korunmasına yönelik olarak davalara,

* Bu kanun ile diğer kanunların, sulh hukuk mahkemesi veya sulh hukuk hakimini görevlendirdiği davalara bakmakla görevlidir.

Asliye hukuk mahkemeleri ise dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın malvarlığına ilişkin davalarla, şahıs varlığına ilişkin davalarda aksine bir hüküm bulunmadıkça görevlidir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı
  Bodrum'un ünlü oteli 30 milyon Euro’ya satıldı

  Bodrum Kervansaray otel satıldı. Mega Varlık Yönetim şirketinin sahip olduğu oteli iş insanı Şaban Kayıkçı’ya aldı. 30 milyon Euro’ya satılan otelin devir işlemleri bu hafta yapılacak. Bir yıldır kapalı olan otelin önümüzdeki sezon yeni bir isimle hizmete alınacağı öğrenildi.

 • Yunuskent’te yaşam başladı
  Yunuskent’te yaşam başladı

  Yunusemre Belediyesi’nin, Manisa’daki konut sorununu ortadan kaldırmak amacıyla hayata geçirdiği 5 bin 500 Konutluk Yunuskent Toplu Konut Projesinin 1. Etap anahtar teslimleriyle birlikte Akgedik’te yaşam başladı.

 • Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki
  Dövizdeki yükselişe emlakçıdan indirimli tepki

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde emlakçılık yapan Yakup Yıldırım, dövizdeki yükselişe tepki amacıyla emlak yatırım yapanlardan alınacak komisyon ücretini yarıya indireceğini açıkladı.

 • Siltaş Marina’da bayram fırsatı
  Siltaş Marina’da bayram fırsatı

  İstanbul’un hızla değerlenen ilçesi Pendik’te “adalara karşı, bulutlara komşu” Siltaş Marina projesini hayata geçiren Siltaş Yapı, Kurban Bayramı’nda peşinde yüzde 10 indirim ve 48 ay sıfır faiz fırsatı sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.