|   |   | 

KDV İndirimini İnşaatın Patronları Nasıl Yorumladı?

Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Bakanlar Kurulu kararı ile 150 m2`nin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8`e indirdiği duyurulmuştu. Peki inşaatın patronları bu durumla ilgili neler söylediler.

KDV İndirimini İnşaatın Patronları Nasıl Yorumladı?

Ev alacaklar için güzel gelişmeler ardarda gelmeye devam ediyor. Kredi faizlerinde indirimler ve emlak sektörü devlerinin kampanyalarının ardından şimdi de Bakanlar Kurulu, 150 m2'nin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indirdi.

İNDİMLE İLGİLİ HABERİN DETAYLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

İşte patronların KDV yorumları: 

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz:

Gayrimenkul sektörünün bu tür teşvik edici uygulamalara ihtiyacı var. Devlet desteğinin önemini ve tetikleyici gücünü yakın süreçte hep birlikte gördük. Gayrimenkul sektörünü tek çatı altında toplayan GYODER ve Emlak Konut GYO gibi kurumların vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirmesiyle gözle görülür bir canlılık yaşandı.

Banka faizlerinin düşürülmesi ve 150 m2 üzerinde olan konutlarda KDV oranında indirime gidilmesi bu canlılığı destekleyen faktörler olarak sektörün önünü açmaktadır.

 

Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı- Habip Arıkan

“Ülke ekonomisi adına alınmış doğru bir karar”

Bakanlar Kurulu’nun 150 metrekarenin üzerindeki konutlardan aldığı yüzde 18’lik KDV oranını yüzde 8'e indirme kararı sektörümüz için büyük bir umut ışığı olmuştur. Bireysel konut alıcıları konut satın alırken KDV sebebiyle alım kararlarını uzatıyorlardı. Bu kararla satın alma sürecinin de kısalacağını öngörüyorum. 31 Mart 2017 tarihine kadar teslim edilecek olan konutlarda geçerli bu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile elimizde bulunan hemen teslim, oturuma hazır 28 adet villamızın da hızla tükeneceğini düşünüyorum. Kararnamenin yayınlandığı ilk günden itibaren özellikle tek katlı yaşamı tanıyan eski müşterilerimizden Toskana Orizzonte projemiz için yoğun talep alıyoruz. Beklediğimiz, talep ettiğimiz bu konunun ülke ekonomisi adına alınmış doğru bir karar olduğuna inanıyoruz.

 

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:

“KDV indirimi konut satışlarını artırır”

Konutlarda KDV uygulaması, konut fiyatını belirleyen önemli bir unsur.  Bilindiği gibi konut satışlarında KDV oranı, bulunduğu lokasyona göre belirleniyor. Biz bu durumu destekliyoruz. Çünkü Etiler'den ev almak isteyenle, Bağcılar'dan ev almak isteyenlerin aynı KDV'yi ödemesini doğal bulmuyoruz. Şimdi ise Bakanlar Kurulu'nun yeni kararına göre 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8'e indiriliyor. Gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım olarak gördüğümüz bu kararı destekliyoruz. Böylelikle konut almak biraz daha kolay hale gelmiş olacak. Özellikle bu durum, en çok büyük ev almak isteyenlerin işine yarayacak. Böylelikle konut fiyatlarında daha kolay indirime gidilebilecek. Düşen konut satışlarının bu yolla hareketlilik kazanacağını umuyoruz.

 

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:

‘’Büyük konutlara ilgi artar’’

Konutta KDV indirimi kararı son derece yerinde bir karar. Türk halkı büyük konutlarda oturmayı seviyor ancak büyük konutlarda KDV'nin yüzde 18 gibi yüksek bir rakam olması bu konutlara erişimi zorlaştırıyordu. Şirketler büyük metrekareli konutlara ulaşımı kolaylaştırmak için bizim yaptığımız gibi farklı kampanyalar yapıyordu. 216 Butik Plus projemizde tek fiyat uygulaması olan 555 bin liralık fiyat kampanyamız bu nedenle yoğun ilgi görmüştü. Şimdi oranların yüzde 18'den yüzde 8'e düşmesi konut alıcısının üzerindeki KDV yükünü her 100 bin lirada 10 bin lira düşürecek. Yüzde 18 KDV'de konut alıcısı her 100 bin lira için 118 bin lira öderken, şimdi bu rakam her 100 bin lirada108 bin lira ödemeye denk gelecek. 

 

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:

“KDV indirimi ile geniş ailelerin yüzü gülecek”

KDV oranlarına getirilen indirimi son derece yerinde bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bakanlar Kurulu'nun 150 metrekarenin üzerideki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indirilmesi ev alacaklar için bir müjde niteliği taşıyor. Konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 8 olarak uygulanması gayrimenkul satışlarında artışa sebep olacak. Hükümetin son dönemde gayrimenkul satışlarının artması için yaptığı pek çok uygulamadan sonra KDV indirimine de gitmesi daralan piyasalara şüphesiz hareketlilik kazandıracaktır. Özellikle geniş ev almak isteyen ve dar gelirli aileler için bu yasanın büyük bir fırsat niteliği taşıdığını düşünüyoruz.

 

Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Ahmet Kılıç:

‘’Orta gelirli büyük eve kavuşacak’’

Şirketlerin kampanyaları, bankaların kredi faizlerinde indirime gitmesi ve şimdi de büyük konutlardan alınan yüzde 18 KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi sektöre arka arkaya moral oldu. KDV oranlarının düşürülmesi Türkiye genelinde inşa edilen ve yüksek KDV nedeniyle özellikle orta gelir grubundaki vatandaşın büyük konut isteğine ulaşımının önünü açacak. Büyük konut istediği halde fiyatlar 150 metre ve üstü metrekarelerde yüzde 18 KDV'ye denk geldiği için vatandaş büyük konutlardan uzak duruyordu. Biz de ilk projemiz Hill Kartal'ı inşa etmeden önce yaptığımız fizibilite çalışmasında orta gelir grubunun büyük konut özlemini görmüş ve satın almadaki en büyük engelin yüksek KDV oranları olduğu gerçeği ile karşılaşmıştık. Bu nedenle de büyük metrekareli evlerde fiyatı olabildiğince düşük tutmaya gayret etmiştik. Şimdi KDV'nin büyük metrekareli konutlarda yüzde 8'e inmesi satışları artıracağı gibi büyük konut stoğunu da önemli ölçüde eritecektir. Düşen KDV oranlarının inşaat firmaları tarafından fiyat artışına neden olacağı kanısını da taşımıyorum. Fiyat yüksek olursa stoklardaki satışların erimesi de sınırlı olur

 

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan:

“Geniş ev almak şimdi çok daha kolay”

Son zamanlarda gayrimenkul sektörünün hareketlilik kazanabilmesi için, pek çok uygulama yasa altına alındı. Şimdi ise KDV indirimine gidiliyor. Alınan bu kararlarla sektörün büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz. 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV indirimi şimdi yüzde 8'e düşürüldü. Bu karar en çok geniş ev almak isteyenlerin işine yarayacak. Doğal olarak 150 metrekarenin üzerindeki evlerin satışında büyük bir hareketlik bekliyoruz. Alınan karara göre yüzde 18 KDV ödenecek konutların 31 Mart 2017 tarihine kadar teslim edilmesi durumunda, KDV oranı yüzde 8'e düşüyor. Böylelikle yatırımcının cebinden evinin bedelinin yüzde 10'lık kısmı çıkmamış olacak.

 

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:

“Vatandaşların konut almaları kolaylaşıyor”

İnşaat sektöründeki son gelişmeler ve alınan yeni kararlarla birlikte sektörün canlılığını koruyacağını öngörüyoruz. Bakanlar Kurulu’nun, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e kadar indirme kararı 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak. Konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaşlar veya daha büyük bir konut sahibi olmak isteyip elinde yeterli miktarda birikimi olmayanlar için yeni bir fırsat daha doğdu. Hem hükümetimiz hem de inşaat sektörü, konut sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmak için bütün olumlu adımları atıyor. Vatandaşlarımız konut almak için alınan bu önemli kararları çok fazla beklemeden değerlendirmelidir.

 

Kumko Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Efe Kumova:

“Sektör canlılığını korurken, büyük metrekareli konut alımları da artacak”

Konut alımını kolaylaştırmak için kredi faizlerindeki indirimler, inşaat firmalarının peş peşe başlattığı kampanyaların ardından şimdi de Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’e indirdi. Alınan bu kararın üretilen konutların sadece yüzde 1’lik kısmını kapsaması yerine tüm konut satışlarında, emlak rayiç bedeli üzerinden uygulanan kademeli KDV’nin  %1’e sabitlenmesinin hem konut alıcıları hem de sektör için daha faydalı olacağını düşünüyoruz.  İlk defa konut sahibi olacakları ve daha büyük bir ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirecek olan bu kararın 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak olması yerine devamlılığının sağlanmasıyla da ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektöründe canlılık korunmuş olacaktır.  

 

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül:

Geniş dairelerde oturmak isteyenler için ev almanın tam zamanı

Bakanlar Kurulu dün 150 m2’nin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olarak alınan KDV oranlarını yüzde 8’e düşürdüğünü açıkladı. Karar, hem sektör açısından hem de vatandaşlarımız açısından oldukça sevindirici. Geniş  dairelerde yaşamak isteyen ya da çocuklu ailelerin talebi ve ihtiyaçları daha büyük konutlardan oluşuyor. Ancak gerek KDV oranları gerekse bütçeleri aşan fiyatlar nedeniyle daha geniş metrekarelere ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın konut tercihi orta büyüklükte dairelere kayıyordu. Son zamanlarda ardı ardına hayata geçirilen konut kampanyalarıyla satış rekorları kıran inşaat sektörü, bu KDV indirimiyle birlikte büyük m2’li konut bazında da satış rekorları kıracaktır. 31 Mart’a kadar geçerli olacak bu indirim, kaçırılmaması gereken bir fırsat. Özellikle çocuğu olan aileler ve daha geniş konutlarda oturmak isteyenler için daire almanın tam zamanı. Alınan bu kararı destekliyoruz, ancak sadece 150 metrekare üzerinde konutlar için değil, tüm konut satışlarında uygulanması yerinde olur. Çünkü inşaat markalarının elinde 150 metrekarenin altında çok sayıda konut var. 

 

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:

“2016 yılı rekor yılı olacak”

Bakanlar Kurulu kararı ile 150 metrekare ve üzeri evlerin KDV oranları % 18’den % 8’e indirildi.  Bu karar, bu yıl konut satışlarında 15 Temmuz sonrası, GYODER, TOKİ ve Emlak Konut’un hamleleri ile gelen harekete yeni bir ivme getirecek. Artık yılsonunda 1.500.000 adetlik tapu hedefinin gerçekleşmesi ve hatta daha ileri bir rakama ulaşılması olasılığı kuvvetlendi. Bu teşviklerle gerek ihtiyaç gerekse, yatırım amaçlı konut satın alımları hız  kazanacak. Tapu adetleri bakımından 2016 yılı yeni bir rekor yıl olacağa benziyor. Dün yüksek KDV’den işlem bitirip ödeme yapan ve tapu alanlar için bir hak kaybı olacak tabi. Bunun da tabi bir şekilde telafi edileceğini öngörüyoruz. Bu tip satışlarda, sözleşme hükümleri arasında “vergi değişiklikleri hali” uyarısı ile artan veya azalan verginin tarifi ile tüketiciye fiyat farkı ile vergi farkının  iade edileceğini sanıyorum. 

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir KDV İndirimi Görüşü:

Bakanlar Kurulu tarafından 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8`e indirilmesini, sektörümüzün geleceği için çok olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz.

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından sektör olarak ortaya koyduğumuz güç birliğinin bir yansıması olan kampanyalar ile bankaların kredi faizlerinde gerçekleştirdiği indirimlerin ardından yaşanan bu gelişmeyi, giderek hareketlenen sektörümüzün önünden kaldırılan bir engel olarak görüyoruz.

Bizim de içerisinde yer aldığımız GYODER’in Gayrimenkulde Güç Birliği Kampanyası ve Emlak Konut’un bu yönde geliştirdiği kampanya, tüm Türkiye’nin darbe girişimine yönelik verdiği birlik ve dayanışma mücadelesinin bir parçası olarak ekonomimize de hatrı sayılır bir katma değer sağladı. Yeni dönemde KDV indiriminin hem sektörümüze hem de ekonomimize sağladığımız katma değeri artıracağını düşünüyoruz.

Türk insanının en çok tercih ettiği 150 metrekarenin altındaki konutlar için de gerçekleştirilen bir KDV indiriminin, sektörümüzü hak ettiği günlere taşıyabileceğini düşünüyoruz. İndirimin, 150 metrekarenin altındaki evleri de kapsayacak şekilde yeniden ele alınmasını bekliyoruz.

Son olarak KDV indiriminin 31 Mart 2017 tarihine kadar geçerli olmasını değil, kalıcı olarak daha alt seviyelerde sürdürülmesini temenni ederiz. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer