|   |   |  Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetine ilişkin konular, 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında düzenlenir. Peki, kat mülkiyetinden kaynaklanan davalarda görevli mahkeme hangisidir?

Kat mülkiyetinden kaynaklanan sorunlarda görevli mahkeme hangisidir?

 

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulabilir. 

Yapılmakta veya ileride yapılacak olan bir yapının, bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, arsa maliki veya arsanın ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre irtifak hakları kurulabilir.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 4. maddesi gereğince sulh hukuk mahkemeleri,

* Kiralanan taşınmazların 9 Haziran 1931 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'na göre ilamsız icra yoluyla tahliyesine ilişkin hükümler ayrı olmak üzere, kira ilişkisinden doğan alacak davaları da dahil olmak üzere tüm uyuşmazlıkları konu alan davalar ile bu davalara karşı açılan davalara,

* Taşınır ve taşımaz mal veya hakkın paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine davalarına,

* Taşınır ve taşınmaz mallarda, sadece zilyetliğin korunmasına yönelik olarak davalara,

* Bu kanun ile diğer kanunların, sulh hukuk mahkemesi veya sulh hukuk hakimini görevlendirdiği davalara bakmakla görevlidir.

Asliye hukuk mahkemeleri ise dava konusunun değer ve miktarına bakılmaksızın malvarlığına ilişkin davalarla, şahıs varlığına ilişkin davalarda aksine bir hüküm bulunmadıkça görevlidir.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?
  Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Nedir?

  Kısa adı TAKBİS olan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, ülke genelinde mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılıp her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan en temel e-devlet projelerinden birisidir.

 • Kira gelirine konu mallar nelerdir?
  Kira gelirine konu mallar nelerdir?

  Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilir.

 • Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House
  Dünyanın En Gösterişli Evi: Beverly House

  Dünyanın en gösterişli ve pahalı evlerinden birisi Los Angeles’ta yer alıyor. Beverly House, eşsiz tasarımları barındıran iç mekanı, şahane bahçesi ve ev sahipliği yaptığı ünlü isimler ile diğerlerinden ayrılıyor.

 • Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?
  Yeni Evinizde Nasıl Elektrik Abonesi Olursunuz?

  Yeni satın aldığınız ya da kiraladığınız evde artık elektrik, gaz, su gibi temel hizmetlerin aboneliğini üstünüze almanız gerekiyor. Peki yeni evinizde nasıl elektrik abonesi olacağınızı biliyor musunuz?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.