|   |   | 

Kentsel Dönüşümün Kitabını Yazdı

Risk Kentsel Dönüşüm Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Caner Ataseven, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans tezi için Kentsel Dönüşüm Yasası'nın uygulanmasına ilişkin çalışmasını tamamladı.

Kentsel Dönüşümün Kitabını Yazdı

6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasasının uygulanmaya başlanmasından sonra dönüşümün izlerine yönelik ilk bilimsel çalışma hazırlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli yapı tespit yetkisi alan ilk kuruluş olan Risk Kentsel Dönüşüm Merkezi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Caner Ataseven, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans tezini hazırladı. Ataseven, Kentsel Dönüşüm Kanunu Kapsamında Deprem Bölgelerinde Yapılan Uygulamaların Değerlendirilmesi başlıklı araştırmasında, Isparta ve Burdur'da yapılan kentsel dönüşüm uygulamalarını ortaya koydu.

Kitap Haline Getirecek

Tez çalışmasında durum tespiti yapan Ataseven, Kentsel Dönüşüm Yasası'nı da kapsamlı bir şekilde çalışmasında ele aldı. Yüksek Mimar Ataseven, yasa çıktıktan sonra uygulamanın tespitine ilişkin bilimsel anlamda ilk olma özelliğine sahip çalışmayı, kısa sürede kitap haline getireceğini söyledi.

Uygulamada Yaşanan Aksaklıklar

Yasanın iyi niyetli ve olumlu amaca hizmet etse de uygulama aşamasında çeşitli sorunların baş gösterdiğine dikkat çeken Ataseven, yasa çıkarken istişare ve bilgilendirme eksiğinin temel sorunlardan biri olduğunu söyledi. Olayın hukuki boyutunda da sorunlar yaşandığını bildiren Ataseven, "Yasada mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı veremez' denilmesine rağmen, Anayasa Mahkemesi, bu kararı bozmuştur. Bu da yasanın en büyük yaptırım güçlerinden birini etkisiz hale getirmiştir. Yasada risk tespitine karşı gelenler hakkında cezai müeyyide uygulanmasına imkan verilirken pratikte bu zor olmaktadır" dedi. Yasada bir diğer eksikliğin de Sit alanı ve tescilli yapılarla ilgili olduğunu aktaran Ataseven, yasa üzerinden üç yıl geçmesine rağmen bu konuda çalışma yapılmamasının eksiklik olduğunu dile getirdi.

Burdur Bu İşte Önde Gidiyor

Isparta ve Burdur'a yönelik tespitlerini paylaşan Ataseven'in, Isparta için en önemli tespiti Isparta'da henüz tek bir riskli alan bölgesinin bile ilan edilmemiş olması. Burdur'da 4, Afyonkarahisar'da bugüne kadar 10 riskli alan tespiti yapıldığını kaydeden Ataseven, birinci derece deprem kuşağındaki Isparta'da bir tek bile riskli alan tespiti yapılmamasının ilginç olduğu görüşünde. Burdur'un ülke genelinde yasayı en hazır karşılayan illerden biri olduğunu anlatan Ataseven, şöyle konuştu: "Kanunun çıkmasından bir yıl önce Burdur'da kentsel dönüşüm uygulaması başlamıştı. Uygulama yeni başladığında Burdur'da 50 kamu binasının deprem tetkikleri yapılmış binalar boşaltılmış, yıkım ve güçlendirme kararı verilmişti. Burdur bölgedeki en küçük şehir olmasına rağmen kentsel dönüşüm uygulamalarında en önde yer alan şehir sıfatını korumaktadır. Mart ayı itibariyle sadece Risk Kentsel Dönüşüm'ün riskli bina tespit sayısı 276'dır. Isparta'da mart ayında firmamızın riskli yapı tespit rakamı 262'dir."

Sağlam Binaların Yapılması Bizi Mutlu Ediyor

Kendileri açısından sevindirici noktanın iki ilde 538 riskli binanın yanı sıra binlerce bağımsız bölümün yerinde dönüşümün gerçekleşmesi olduğunu ileten Ataseven, şunları söyledi: "Yani bölgesel veya alansal ölçekte şehir ve bölge planlama çalışmaları yapılmadan mevcut eski bina yıkılmış, yerine imarın müsaade ettiği maksimum alan ve kat sayısıyla yeni bina inşa edilmiştir. Bu dönüşümde olumlu sayılabilecek taraflar, depremde yıkılma riski olan binanın yapı denetimli sağlam bir binaya dönüştürülmesi ve şehri eski görünümlü kullanışsız bina görüntüsünden uzaklaştırmak olmuştur. Başarısız tarafı şehir merkezinde sıkışık ve çarpık yapılaşmanın olduğu alanda bir parselde bina yıkılırken; yerine aynı bina çekme mesafeleriyle ve aynı inşaat alanında veya daha fazla yeni bina yapılması. Yani eski binanın otoparkı yokken, yeni binada da olmaması, eski binanın yolları darken, yeni binada yolların dar olması. O nedenle kentsel dönüşümdeki aksaklık mutlaka giderilmelidir. Çünkü yakında geri dönüş imkanı olmayabilir. Bugün şehir ve bölge ölçeğinde bir planlama yapmadan her mahalleden bireysel başvurularla tek tek binalar yerinde dönüştüğü için, yarın şehir planlama çalışması başlayınca bu mahallelerde yapılan sağlam, yapı denetimli ve ruhsatlı binalara müdahale etmek çok zor olacaktır."

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

 • Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli
  Kentsel Dönüşüm Süreci Fırsata Çevirilmeli

  İzmir Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Kentsel dönüşüm sürecini, tüm sıkıntılara rağmen fırsata çevirmemiz gerekiyor” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer