|   |  Özvatan Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Özvatan İlçesini Favorilerime Ekle

Özvatan Güncel Konut Projeleri

Özvatan Konut Projeleri

Özvatan ilçesi Kayseri ilimizin 75 km. kuzey-doğusunda yer almış olup, Doğuda Sarıoğlan İlçesi, Batıda Felahiye İlçesi, Güneyde Bünyan ve Merkez Kocasinan İlçeleri, Kuzeyde Yozgat il sınırları ile çevrilidir.
İlçemizin rakımı ise 1350 dir.
İlçenin Tarihi 
Özvatan’ın bilinen en eski adı Çukur’dur. 16. Yüzyılda Özvatan Kenar-ı Irmak Nahiyesi adı altında 5 köyden Çukur isimli en büyük köydür. Özvatan'daki ilk yerleşim yeri Kale Mahallesi olmuştur. Yöre Yozgat Sancağına bağlı iken "Kaleköy" şeklinde haritaya geçmiştir. Özvatan,1956 yılında Belediye (Nahiye), 20.05.1990 yılında 20523 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 3644 Sayılı Kanun ile ilçe olmuştur. İlçe ismi Çukur-Özvatan olarak değiştirilmiştir. Bugün Özvatan ismini taşımakta olup, Kayseri’ye bağlı bir ilçedir.
 
İlçenin Coğrafyası
Özvatan ilçesi Kayseri İlinin 68 km. kuzeydoğusunda yer almış olup; doğuda Sarıoğlan ilçesi, batıda Felâhiye ilçesi, güneyde Bünyan ve Merkez Kocasinan ilçeleri Kuzeyde Yozgat ili Çayıralan ilçesiyle çevrilidir. Özvatan ilçesi başka bir ifadeyle Yukarı Kızılırmak kıvrımı içinde, Kayseri-Sivas-Yozgat üçgeni ortasında bulunmaktadır. Genellikle engebeli bir araziye sahiptir. Etrafı dağlarla çevrili bir çanak görünümünde olduğundan yüzyıllarca Çukur adıyla anılmıştır. Kayserinin en yeni ilçelerinden biri olan Özvatan, 1 beldesi ve 4 köyüyle birlikte yaklaşık 304 km² yüzölçümüne sahiptir.
 
Bölgenin doğal yapısı incelendiğinde özellikle doğusunda mermer yatakları, kuzeyinde kireç ve kireç taşı, güneydoğusunda killi topraklar görülür. Arazi genellikle kireçli ve killi topraklardan oluşmaktadır. Bu sebeple çok sayıda su kaynaklarına sahip olmasına rağmen bölgeden çıkan sular çok serttir. İlçe ortasından geçen Öz Deresi mevcut su kaynaklarındandır. Özvatan İlçesinin bozkır iklimi özellikleri vardır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.

İlcenin Tarihi
       
İlçede bulunan en eski yerleşim yerlerinin Kızılırmak kenarında bulunan Harsanız ve Zırha Kaleleri olduğu ve bunlarında Eti (Hitit)'lere ait oldugu bilinmektedir. O dönemlerde halkın bu bölgede madencilik ve ticaretle uğraştığı öğrenilmiştir. M.Ö. 430 yıllarında Zırha Kalesi'nin Roma topraklarına katıldığı yörede Roma medeniyetinin izleri görülmektedir. Kayseri Kültür Araştırmacılarının 1967 yılında yapmış olduğu araştırmada M.S.300-600 yıllarına ait mezar taşlarında Türk isimlerine rastlanmıştır.
Bölgeye ilk gelen Türk aileleri Kasım Çelebi, Dik boynuz, Hıdır Kahya, İbrahim Oğulları, Mustafa Pasa aileleridir. Özvatan'daki ilk yerleşim yeri Kale Mahallesi olmuştur. Yöre Yozgat Sancağına bağlı iken "Kaleköy" seklinde haritaya geçmiştir. 1890-1900 yıllarında Özvatan (Çukur) Muncusun' a (Simdiki ismi ile Güneşli) merkez köy konumunda olduğu ve 1924 yılında da Selanik muhacirlerinin Çukur' a yerleştirildiği görülmektedir. Özvatan,1956 yılında Belediye (Nahiye), 09.05.1990 yılında 20523 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 3644 Sayılı Kanun ile ilçe olmuştur. İlçe ismi Çukur-Özvatan olarak degistirilmistir.
 
Cografi Yapi
       
Ilçe engebeli cografi yapiya sahip olup, etrafi daglarla çevrilidir. Ilçede bozkir iklimi özellikleri vardir. Ilçede su potansiyeli ve kaynaklari yeterlidir. Ilçe engebeli araziye sahip oldugundan var olan su kaynaklarindan sulama suyu olarak faydalanamamaktadir. Ilçede bulunan en yüksek dag Toros daglarinin devami niteliginde bulunan Akdag olup, yüksekligi 2233 metredir. Ilçenin diger yerlesim yerleri ile mülki sinirlarini olusturan Kizilirmak Nehri ilçe için her açidan önem tasimaktadir. Ayrica ilçe ortasindan geçen Öz Deresi de mevcut su kaynaklarindandir. Özvatan ilçesi Kayseri ilimizin 75 km. kuzey-dogusunda yer almis olup, Doguda Sarioglan Ilçesi, Batida Felahiye Ilçesi, Güneyde Bünyan ve Merkez Kocasinan Ilçeleri, Kuzeyde Yozgat Il sinirlari ile çevrilidir. Ilçenin yüzölçümü 206 km2, rakimi ise 1350 dir. En düsük arazi orani ise orman ve fundalik alandir. Ilçenin ciddi bir sekilde agaçlandirilmaya ihtiyaci vardir.
Özvatan Ilçesinin bozkir iklimi özellikleri vardir. Yazlari sicak ve kurak, kislari soguk ve kar yagislidir. Bölge genelde Iç Anadolu'ya has karasal step iklimine sahip olsa da Ilin diger yerlesim yerlerine göre yayla iklimine sahiptir. Ortalama yillik yagis miktari 600 mm. Civarindadir. Ilçenin su potansiyeli ve kaynaklari yeterlidir. Ilçe genellikle engebeli bir araziye sahip oldugundan var olan su kaynaklarindan sulama suyu olarak faydalanma imkani bulunmamaktadir. Ilçede mera sahalari, genel arazi oranina göre her ne kadar genis görünüyorsa da bitki örtüsü çesitliligi açisindan zayiftir. Ilçenin diger yerlesim yerleri ile mülki sinirlarini olusturan Kizilirmak Nehri Ilçe için her açidan önem tasimaktadir. Ayrica ilçenin içerisinden geçen Öz Dere de ilçedeki mevcut su kaynaklarindandir.
 
Rakamlarla ÖZVATAN
 
Kuruluş Yılı                              1990
Rakım                                      1330 mt
Yüzölçümü (km2)                   320
İl Merkezine Uzaklığı            74 km.
Toplam Nüfus                         4922
İlçe Nüfusu                            3397
Belediye Sayısı                       2
Köy Sayısı                              4
Posta kodu
 
Kültür
       
Ilçe kültür merkezinde 1 Halk Kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphanedeki kitap sayısı 5893 olup, 31/12/2005 tarihi itibariyle kayıtlı üye 36 kisidir.
Mimari Zenginlikler :
Kaleler :Ilçemizde Romalilardan kalmis bulunan Harsaniz ve Zirha Kaleleri bulunmaktadir. Bu kalelerden Zirha Kalesinin magara turizmine elverisli olup, olmadigina dair bir arastirma Antalya dan getirilen magara uzmanlarina 1995 yilinda yaptirilmis ve yeterli sonuç alinamamistir.
 
Camiler :Kavakli ve Taslik köylerinde bulunan camilerimizin Bizans döneminden kaldigi ve kiliselerden camiye dönüstürüldügü bilinmekle beraber bu yapilarin yapilis tarihleri bilinmemektedir.
 
Kaplica ve Içmeceler :Kermelik köyü yakinlarinda halen degerlendirilmemis olan bir termal su kaynagi mevcuttur. Bu kaynagin 1995 yili içinde yaptirilan tahlilleri neticesinde içme ve kullanma suyuna uygun olmadigi iddia edilmis ise de halk arasinda halen kullanilmakta ve bazi sifalari ihtiva ettigi söylenmektedir. Tekrar incelenmesi yararli olacaktir. Yine ayni köye yakin bir yerde soda ihtiva eden bir kaynakta mevcuttur.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.