|   |   | 

Kazlıçeşme Miting Alanına Avm Ve Otel Projesi Yapılacak

YENİKAPI’da devreye giren miting alanından sonra Kazlıçeşme’de yer alan 141 bin metrekarelik arsa için yeni planlar yapıldı. Rantın yüksek olduğu Zeytinburnu sahildeki arsada turizm ve ticaret projeleri yapılması planlanıyor.

Kazlıçeşme Miting Alanına Avm Ve Otel Projesi Yapılacak

 Hak sahipleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden onay beklerken, arsada nasıl bir yapılaşma olacağı merak konusu oldu.

DERİ sanayicilerinin 22 yıl önce Tuzla’ya taşınmasından sonra miting alanı olarak kullanıma açılan Kazlıçeşme arsası farklı çehreye kavuşacak. Yenikapı’daki dolgu alan üzerine kurulan yeni miting alanı sonrası rantın yüksek olduğu Kazlıçeşme’de yer alan 141 bin metrekarelik arsadaki yapılaşmanın önü açıldı. Uzun yıllardır arsalarını satmak isteyen Deri sanayicilerinin 2. ve 3. kuşak temsilcileri ile sayıları 347’yi bulan hak sahibi kamu ile yürüttükleri çalışmalarda son aşamaya geldi. Bu amaçla Kazlıçeşme Turizm şirketini kuran sanayiciler büyükşehirden gelecek onayı bekliyor. Planın kendileri ile ilgili bölümünü tamamladıklarını belirten Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden onay beklendiğini söyledi. Yeni plan büyükşehirden geçtikten sonra tapuda tescil yapılacak ve satış aşamasına gelinecek.

ARSALAR BİRLEŞTİRİLDİ

141 bin metrekarelik arsanın yaklaşık 28 bin metrekaresi kamuya, 72 bin metrekaresi ise şahıslara ait. Zeytinburnu Belediyesi’nden geçen karara göre 41 bin metrekare alan da yol ve yeşile ayrılıyor. Belediyeden verilen bilgiye göre 1/1000 ve 1/5000’lik planları yapılan ve Anıtlar Kurulu izni alınan arsa için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kararı bekleniyor. Arsa için 18. madde uygulaması yapıldığını belirten yetkililer, “Arsalar bölündüğü için kullanılamıyordu. 18 madde uygulamasıyla tüm alanlar hamur yapıldı ve yeniden imar planına uygun olarak ada ve par­sel­lere ayrıldı. Yol, yeşil alan için kesintiler olduktan sonra kimsenin mağdur olmayacağı şekilde tekrar hak sahiplerine dağılımı yapıldı. Büyükşehir belediyesinin bölgedeki yoğunluk ile ilgili endişesi olduğu için süreç biraz uzun sürdü. Mevcut durumda arsada 1.5 emsal hakkı var ve en fazla yükseklik 15.50 metre olabilir. Plana göre arsada turizm, ticaret ve konaklama yatırımları yapılabilir” dedi.

EMLAK KONUT TALİP

Kazlıçeşme’de hak sahibi olan sanayiciler arsalarının satışı için TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile de görüştüklerini iddia etti. Uzun süren plan tadilatları sonrası sona yaklaştıklarını belirten hak sahipleri arsanın sorunları için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da devreye girdiğini ifade etti. Bölgenin değerine dikkat çeken sanayiciler gerçekçi rakamlar verilmesi durumunda anlaşmadan yana olduklarını kaydetti. 20 yıldır arsalarını değerlendiremediklerini söyleyen sanayiciler, “22 yıl önce fabrikalarımızı bize haber vermeden yıktılar ve sonrasında bu arsayı miting alanına çevirdiler. Arsalar parçalandığı için yıllarca elimiz kolumuz bağlı bekledik. Vergisini verdiğimiz arsaları devlet kullandı. Şimdi istenildiği gibi arsaları bileştirdik. Anakent Ercümen’den gelen yanıtı bekliyoruz” dedi. 

Konumuyla dikkat çekiyor

YÜKSEKLİĞİ ile tartışma yaratan Onaltı Dokuz projesi ile Emlak Konut GYO’nun 4.2 milyar liraya ihalesini yaptığı 111 dönümlük arsaya komşu olan miting alanı konumu ile dikkat çekiyor. Zeytinburnu bölgesindeki kentsel dönüşüm çalışmaları ve sahil şeridine yapılan yeni binalar bölgeyi inşaat şirketleri için cazip kılarken, yeni projelerin şehrin siluetine etkileri tartışma yaratıyor. Öte yandan söz konusu arsanın tarihi surların da hemen yanında yer alması nedeniyle yapılacak yapıların yoğunluk derecesi merak ediliyor.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Evinizi satarken en kısa sürede sonuca ulaşmak ve gayrımenkulünüzü gerçek değerinde satmak için doğru strateji yürütmek büyük önem taşır. Profesyonel destek almayı tercih edebileceğiniz bu süreçte, emlak danışmanından yardım alsanız da almasanız da önem vermeniz gereken bazı konuları sizin için derledik.

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer