|   |   | 

Kepezaltı Santral'de sözleşmeler imzalanmaya başlandı

Kepez Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hak sahibi vatandaşlarla asıl sözleşmelerin imzalanmasına başlandı.

Kepezaltı Santral'de sözleşmeler imzalanmaya başlandı

Büyükşehir Belediyesi, Kepez ve Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi’nde adım adım sona doğru ilerliyor. 3 bin 258 hak sahibinin yüzde 91’i ön protokolü imzalayarak, projeye evet demiş ve Büyükşehir’e yetki vermişti. Hak sahibi vatandaşların yetkilerini Büyükşehir Belediyesi’ne devretmesinin ardından, asıl sözleşmelerin de imzaları atılmaya başlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede açtığı Kentsel Dönüşüm Ofisi’nde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Hak sahibi vatandaşlar bilgilendirme ofisine gelerek, işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. 29 Temmuz’dan bu yana 650 vatandaş sözleşme imzaladı. Her gün bu sayı artarak devam ediyor.
VATANDAŞ AKIN EDİYOR
Hak sahibi vatandaşların projeye büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Kent Estetiği Dairesi Başkanı Ömer Ali Acar, “650 vatandaşımız sözleşmesini imzalamış durumda. Vatandaşlarımız, hak sahipliği durumuna göre nereden, kaç metrekare ve hangi daire tipini alacakları konusunda tek tek bilgilendiriliyor. Kafalarında hiçbir soru işareti kalmadıktan sonra sözleşmelerine imza atıyor. Böyle olunca uzun bir süreç ortaya çıkıyor. 3 bin 258 hak sahibinin yüzde 91’i ön protokole imza atmıştı. Sözleşmede yüzde 95’e yakın bir oran bekliyoruz. Hak sahibi vatandaşlarımız, bilgilendirme ofisimizden merak ettikleri her konuda bilgi alabilirler” dedi.
KİRA VE TAŞINMA YARDIMI
Ömer Ali Acar, sözleşme sonrası gelişecek süreç hakkında da şu bilgileri verdi: “Vatandaşlarımız sözleşmeyi imzaladıktan sonra kira yardımı alabilmek için Kira Yardımı Ofisimize başvurarak işlemlerini tamamlayacak. Hak sahibi vatandaşlarımıza Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliklerine uygun olarak aylık 600 TL kira ve 750 TL taşınma yardımında bulunulacak. Proje bitip vatandaşımız yeni dairesine taşınacağında ayrıca 750 lira daha taşınma yardımı yapılacak. Vatandaşlar evlerinin elektrik ve su aboneliklerini iptal ettirip evlerini yıkılabilir halde teslim edecekler. Büyükşehir ve ANTEPE olarak yıkım işlemlerini yapacağız. Hak sahipleri evlerini boşaltmaya başladı bile.”
İMZA BİTECEK YIKIM BAŞLAYACAK
Bütün hak sahibi vatandaşların sözleşme sürecini uzatmadan imza işlemlerini gerçekleştirmeleri konusunda çağrı yapan Kent Estetiği Dairesi Başkanı Ömer Ali Acar, “Bu işlemlerin bitmesiyle birlikte inşaat çalışmalarına da başlayabileceğiz. Bu proje ile Antalya’nın marka değerine değer katacak. Tüm Türkiye’ye örnek olacak” diye konuştu.
261 BİN METREKARE YEŞİL ALAN
Kepez-Santral mahalleleri için dünya çapında bir kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Modern çağın teknik imkan ve donanımları göz önüne alınarak oluşturulan proje ile mahalle sakinleri, büyük meydanlar, göletler, müzeler, yeşil alanlar, çocuk parkları, alışveriş alanları, yarı açık pasaj alanları, camiler, okullar, pazar alanları, hastane gibi yaşam standartlarını en üst seviyeye çıkaracak sosyal alanlara kavuşacak. Proje toplam 261 bin metrekare yeşil alanıyla Türkiye’ye örnek bir yaşam merkezi olacak. Kepez ve Santral mahallelerinden raylı sistem hattı da geçecek.
BÖLGENİN DEĞERİ KATLANACAK
Antalya’nın çehresini değiştirecek proje ile hak sahiplerine hiç para ödemeden metrekare hakları kadar daire sahibi olması, hak sahiplerine mevcut yerlerine en yakın konut alanlarından daire verilmesi, ister büyük bir tek daire ister küçük metrekareli iki daire sahibi olması gibi imkanlar sunuluyor. Hak sahiplerine yeni evlerine taşınana kadar kira yardımı ve taşınma yardımı da yapılacak. Proje hayata geçirildiğinde bölge Antalya’nın en prestijli bölgelerinden biri haline gelecek ve değerini misli misli katlayacak.
İHA

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer