|   |   | 

Kepezaltı Santral Kentsel Dönüşüm Projesi'ni Sur Yapı Üstlendi!

Açık usulle ihale edilen Kepezaltı Santral Kentsel Dönüşüm Projesi kat karşılığı yaptırma işini Sur Yapı üstlendi.

Kepezaltı Santral Kentsel Dönüşüm Projesi'ni Sur Yapı Üstlendi!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez ve Santral mahallerindeki kentsel dönüşüm projesini Sur Yapı'nın kazandığını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Meclis toplantısında Kepez-Santral projesiyle ilgili bilgi verdi. Türel, Türkiye'nin en büyük ve sorunsuz kentsel dönüşüm projesini, meclisin ve Kepez Belediye Başkanının destekleri ve işbirliğiyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hak sahiplerinin neredeyse yüzde 100'ünün protokollerini imzaladığını belirten Türel, yargı süreciyle ile ilgili de Danıştay kararının lehlerine çıktığını ve bir sorun kalmadığını vurguladı.

- Açık ihale tercih edildi
Büyükşehir Meclisi’nin verdiği yetkiyle projenin belediye şirketi ANTEPE tarafından yürütüldüğünü hatırlatan Türel "ANTEPE projeyi, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanuna ve 4184 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabii olmadan yaptırabilir, inşaat sözleşmesini imzalayabilirdi. Ama biz projenin her adımında olduğu gibi ihalesinin de gayet şeffaf olmasını istedik. İhale mecburiyeti olmamasına rağmen her şeyin şeffaf yapılmasından hareketle bir açık ihale yapılmasını tercih ettik." diye konuştu.

- Artırma esas bedelin iki katı teklif verdi
Başkan Türel, geçen hafta gerçekleşen açık ihaleye iki firmanın katıldığını ve ihale arttırmaya esas, meclisde kabul edilen minimum bedel 60 milyon lira olduğunu belirtti. Birinci firma Çukurova Gayrimenkul Ticaret A.Ş.'nin teşekkür mektubu vererek, teklif sunmadığını dile getiren Türel, "İkinci firma Sur Yapı Ticaret A.Ş. 60 milyon normal bedeli yüzde 100 artırıp, 120 milyona çıkarmak suretiyle teklifini sundu. Sur Yapı, bundan sonra yüklenici firma olarak projeyi gerçekleştirecek. Türkiye'de kendini ispat etmiş, bu konudaki en güçlü firmalardan bir tanesi ihalemize katıldı ve yüklenici firma oldu. Bu nihai adımın da Kepez-Santral'a hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum."

- 2019 seçimlerinden önce konutlar bitecek
Türel, Kepez ve Santral Mahallelerinde belediyenin yapması gereken inşaat çalışmalarını zaten başlattığını ifade ederek, yıkımların yapıldığını, yolların açıldığını ve alt yapı planlamasına yönelik adımların atıldığını kaydetti.

Kira yardımının da düzenli olarak yapıldığının altını çizen Türel, şunları söyledi:

"Bütün işlemler planladığımız gibi gitmekte. Bundan sonra da yüklenici firma çok hızlı bir şekilde öncelikli olarak 3 bin 267 hak sahibinin binalarını tamamlayacak. Görev süremizi tamamlamadan önce vatandaşlarımızın daire tapularını dağıtmış olacağız. Planladığımız gibi süreç aynen devam etmektedir. Allah ömür verirse 2019 seçimlerinden önce davulla zurnayla evleri teslim edeceğiz. Vatandaşlarımızı son derece çağdaş, modern ve artık değeri çok daha yükselmiş kendi konutlarına taşıyacağız” diye konuştu.

- 261 metrekare yeşil alan
Kepez ve Santral mahallelerindeki proje bittiğinde meydanları, göletleri, müzeleri, yeşil alanları, çocuk parkları, alışveriş alanları, yarı açık pasaj alanları, camiler, okullar, hastane, pazar alanlarıyla Antalya, son derece modern ve konforlu bir yaşam alanına kavuşacak. Mahalle sakinleri, içinden geçen raylı sistem ile havaalanından hastaneye, Varsak'tan Işıklar'a istedikleri yere ulaşabilecek.

Proje toplam 261 bin metrekare yeşil alanıyla Türkiye'ye örnek bir yaşam merkezi olacak. Antalya'nın çehresini değiştirecek proje ile hak sahiplerine hiç para ödemeden metrekare hakları kadar daire sahibi olması, hak sahiplerine mevcut yerlerine en yakın konut alanlarından daire verilmesi, ister büyük bir tek daire ister küçük metrekareli iki daire sahibi olması gibi imkanlar sunuluyor. AA

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer