|   |   | 

Kentsel Dönüşüme Adım Atıldı

Manisa Belediyesi'nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Turgut Özal Mahallesi'nde hayata geçireceği çalışmalara yönelik hak sahipleri ile görüş alışverişinde bulunuldu.

Kentsel Dönüşüme Adım Atıldı

Vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başanı Cengiz Ergun, yıllardır atıl durumda olan arsalara değerlendirme imkanı tanındığını belirterek, "Gelişen ve değişen Manisa'ya yakışır, konut ihtiyacına karşılık verecek projeyi vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda şekillendiriyoruz. Kimseyi mağdur etmeden Turgut Özal Mahallesi'ne yeni bir yaşam alanı kazandıracağız" dedi.

Manisa Belediyesi, Turgut Özal Mahallesi'nde gerçekleştireceği kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik parsellerde hissesi bulunan hak sahiplerine bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Belediye Başkan Yardımcısı mimar Azmi Açıkdil tarafından Belediye Meclis Toplantısı'nda gerçekleştirilen toplantıda Plan Proje Müdürü Taner İçöz ile imar ve Şehircilik Müdürü Türkan Köroğlu da yer aldı. Toplantıya yönelik hak sahiplerine bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı mimar Azmi Açıkdil, Manisa Belediyesi'nin, Belediye Meclis Toplantısı'nda alınan karar gereği yapılması planlanan konutlara yönelik avam projelerini hazırladığını söyledi. Söz konusu alanda yapılacak olan Konut projelerinin şehrin gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu belirten Açıkdil, "Bildiğiniz üzere bulunduğunuz mahallede Belediye Meclisimiz kararı ile Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edildi.

Bu Manisa'nın gelişmesi ve konut ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir adımdır. Bunun yanı sıra proje belediyenin kamulaştırdığı alanlar açısından; kamulaştırılan alanlarda hak sahiplerine daire vermek, daireleri gelişen nüfusa göre yerleştirmek ve sağlıklı konutlar yapmak için düzenlenmiş uygulamadır. İmar planında resmen kentsel dönüşüm ala olarak işlenen bu bölgede konut miktar nispetinde sizlere Daire veırilecek. Şayet 'daire istemiyoruz, bunun yerine bedel istiyoruz' denilirse bu da mümkün olacak" dedi. Geçtiğimiz 15 gün içinde Turgut Özal Mahallesi'ndeki küçük bir parselde hak sahibi olanlarla da toplantı yapıldığını hatırlatan Açıkdil, parsellerde hak sahibi olanlarla görüş alışverişinde bulunmak ve plan çerçevesinde arsa payı nispetinde sahiplere düşecek olan daire adetlerini belirleyeceklerini söyledi.

Hak Sahipleriyle Görüş Alışverişinde Bulunuldu

Belediye Başkanı Cengiz Ergün de Turgut Özal Mahallesi'nde yapılacak olan Kentsel dönüşüm projesi sürecinin nasıl işleyeceği, proje ile birlikte hak sahiplerinin ve Manisa'nın neler kazanacağına yönelik bilgi verdi. Başkan Ergün, "Bilindiği üzere mevcut bölgede yaşayan ya da arsa sahibi vatandaşlarımız 30-40 senedir mevcut alanlarını değerlendirememenin sıkıntısını çekiyorlardı. Belediye Meclisimizde Turgut Özal Mahallesi'nde adalarla ilgili kentsel dönüşüm alanı kararı aldık. Değişen ve gelişen Manisa'nın ihtiyaçları noktasında, vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda 4-5 aylık süre içesinde ilgili müdürlüğümüz avam projeleri hazırladı. Sanayi depolama alanlarından konut üretilebilir, ihtiyaçlara karşılık verebilir, söz konusu yere yeni bir yaşam alanı kazandırma çalışmalarında olduğumuzu vatandaşlarımıza anlatmak istedik. Depreme dayanıklı, Çevre Bakanlığı'nın gerektirdiği kriterler doğrultusunda, ısıtma yalıtımının olduğu, modern binaların yapılabileceği, sosyal alanlarla donatılmış, Kentsel Dönüşüm Proje hazırlıklarımız son noktaya yaklaştı. Bu anlamda avam projelerimizi, neyi yapmak istediklerimizi vatandaşlarımızla paylaşıyoruz" dedi.

Vatandaşla Uzlaşılacak

Projeyi Turgut Özal Mahallesi sakinleri ile uzlaşı içerisinde hayata geçirmenin çabasında olduklarını belirten Başkan Ergün, hiç kimsenin mağduriyetinin söz konusu olmayacağını, projeye yönelik alternatiflerin de bulunduğunu söyledi. Hak sahiplerinin arsa metrekarelerine göre daire sahibi olacağını belirten Başkan Ergün, "Ada üzerindeki hak sahipleri, metrekare hesabına göre daire sahibi olacaktır. Ada üzerlerine yapılacak daire sayıları hemen hemen bellidir. Manisa Belediyesi olarak hedefimiz ilk etapta arsa sahipleriyle anlaşmak, ilk bloklardan hak sahiplerine daire vermektir. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda blokların yapılması da safha safha olacaktır. Bunun yanı sıra daire talep etmeyenler de arsa bedellerini alabilecekler. Dairelerin metrekarelerinde de alternatifler mevcuttur. Projeyi hazırlayan da yapan da teslim edecek olan da Manisa Belediyesi'dir."diye konuştu.

Çalışmalar Yeni Yılda Start Alacak

Amaçlarının Ramazan Bayramı sonrasında sözleşme taslak örneklerinin hazırlanarak hak sahipleriyle noter huzurunda anlaşmalarını yapma safhasına geçmek olduğunu söyleyen Başkan Ergün, "İnşallah yeni yılın başında projenin startını verebileceğiz. Arsa sahipleriyle noter huzurunda sözleşme yapılacak. Ancak tabii ki işi bozayım hesabında olanlara da hukuksal yasa gereği süreç başlayacaktır. Meclis kararı olduğu için söz konusu alanda Manisa Belediyesi'nin direkt kamulaştırma yetkisi var. Mahkemeye gidebilirsiniz ama bu süreci durdurmuyor. İtiraz da edebilirsiniz. Fakat arsaların bugünki değerlerinden cüzi bir bedel hak edersiniz. Oysa gelişen bir bölgedeki bir daire çok daha fazla bir miktara tekabül ediyor. Kaldı ki itiraz neticesindeki mahkeme en az 2-3 yıl sürer. Ama ben vatandaşlarımızın buna tenezzül edeceğini düşünmüyorum. Neticede söz konusu proje hem vatandaşımızın hem Manisa'nın menfaatinedir" diye konuştu.

Proje Bölge Hastanesi'ni Destekler Nitelikte

Turgut Özal Mahallesi'nde yapılması planlanan 400 Yataklı Bölge Hastanesi'ne değinen Başkan Ergün, Manisa Belediyesi tarafından yer teslimi yapılan hastane alanda yaklaşık 3 yıldır herhangi bir çalışmanın başlatılmadığını ifade ederek "Mevcut alana yapılması planlanan bir Hastane söz konusu. Bundan 3 sene önce 'Manisa Belediyesi bize yeri teslim etmiyor' şeklindeki söylemlere, bizim şantiye alanını taşıyarak yeri teslim etmemize karşın, hastane hayata geçmedi. Bugünlerde 'imzalar atıldı' deniyor ama aylar geçti hala çalışma başlatılmadı. Bana göre bu projemiz hastanenin de olacağı alanı destekler nitelikte olacak. Çünkü o bölge çok gelişime açık ve ileride dairelerinizin bedelleri de oldukça değer kazanacaktır" diye konuştu.

Hak Sahiplerinden Başkan Ergün'e Teşekkür

Son olarak projenin arsasını değerlendiremeyen vatandaşlar için bir şans olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "Geçtiğimiz toplantıdaki vatandaşlarımız fikir alışverişimizden oldukça memnun ve mutlu şekilde ayrıldılar. Bugün burada da hak sahiplerimizin memnuniyetini gördük. Hatta mahallelerinde böyle bir gelişmenin başlamasından dolayın şahsıma ve belediye çalışanlarına teşekkür ettiler. İnşallah bu yolda hayırlısıyla çalışmalara başlayacağız. Bu güzel şansa yönelik herkesin olumlu düşüneceği kanaatini düşünüyorum. Yeter ki vatandaşımız mutlu olsun, yeter ki Manisamız kazansın" dedi. Toplantıda vatandaşlara arsa metrekarelerine göre kaç daire hakettikleri tek tek belirtildi. Başkan Ergün, vatandaşların sorularını da detaylı olarak cevaplarken, hak sahipleriyle birebir görüşmelerin de yapılacağını söyledi. Toplantıda söz alan bir hak sahibi projeyi Cengiz Ergün başkanlığındaki Manisa Belediyesi ile devam ettirmeyi dilediklerini belirtirken Başkan Ergün de, "Herşey nasip meselesidir. Biz başlamış olsak da proje devam eder" dedi.Kaynak:Haberler.com 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer