|   |   |  Kentsel dönüşüm kira yardımı nereden alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nereden alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nereden alınır, kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nereden alınır?

Kentsel dönüşüm seferberliği tüm Türkiye’de devam ediyor. 2012 yılında başlayan çalışmalar kapsamında riskli binalar yenileniyor. Yaklaşık 7 milyon riskli binanın yenilenmesi hedefleniyor. Bu süreçte evini yenileyen mal sahiplerine ve kiracılara 6306 sayılı yasa kapsamında maddi destekler sunuluyor. Yasa uyarınca anlaşma ile tahliye edilen binaların sahiplerine ve kiracılarına kira yardımı yapılıyor. Peki kentsel dönüşüm kira yardımı nereden alınır, kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu nereye yapılır?

6306 sayılı yasa kapsamında evini yenileyenler kira yardımı alabiliyor. Ancak kira yardımının alınabilmesi için riskli yapı tespit raporunun alınması, anlaşma yolu ile binanın tahliye edilmesi ve riskli yapıda ikamet edilmesi gerekiyor. Bu şartlara uyulması halinde mal sahipleri ve kiracılar kira yardımı başvurusunda bulunabiliyor.  Peki kira yardımı nereden alınır, kira yardımı başvurusu nereye yapılır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2018

 • Hak sahiplerinin 6306 sayılı Kanun kapsamında, riskli olarak tespit edilen bir konut ve işyeri için riskli yapının bulunduğu ildeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yapması gerekiyor. Müdürlük, hak sahipleri tarafından yapılan kira yardımı başvurularını belirlenen hususlara göre inceliyor ve uygun gördüklerini onaylayarak ödeme evrakına bağlıyor.
 • Konut/işyeri maliklerine belirlenen tutarda ve 18 ay boyunca kira yardımı yapılıyor.
 • Riskli yapı maliklerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için  kira yardımı yapılıyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yardımı 860 TL. Kiracılar ise 1 defaya mahsus bin 720 TL taşınma yardımı alabiliyor.

 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”
  Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”

  17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. Deprem sonrası hazırlanan 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”la birlikte İstanbul’un çeşitli lokasyonları büyük bir şantiye alanına dönüştü.

 • İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm başlıyor
  İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul’un Esenler İlçesi Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 1. Etap 1. Bölge kapsamında inşa edilecek 531 konutun ihalesi gerçekleştirildi.

 • Kentsel dönüşümde yeni vizyon
  Kentsel dönüşümde yeni vizyon

  Barış Aydın: “Yatay mimari, geleceğin kentlerine en iyi hazırlık olacak. Yatay mimari kültürel değerlerimizi de geleneklerimizi de daha güçlü yaşamamızı sağlayacak”

 • Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Rize’nin Hemşin İlçesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 106 konutun ihalesi yapıldı.

 • Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı
  Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı

  Seslerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na duyurabilmek amacıyla yeni yıla sanatsal bir kampanya ile giren Fikirtepe Kentsel Dönüşüm mağdurları, Kadıköy Süreyya Operası önünde ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon’un açılışını yapacaklardı ama valilikten yasal izin verilmeyen yarım kaldı.

 • Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor
  Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

  Yenilenen binaları, yeni açılan cafe ve butikleri, tasarım ve sanata öncülük eden etkinliklerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hayata geçen mahalle tanıtım platformu Tomtom Designhood, düzenlenen toplantı ile davetlilere tanıtıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.