|   |   |  Kendi evini yapana yardım kredisi nedir?

Kendi evini yapana yardım kredisi nedir?

Kendi evini yapana yardım kredisi kapsamında kullanılan kredinin geri ödemesinde faiz alınır mı?

Kendi evini yapana yardım kredisi nedir?

Her köyde belli sayıda kişiye “kendi evini yapana yardım” uygulaması çerçevesinde kredi verilir.

2510 sayılı İskan Kanunu ek Kanun gereğince, köylerde köylünün konut, tarımsal işletme yapıları ve sosyal tesis ihtiyacını kendisinin çözmesindeki gücünü desteklemek üzere, masrafları özel iskan fonundan karşılanmak suretiyle hazırlanan tip projeler bedelsiz olarak istekli köylülere verilir.

Kendi Evini Yapana Yardım kredisi kapsamında kullanılan ödenekler için imzalanan Borçlanma Sözleşmesi gereği, geri ödemede yıllık yüzde 2 ödemesiz dönem faizi alınır, son kullanılan ödeneği takiben 24. aya kadar ödemesiz dönem faizi işletilir. Ödeme dönemi 10 yılda 10 eşit taksitle ve ana para borcu üzerinden yıllık yüzde 2 ödeme dönemi faizi şeklinde düzenlenir. Ana para taksidi düştükçe alınacak faiz tutarı da azalır.

Kullandırılan konut kredisi yıllık yüzde 2 faizlidir.

Krediler kendi evini yapana yardım (KEYY) olarak verilmekte olduğundan kredi miktarı ile konut maliyet bedeli arasındaki fark hak sahibi aile tarafından karşılanır.

Ayrıca Ziraat Bankası ile Bakanlık arasında yapılan protokol gereği işlemlerden alınan yüzde 2,5 komisyon hak sahiplerince karşılanır.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın portföylerine talep yağıyor
  Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın portföylerine talep yağıyor

  Bursa- Osmangazi’ de 35 hektar alan üzerinde geliştirilen Botanik 224, Atış Premium ve Yükselen Park projeleri genelinde; 1.769 adet 2+1 & 3+1 & 4+1 daireler & 199 adet cadde üstü mağaza-dükkanlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait, teslime ve tapu devrine hazır 350 adet 2+1, 3+1, 4+1 daireler ve 40 m2’ den 217 m2’ ye değişen 38 adet cadde üstü mağazalara talep yağdı.

 • 6 günde 2000 konut satıldı!
  6 günde 2000 konut satıldı!

  Bankaların konut kredisi faizini yüzde 0.98 seviyesine çekmesi sonrası konut sektöründeki 41 firmanın başlattığı konut satış kampanyasında ilk 6 günde 2 bin konut satıldı.

 • Akzirve'nin yeni projesi: Topkapı
  Akzirve'nin yeni projesi: Topkapı

  Akzirve'nin yeni projesi Topkapı, Türkiye’nin tek parsel üzerinde gerçekleştirilecek olan en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olma özelliği ile dikkat çekiyor.

 • Makrapoli İnşaat'tan yüzde 20+5 indirim fırsatı
  Makrapoli İnşaat'tan yüzde 20+5 indirim fırsatı

  Tecde Group bünyesinde bulunan Makropoli İnşaat’ın Büyükçekmece'de yükselen projesi Flamingo Blu, çok cazip imkanlarla daire sahip olma imkanı sağlıyor. Konutta seferberlik kampanyasına özel olarak kalan son 20 daire için %20+%5 indirim ve şirket bünyesinde 18 ay vade imkanı sağlanıyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.