|   |   | 

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir?

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir? Türkiye’nin başta İstanbul olmak üzere birçok bölgesinde kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiriliyor.

Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir?

Böylece depreme dayanıksız, ömrünü tamamlamış eski binaların yerine güvenli ve depreme dayanıklı binalar yapılıyor. Binaların yenilenmesiyle birlikte bölgelerin çehresi değişirken, gayrimenkul değerlerinde artış yaşanıyor. Türkiye’de bulunan 19 milyon konutun da 20 yıllık süreçte yaklaşık yüzde 40’ının yani 7 milyonun yenilenmesi veya güçlendirilmesi hedefleniyor. Afet riski altındaki alanlar ile riskli yapıların dönüşümü ise 2012 yılının mayıs ayında yasalaşan ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamında gerçekleştiriliyor. Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yasası ile birlikte binalar hızla yenilenirken, mülk sahipleri de çeşitli haklardan yararlanabiliyor. Ülke genelinde bütün binalar 6306 sayılı Kanun kapsamında bulunuyor. Binanın bulunduğu yere, yaşına, deprem bölgesine bakılmaksızın, “riskli” olarak tespit edilen bütün binalar Kanun hükümlerinden faydalanabiliyor. Yani kentsel dönüşümden yaşadığı binanın riskli olduğunu düşünen herkes yararlanabiliyor. 

Kentsel dönüşümden kimler faydalanabilir?

Özetle riskli ev sahibi olan herkes kentsel dönüşüme başvurabiliyor. Kanunun sunduğu haklardan yararlanabiliyor. Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir, kanun hükümlerinden kimler yararlanabilir? sorusu cevap bulduktan sonra kentsel dönüşümden faydalanabilmek için neler yapmak gerekir sorusunu da açıklamak gerekiyor. Kentsel dönüşümle evini yenilemek isteyenlerin Kanun hükümlerinden yani 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu'ndan yararlanabilmesi için Çevre ve Şehir Bakanlığı’nca lisans verilen kurum veya kuruluşlarına başvurarak risk tespiti yaptırması gerekiyor. Yanibina için risk raporu alınması gerekiyor. 

·        Kanun “riskli” olarak tespit edilen bütün binaları kapsıyor. Yani riskli olarak tespit edilen bütün binalar Kanun hükümlerinden faydalanabiliyor. Bu nedenle kanun kapsamındaki haklardan faydalanabilmek için mülk sahiplerinin yani maliklerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisans verilen kurumlardan risk raporu alması gerekiyor. Bunun için de maliklerden herhangi birinin tapu ve kimlik fotokopisi ile bu kuruluşlara başvurması yeterli oluyor. 

·        Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler soncunda bina için bir risk raporu hazırlanıyor. Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra bina artık kentsel dönüşüm kapsamına girmiş oluyor. 

·        Kentsel dönüşüm kapsamına giren bina için yenilenme süreci başlıyor. Bu süreçte de mülk sahipleri bina yapımı için devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi, kentsel dönüşüm kira yardımı kullanabiliyor. Ayrıca kiracılar da yeni daire alımında devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredisi, taşınma parası alabiliyor. 

·        Deprem risk raporu alarak binaları kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binanın mülk sahipleri kira yardımını 18 ay boyunca alabiliyor. Ancak kira yardımının alınabilmesi için riskli yapıda ikamet şartı aranıyor. Bu hak en az o binada 1 yıldır ikamet ettiklerini belgeleyen kiracılar için geçerli olur. Kiracılara taşınma masrafları dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere kira yardımı yapılabiliyor. 

·        Kentsel dönüşüm kredisi ise her bağımsız bölüm için en fazla 100 bin lira olarak alınabiliyor. Kiracılar da kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabiliyor. Kentsel dönüşüm kredisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşma sağlamış Bankalar veriyor.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Türkiye’nin örnek dönüşüm projesi ilklere imza atacak!
  Türkiye’nin örnek dönüşüm projesi ilklere imza atacak!

  Sur Yapı’nın Antalya Kepez’deki 1 milyon 300 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştireceği dev kentsel dönüşüm projesi, çevreci uygulamalarıyla Türkiye’ye örnek olacak. Ön talep sürecinin devam ettiği projedeki çalışmaların tamamı akıllı ve örnek dönüşüm metodarıyla gerçekleştiriliyor. Temel atmak için gün sayan proje alanındaki her türlü atık yeniden hayata kazandırılıyor.

 • Dönüşümde Rant Düşünülmemeli
  Dönüşümde Rant Düşünülmemeli

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu işe rant olarak bakılmaz. Biz bu işi doğru yapacağız ki, çocuklarımız, torunlarımız bir daha böyle bir problemle uğraşmasın. Büyükşehir Belediyesi'nin amacı budur" dedi.

 • "Dönüşümde rantı değil torunlarımızı düşünmeliyiz"
  "Dönüşümde rantı değil torunlarımızı düşünmeliyiz"

  Türkiye'de kentsel dönüşüme 'yap-sat' zihniyetinin hakim olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu işe rant olarak bakılmaz. Biz bu işi doğru yapacağız ki, çocuklarımız, torunlarımız bir daha böyle bir problemle uğraşmasın. Büyükşehir Belediyesi'nin amacı budur" dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer