|   |   | 

Kentsel Dönüşüm inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak

Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur:-"Kentsel dönüşüm, nüfus artışı, kentleşme ve göç nedeniyle ihtiyaç duyulacak yeni konutlarla birlikte gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak...

Kentsel Dönüşüm inşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacak

Cushman Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur, Kentsel Dönüşümün, Nüfus Artışı, Kentleşme ve göç nedeniyle ihtiyaç duyulacak yeni konutlarla birlikte Gayrimenkul geliştirme ve İnşaat sektörüne 15 yılda 3 trilyon dolarlık iş hacmi sağlayacağını belirterek, "Dönüşümün uygulanmaya başladığı son bir yılda taş yerinden oynadı. Türkiye'nin birçok yerinde Dönüşüm Projeleri için harekete geçildi. Bundan sonra da güçlenerek ivmesini artıracağını öngörüyoruz" dedi..
Sur, AA muhabirine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 5 Ekim'de İstanbul Esenler'de gerçekleştirilen ilk yıkımla uygulamasına başlanan Kentsel Dönüşümün birinci yılını değerlendirdi.
Dönüşümün Türkiye'nin yürüttüğü en önemli projelerin başında geldiğine işaret eden Sur, bu kapsamda ülkedeki 20 milyon Konut stoğundan 7 milyonunun yıkılıp yapılması için ortalama 15 yıl gerektiğini söyledi.
Sur, 7 milyon Konut yenilenirken Türkiye'nin nüfusu ve kırsaldan kente göçün devam edeceğini belirterek, şöyle devam etti:
"Türkiye'nin yılda 500 bine ulaşan konut talebi, yalnızca nüfus artışından kaynaklanıyor. Sadece bu durum nedeniyle 15 yılda yaklaşık 7,5 milyon konuta daha ihtiyaç duyulacak. Türkiye'nin Kentleşme oranı dikkate alındığında, artan nüfusa paralel yaklaşık 10 milyona yakın nüfusun kentlere göç edebileceğini öngörebiliriz. Bu da ilave 2 milyon konut talebi doğurur. 15 yılda 7 milyon konutun yıkılacağı dönüşümle, bunları da eklersek, aslında bizim minimum 15 milyon konut yapma zorunluluğumuz var. 15 yılda 15 milyon konut. Ekonomideki çarpan etkisini de dikkate aldığımızda Gayrimenkul geliştirme ve İnşaat sektörü açısından yaklaşık 2,5-3 trilyon dolarlık iş hacminden bahsediyoruz. Dolayısıyla dönüşüm, sektör açısından bu kadar önemli bir konu. Katma değerinin de yüksek olduğunu dikkate aldığımızda, bu sürecin doğru yürütülmesi ve yönetilmesiyle Türkiye'nin bugün var olan ekonomik gücünü, gayri safi milli hasılasını kolaylıkla ikiye katlayabileceğini görüyor, hissediyoruz ki, tahminler de bu yönde."
Dönüşümle her yıl yaklaşık 450 bin konutun yıkılıp yapılmasının zaruri olduğunu ifade eden Sur, "15 yılda 15 milyon konut deyince, Türkiye'nin bugün itibarıyla 700 bin konut olan üretim kapasitesinin ise yılda bir milyon konuta erişmesi söz konusu" diye konuştu.
Toplum, ilk 6 aydan sonra ilk işaretleri aldıDönüşüme hızlı bir girişin söz konusu olduğunu vurgulayan Sur, kentsel dönüşümün ilk 6 ayının, değerlendirme, algılama süreci olduğunu bildirdi.
Kamuoyu nezdinde "Kentsel dönüşüm nedir, fayda mıdır zarar mıdır, ne getirir ne götürür, evimizden yurdumuzdan mı çıkarılıyoruz, bir yerlere rant kapıları mı açılıyor" endişeleri bulunduğunu anlatan Sur, daha sonra toplumun, yerel yönetimler ve özel sektörün katılımıyla, iyi niyet, şeffaflık, dürüstlükle, toplumsal uzlaşı ve barış ortamı içinde sürecin başarılı olacağının ilk işaretlerini aldığını söyledi.
Bu aşamadan sonra projelerin hız kazanmaya başladığını dile getiren Sur, dönüşümde artın tempoda ivmelenmeyi hissettiklerini belirtti.
Dönüşüm uygulamasının başladığı son bir yılda "taşın yerinden oynadığını, düğmeye basıldığını" ifade eden Sur, "Sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin birçok yerinde kentsel dönüşüm projeleri için harekete geçildi ve bundan sonra daha da güçlenerek ivmesini artıracağını öngörüyoruz" dedi.
Geçen sürede piyasaların sıkıntıya girdiği, dış politikada sorunların yaşandığı ve haziranda toplumsal gösterilerin yapıldığı ortamda bile inşaat, gayrimenkul sektörünün yüzde 7,5 büyüdüğünü hatırlatan Sur, "Bunda da dönüşümün itici gücünün, getirdiği heyecanın, toplum ve özellikle gayrimenkul, İnşaat Sektörü üzerindeki yansımasının pozitif olduğunu gözlemliyorum. Bu çerçevede de kentsel dönüşümün piyasalara ve gayrimenkul piyasalarına olumlu etki yaptığına şahit oluyoruz" diye konuştu.
Dönüşümün sıkıntısı, alt gelir gruplarının ihtiyacı 2 milyon konutDönüşümün en çok "alt gelir gruplarının ihtiyacı yaklaşık 2 milyon civarındaki konutun yapımı ve finansmanı" konusunda zorlayacağını da ifade eden Sur, şunları kaydetti:
"Alım gücü yüksek yerlerde ya da gayrimenkul satış ve kira rayiçlerinin yeterince yüksek olduğu yerlerde zaten süreç kendi içinde hızla çalışıyor. Ancak önemli olan alım gücü bulunmayan vatandaşın, 'Evini yıkıyoruz, sana yeni ev vereceğiz' dediğimizde bunu neyle finanse edebileceği ya da onlara nasıl bir model uygulanacağı noktasında toplanıyor." 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de
  Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de sürdürdüğü kentsel dönüşüm çalışmalarında konutlar yükseldikçe, hak sahiplerinin heyecanı da artmaya başladı.

 • Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!
  Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!

  Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bir binada oturuyorsanız, binanızın yenilenmesi sürecinde kira yardımı almanız mümkün. Binanın riskli yapı raporu verilmiş bir bina olması durumunda, evinizin yeniden inşası sırasında kira yardımı alabilirsiniz.

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer