|   |  Yeşilhisar Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Yeşilhisar İlçesini Favorilerime Ekle

Yeşilhisar Güncel Konut Projeleri

Yeşilhisar Konut Projeleri

Yeşilhisar Tarihi

Yeşilhisar in kuruluşu kesin olarak bilinmemekle beraber, tarihin kaydedilebildiği zamanlarda Hititlerle meskun olduğu bilinmektedir. Hititlerden sonra Perslerin , M.Ö.3500 yıllarında da İskender in emrine geçmiştir. Pers Komutanı Orgüs Oktav, Komutan ve ünlü hatip Ciceron'u Kapadokya meselesini halletmek üzere buraya göndermiştir. Böylece M.Ö. 317 yılında bu bölge Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine geçmiştir. Kapadokya bölgesinin sekiz büyük şehri içinde adı geçen KBISTRA veya SİYİERA bugünkü YEŞİLHİSAR'dır.

M.Ö. 256 yılında Iran'In , sonra tekrar Bizans İmparatorluğu'nun hakimiyetine giren Kbistra, 672 yılında Battal Gazi'nin fethi ile ilk defa Müslümanların eline geçmiştir.

M.S. 20 yılında Yeşilhisar, Romalılar'ın eline geçti. Adi KUVİSTRA olarak değiştirildi. Halk 313 yılında ilan edilen Milano Fermanı'na kadar, Roma döneminin zulmünden çok çekti.

İmparatorun Hıristiyanlığı kabulü ile birlikte Yeşilhisar, Ürgüp'ün Göreme'siyle birlikte önemli bir dini merkez haline geldi.

Roma Kralı I. Teodesyos, imparatorluğu iki oğlu arasında paylaştırınca Yeşilhisar, Bizans'ın hissesine düştü ve doğrudan İstanbul'a (Kostantinapolis) bağlandı. Halen Yeşilhisar'da bu doneme ait yazılı taşlara ve diğer tarihi eşyalara rastlanmaktadır. Yeşilhisar zaman içerisinde iki defa daha Bizans hakimiyetine girmişse de önce Abbasi'ler sonra Danişment'ler tarafından geri alınmıştır. 1114 yılında Selçuklular'a, sonra İlhanlilar'a, daha sonra da 1324 yılında Melik Ertana Devleti'ne geçmiştir.

Sultan Alparslan; Malazgirt'te Bizans İmparatoru Romen Diojen i büyük bir yenilgiye uğratınca bütün Anadolu ile birlikte Yeşilhisar da Selçuklular'ın eline geçti. Bu dönemde Yeşilhisar, Develi-Karahisar olarak anıldı. Karahisar anlamına gelen Zencibar'ın Türkçe'ye tercüme edilmesi ve Derevliye'nin Develi şeklinde okunmasıyla bu isim elde edilmiştir. Ayrıca, yol üzerinde bulunması, halkın devecilik ve kervancılıkla uğraşması da bu ismin verilmesinde etkili oldu. Bu tarihe kadar ırk, dil, sanat ve kültür açısından tarihin akışına uyarak, galip tarafın hüküm ve etkisi altında kalmış olan yerli halk 1071 tarihinden itibaren Müslüman olup Türkçe konuşmaya başladı; sanat ve kültür bakımından da tamamen doğuya bağlandı. Bir süre Karamanoğulları egemenliğine giren Yeşilhisar (Karahisar) Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlıların hakimiyetine geçmiş fakat Timur'un Anadolu'yu istilası ile tekrar Karamanoğulları'nın hakimiyetine girmiştir. Osmanlı döneminde Yeşilhisar'ı yöneten Karamanoğlu Ahmet Bey buraya çok hizmet etti. Şehrin güneyindeki Dündarlı Suyu'nun Yeşilhisar Ovası'na dökülmesini sağlayarak kendi adıyla anılan Karamanoğlu Hark'ını açtı. Şehrin batısında da Karaman Yolu'nu inşa etti.

Bu dönemde Yeşilhisar'dan Osmanlı Sarayı'na damat olarak giren Hamza Paşa devlet hizmetinde büyük yararlılıklar gösterdi. Hamza Paşa 1724 yılında Yeşilhisar'da doğdu, 1740 yılında İstanbul'a giderek Saray'da Silahtarlığa ve daha sonra da Vezir-i Azamlığa kadar yükseldi. İlçede onun adını taşıyan tarihi bir cami halen ibadete açıktır.

Karamanoğlu Ahmet Bey in 1463 yılında ölümünden sonra Fatih Sultan Mehmet, bu beyliği ortadan kaldırıp Yeşilhisar'ı Cem Sultan'ın kardeşi Sultan Mustafa'ya verdi. Ayrıca ordunun değerli komutanlarından biri olan Karacabey, konaklama sırasında vefat etmiş ve kendisi Köşk Tekkesi diye anılan makama defnedilmişti. Bugün Karacabey adi ile anılan mahalleye bu isim, o büyük komutandan dolayı verilmiştir.

Damat İbrahim Pasa, doğum yeri olan Muskara Koyu'nun Nevşehir yapmak için etrafta bulunan önemli merkezlerin askeri ve mali güçlerini ferman ile Nevşehir'e kaldırırken Yeşilhisar'in Zencibar kalesinde mevcut olan 39.000 akçe tımar ile otuz üç neferlik muhafız birliğini de Nevşehir e götürdü. O tarihten sonra Yeşilhisar eski önemini kaybetti. Osmanlı döneminde Yeşilhisar da fıkıh, tasavvuf, felsefe ve edebiyat alanlarında ünlü kişiler yetişmiştir. Koyunlu Baba, Mir Ati Dede, Kocabeyoğlu Hacı Ali Rıza, Koçumzade Mehmet Efendi ve Ömer Gülşani Dede bunlardan bazılarıdır. Osmanlı Padişahlarından III. Mustafa zamanına kadar Karaman Eyaleti'nin Niğde Sancağı'na bağlı bir kaza merkezi olan Yeşilhisar 1856 yılında Nahiye olarak Kayseri'ye, 1902 yılında İncesu İlçesi'ne bağlandı.

O zamana kadar Develi-Karahisar adıyla anılırken isim benzerliği olan yerlerle karıştığı için 1945 yılında Yeşilhisar olarak değiştirildi. 1945 yılında yapılan müracaatla Kayseri'ye bağlanan Yeşilhisar, 11.06.1947 tarih ve 5071 sayılı kanun ile ilçe olmuştur.

Yeşilhisar'ın Konumu

Yeşilhisar, Kayseri'nin güney-batısında ve şehre 67 km uzaklıktadır. 34 derece doğu boylamı, 38 derece kuzey enleminin kesiştiği noktada ve Akdeniz'i Karadeniz e bağlayan demir ve karayolunun üzerindedir. Denizden yüksekliği 1100 m ve yüzölçümü 978 km2 dir .

 
Kuzeyde İncesu, güneyde Yahyalı, doğuda Develi ilçeleri, Bati da Nevşehir in Ürgüp ve Derinkuyu ilçeleriyle komşudur.
 
İlçede, İç Anadolu Bölgesinde görülen kara iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kıslar- güney iklimine açık olması nedeniyle- nispeten ılık geçer. Yağışlar genellikle mahsulün suya ihtiyaç duyduğu aylarda az düşer ve mevsim kurak geçer. Bir yıllık yağış miktarı ortalama olarak m2 ye 200-270 kg dir. Bu miktarın büyük bir kısmı Ocak, Şubat, Mart, Kasım ve Aralık aylarında düşer. İlçenin 10 km güneyinde şifalı maden suyuyla meşhur İçmeceler vardır. Ülkenin dört-bir yanından buraya her yıl çok sayıda insan şifa bulmak için gelir.
 
İlce, kendi adıyla anılan ovanın bati ucunda Kale Dağı'nın doğuya uzanan etekleri üzerinde kurulmuştur. Kuzeyden güneye doğru sürekli esen temiz hava tabakasının etkisi altındadır. Erciyes in karlı tepeleri ilçeden görülmektedir.
 
İlce düz ve çok geniş bir ovaya sahiptir ve çevresi Erciyes, Toroslar'ın bir kolu olan Demir Kazık ve bazı irili ufaklı dağlarla çevrilidir. Bu dağlardan inen yer ustu suları ilçenin doğusunda bulunan Yay Gölü ve Sultan Sazlığı'nı oluşturmuştur.
 
Soğanlı köyünün çevresinde bulunan ve çok eski devirlere ait olan kilise ve mağaralar özellikle yabancı turistlerin çok sık ziyaret ettiği yerlerdendir.
 
 
İlçede İç Anadolu da bulunan ve çok eski bitki örtüsü görülür. Az miktarda meşe-menengic ormanı mevcuttur. Cay ve dere kenarlarında kavak, söğüt ve cali bulunur.
 
ULAŞIM:
Ilcemiz ulasim yonunden sansli bir konumda bulunmaktadir. Kayseri ye 67 km uzakliktadir. Akdeniz i Karadeniz e baglayan E-23 Karayolu ile demiryolu ilcemizden gecmektedir. Ilcemize kara, hava ve demiryolu ile ulasmak mumkundur.Yesilhisar, Ankara ya 364 km uzaklikta olup, karayolu ile 4 saat gibi kisa bir surede ulasilabilir. Ayrica Nevsehir e 55 km, Nigde ye 60 km mesafededir.
 

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.