|   |   | 

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl alınıyor, kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay alınır?

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Kaç Ay Alınır?

Türkiye’de 19 milyon bina bulunuyor ve bu binaların da yaklaşık 7 milyonu  risk altında. Bu riskli binaların kentsel dönüşümle birlikte yenilenmesi planlanırken, kentsel dönüşümün 20 yıl daha süreceği ifade ediliyor. Bunun inşaat sektörüne maliyetinin de 900 milyar TL olacağı belirtiyor. 1999 Marmara Depremi sonrası depreme karşı dayanıklı, sağlıklı şehirler ve sağlıklı gelecek için 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Yapıların Yenilenmesi” hakkında kanun çıkarılıyor ve 2012 yılında kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanıyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Riskli yapılar yıkılarak yerlerine güvenli ve sağlıklı yapılar inşa ediliyor. Kentsel dönüşümden yararlanarak evini yenilemek isteyenlere ise yasa kapsamında çeşitli maddi yardımlar ve destekler sunuluyor. Özellikle evini yenilemek isteyen mal sahipleri ve kiracılara kira yardımı veriliyor. Peki kentsel dönüşümde kira yardımı nasıl alınıyor, kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay alınır?

Kira yardımı nasıl alınıyor?

Kentsel dönüşüm tüm Türkiye’yi kapsıyor. Bu durumda eski, depreme dayanıksız, ekonomik ömrünü tamamlamış evi olan herkes yasa kapsamında evini yenileyebiliyor. Kentsel dönüşüme giren binalarda yaşayan vatandaşlara, talep etmeleri halinde kira yardımı yapılıyor. Kira yardımını alabilmek için de;

·        Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş kuruluşlardan Deprem Risk Raporu alınmalı. Hazırlanan rapor Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra kira yardımı alınabiliyor.

·        Bu yardımdan yararlanabilmek için de binanın anlaşma ile tahliye edilmiş olması gerekiyor.

Kira yardımı kaç ay alınıyor?

Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan binaların; malikleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahibi olarak bu binaları kullananlar Kanun kapsamında yapılacak yardım ve desteklerden faydalanabiliyor. Kentsel dönüşümde kira yardımı 18 ay yapılıyor. Ancak bu yardımların alınabilmesi için bazı şartlar söz konusu oluyor.

·        6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor.

·        Kira yardımı alabilmek için riskli yapıda ikamet şartı aranıyor.

·        Yapılacak kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmı, taşınma masrafları da dikkate alınarak peşin olarak ödenebiliyor.

·        Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor.

·        Kira yardımı geri ödemesiz olup Bakanlık veya Belediyelere başvuruda bulunmak gerekiyor.

·        2015 yılı için mülk sahipleri 18 ay boyunca aylık 735 TL, kiracılar ise taşınma masrafı dikkate alınarak 1 defaya mahsus bin 470 TL taşınma yardımı alabiliyor.

·        Bağımsız bölümü hisseli olan malikler de kira yardımı talebinde bulunabiliyor. Ancak kira yardımından hisseleri oranında faydalanabiliyorlar.

 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!
  Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!

  Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bir binada oturuyorsanız, binanızın yenilenmesi sürecinde kira yardımı almanız mümkün. Binanın riskli yapı raporu verilmiş bir bina olması durumunda, evinizin yeniden inşası sırasında kira yardımı alabilirsiniz.

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer