|   |   | 

Kentsel Dönüşümde Örnek Şehir Trabzon

Trabzon Belediyesi ve TOKİ’nin ortaklaşa yaptıkları kentsel dönüşüm projeleri ile Trabzon, Türkiye’de örnek kent oldu.

Kentsel Dönüşümde Örnek Şehir Trabzon

Şehri şantiyeye çeviren dev kentsel dönüşüm projelerinde bugüne kadar kamulaştırılacak bin 573 binanın bin 276’sı ile anlaşma sağlanarak 904’ü yıkıldı. Hak sahiplerine bugüne kadar yaklaşık 352 milyon TL ödendi.

ZAĞNOS VADİSİ 4. ETAP İÇİN ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI

Zağnos vadisi kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1,2 ve 3’cü etapta hak sahiplerine bugüne kadar 155 milyon TL ödendi. Zağnos’ta 614 binadan 608’i kamulaştırılırken, 574 binanın yıkımı gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Caddesi ile Sahil yolu arasını kapsayan dördüncü etapta kamulaştırma çalışmaları ise hızla sürdürülüyor. Zağnos Vadisi 4. Etap Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında istimlak edilecek 102 bina için 619 hissedarla anlaşmaya varıldı. Pazarkapı’da kamulaştırılan 70 bina için hak sahiplerine 37 milyon 504 bin TL ödeme yapıldı.

TABAKHANE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE YIKIMLARA BAŞLANDI

Trabzon’un Zağnos Vadisi ile birlikte hava koridorlarından birisi olan Tabakhane Kentsel Dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında 685 bina yıkılacak. Yapılan görüşmeler neticesinde şu ana kadar 530 binanın kamulaştırması tamamlanarak 283 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Hak sahiplerinden 265’i bahçecikte yapılan TOKİ konutlarından almayı tercih ederken, kamulaştırma çalışmalarına bugüne kadar 107 milyon 250 bin TL ödeme yapıldı.

AYASOFYA’NIN TARİHİ KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKIYOR

Ayasofya Müzesi’nin tarihi kimliğini ortaya çıkartmak için TOKİ ile birlikte sürdürülen "Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi" için hak sahiplerine 37 milyon 553 bin TL ödeme yapıldı.

Proje kapsamında 44 binanın tamamı kamulaştırılarak yıkımı gerçekleştirildi. Ayasofya çevresi peyzaj düzenleme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

ÇÖMLEKÇİ’DE VATANDAŞLARA GÖRÜŞMELERE BAŞLANDI

Trabzon Belediyesi’nin en önemli projelerinden biri olan Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesinde fizibilite çalışmaları tamamlandı. Hâlihazır haritalar çıkarıldı. Gayrimenkul değerleme çalışmaları bitirildi. Alan üzerinde uygulanacak projelerle ilgili çalışmalar sürdürülüyor. Ada ada yapımı gerçekleştirilecek olan bu önemli projede 123 binadan anlaşma sağlanan 24 bina için136 hak sahibine 13 milyon TL ödeme yapılırken, bir binanın yıkımı gerçekleştirildi.

NARLIBAHÇE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNDE BİNA TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Belediye hizmet binası ile Valilik ve itfaiye kavşağı arasında yapılacak Narlıbahçe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında binaların tespit çalışmaları tamamlandı. Bina tespit çalışmalarından sonra gerçekleştirilecek olan gayrimenkul değerleme çalışmalarının da altyapısının da oluşturuldu. Narlıbahçe kentsel dönüşümün çalışmalarının Çömlekçi kentsel dönüşüm projesinin hazırlanmasında olduğu gibi basamak basamak yapılacak. Narlıbahçe'de 222 bin metre kare alanda 382 bina yıkılarak kentsel dönüşümü tabi tutulacak.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLERDE TÜRKİYE ÖRNEĞİYİZ”

Başkan Gümrükçüoğlu TOKİ ile ortaklaşa sürdürdükleri diğer kentsel dönüşüm çalışmalarını da değerlendirdi. “Kentsel Dönüşümlerde Türkiye örneğiyiz” diyen Başkan Gümrükçüoğlu, başlatılan kentsel dönüşüm projelerinin tamamlanması ile Trabzon’un çehresinin değişeceğinin altını çizdi. Başkan Gümrükçüoğlu “Zağnos ve Tabakhane Vadisi kentsel dönüşümleri sahile kadar inecek, Bahçecik Camii’nin çevresinin açılması, Narlıbahçe ve Çömlekçi kentsel dönüşüm projelerinin tamamlanması ile Trabzon’un çehresi değişecek. Çömlekçi kentsel dönüşümünde vatandaşlara bugüne kadar 13 milyon TL ödendi. Trabzon 4 bin yıllık tarihi bir kent. Sanat, spor, uygarlık ve spor kenti olan Trabzon’u gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak için kentsel dönüşüm projelerine önem veriyoruz.

Özellikle Zağnos ve Tabakhane Vadileri kentsel dönüşüm projelerinin bitirilmesiyle kentimizin iki önemli vadisini tekrar eski kimliğine kavuşturacağız. Çarpık yapılaşmadan önce mandalina, portakal, nar ve incir bahçesi olan bu iki önemli vadimiz ayrıca kentimizin nefes borularıdır. Dönüşümlerin tamamlanmasıyla bu bir anlamda kentin nefes borularını da açmış olacağız. Bunun Çömlekçi, Ayasofya ve Ortahisar ve Narlıbahçe kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesiyle kentimizde çarpık yapılaşma önemli oranda ortadan kalkacaktır. Yaptığımız hizmetlerde her zaman bizlere destek veren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a, Bakanlarımıza ve milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

İHA

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer